„Byłem komunistą zaślepionym przez ZSRR w czasie, gdy Stalin rozkazał zamordować polskich oficerów w Katyniu” - Edgar Morin

Edgar Morin

Rządzony przez Józefa Stalina Związek Sowiecki dopuścił się podczas II wojny światowej barbarzyństwa wobec Polski, które doprowadziło do jej kolonizacji – powiedział w rozmowie z portugalskimi mediami przebywający w Lizbonie z kilkudniową wizytą francuski filozof Edgar Morin.

Edgar Morin o zbrodni katyńskiej

.Zajmujący się też badaniami socjologicznymi i politologicznymi Edgar Morin przyznał, że inwazja Rosji na Ukrainę przywołała mu w pamięci przestępstwa sowieckiego reżimu wobec Polaków. 102-letni Francuz żydowskiego pochodzenia powiedział w wywiadzie dla lizbońskiego “Diario de Noticias”, że sam jako sympatyk komunizmu padł ofiarą dezinformacji ze strony sowieckiego reżimu w sprawie mordu popełnionego na polskich żołnierzach w Katyniu w 1940 r. Zamordowanie ponad 20 tys. Polaków, władze ZSRR przypisywały niemieckim nazistom. “Byłem komunistą, zaślepionym przez ZSRR (…) w okresie, kiedy Stalin rozkazał zamordować polskich oficerów w Katyniu” – dodał Morin.

Świat na krawędzi kolejnego globalnego konfliktu

.Zaznaczył, że po upływie blisko 80 lat od zakończenia wojny świat ponownie stanął na krawędzi kolejnego globalnego konfliktu. Wskazał, że choć działania militarne na razie prowadzone są jedynie na terytorium Ukrainy, to konflikt ten mobilizuje dwa antagonistyczne bloki. Zdaniem Morina z jednej strony są to sojusznicy USA, a z drugiej państwa sprzymierzone z Chinami. Morin wziął udział w Lizbonie m.in. w spotkaniach z portugalskim środowiskiem naukowym, a także z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą, który wręczył francuskiemu filozofowi Krzyż Wielki Orderu Infanta Henryka, przyznawany za wybitne osiągnięcia dla Portugalii i jej kultury.

Katyń, Bucza, bezwzględność Kremla

.O kłamstwie katyńskim i historii zbrodni katyńskie na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze  Andrew KAVCHAK w tekście „Katyń, Bucza, bezwzględność Kremla”. Autor zwraca również uwagę na podobieństwa rosyjskich zbrodni popełnionych na Ukrainie po 24 lutego 2022 r. w Buczy i Irpieniu do zbrodni katyńskiej.

„Raz po raz zbrodnia katyńska pojawia się w dyskusjach o bieżących wydarzeniach i jest przywoływana jako istotny precedens. Porównanie Jak w Katyniu! często jest powtarzane od czasu rozpoczęcia przez Kreml inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Jestem wnukiem jednego z polskich oficerów straconych przez NKWD w zbrodni katyńskiej w kwietniu 1940 roku, dlatego każde odniesienie do Katynia w mediach przyciąga moją uwagę” – pisze Andrew KAVCHAK.

Jak podkreśla, „historia zbrodni katyńskiej i pamięć o niej są ważne z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że ta zbrodnia obrazuje sowiecki sposób myślenia i działania w okresie od rozpoczęcia wojny w 1939 roku do przyznania się przez Sowietów do winy w roku 1990. Umożliwia ona również zrozumienie i przewidywanie działań Kremla w chwili obecnej”.

„Kiedy byłem dzieckiem, zapytałem mojego ojca, gdzie jest mój dziadek. Odpowiedział mi, że nigdy go nie poznam, ponieważ zabili go Sowieci w masakrze w Katyniu. Początkowo myślałem o tej zbrodni w bardzo prosty sposób: Sowieci najechali Polskę w tym samym czasie co naziści, pojmali polskich żołnierzy, dokonali segregacji oficerów, zabili ich strzałem w tył głowy i zakopali ich ciała w masowych grobach, próbując usunąć wszelkie ślady. Przez lata wierzyłem, że Katyń był po prostu kolejnym okrucieństwem II wojny światowej, takim jak wiele innych przejawów barbarzyństwa tego okresu” – relacjonuje Andrew KAVCHAK.

Jednocześnie dodaje on, że „kiedy prawda wyszła na jaw, a na rynku pojawiły się jednoznaczne relacje historyczne, przeczytałem tyle książek o Katyniu, ile tylko mogłem. Dzięki temu poznałem szczegóły masakry. Po okresie badań i analiz byłem zakłopotany moim wcześniejszym ograniczonym rozumieniem tego wydarzenia. Historia Katynia to złożony temat z wieloma istotnymi aspektami, które miały miejsce przed masakrą, w trakcie masakry i po niej. Jest ona spleciona z polską historią od początku wojny, a jej skutki są widoczne do dziś”.

.Andrew KAVCHAK zwraca również uwagę, że „wdzierając się w głąb Ukrainy, rosyjskie wojska pojmały ukraińskich żołnierzy i cywilów. Po odbiciu kilku zajętych przez Rosjan miast Ukraińcy odkryli przejawy zbrodni wojennych. Jednym z incydentów, który przyciągnął w kwietniu znaczną uwagę mediów, była masakra w Buczy. Zdjęcia z miasta przedstawiały setki ciał cywilów, ustawionych w rzędzie z rękami związanymi za plecami, zastrzelonych z bliskiej odległości, co sugeruje, że doszło do zbiorowych egzekucji. Nic więc dziwnego, że nagłówki w mediach nawiązywały do zbrodni katyńskiej. Następnie pojawiły się doniesienia o przymusowych deportacjach do Rosji dziesiątek tysięcy ukraińskich cywilów, w tym również dzieci. Déjà vu.

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 września 2023