Rosyjskie zbrodnie w Ukrainie będą dokumentowane

Rosyjskie zbrodnie w Ukrainie będą dokumentowane

Relacje wolontariuszy będą gromadzone. Utrwalane zostaną dowody zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości.

Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina – to nowa inicjatywa Instytutu Pileckiego.

Działania zbrojne Rosji wymierzone są nie tylko w ukraińskie wojsko czy administrację rządową, ale również w ludność cywilną. Nie możemy czekać z gromadzeniem relacji ofiar i świadków. Jako historycy czujemy się zobligowani do tego, żeby stworzyć repozytorium z historiami osób, które doświadczyły agresji rosyjskiej, aby te zbrodnie mogły być badane przez historyków i prawników, a w przyszłości osądzone na arenie międzynarodowej. – tłumaczy prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego. – Jestem w kontakcie z wojewodami i wiceministrem MSWiA Pawłem Szefernakerem, którzy w najbliższych dniach skierują nas do pierwszych uchodźców chcących złożyć swoje relacje, dlatego już teraz gorąco apeluję do wolontariuszy, którzy posługują się językiem ukraińskim: potrzebujemy Waszego wsparcia.

Historie świadków agresji rosyjskiej zarejestrują pracownicy projektu „Świadkowie Epoki”, doświadczeni w gromadzeniu notacji filmowych i pracy metodą historii mówionej. Instytut współpracuje z historykami – badaczami zbrodni dwudziestowiecznych totalitaryzmów oraz z ekspertami międzynarodowego prawa humanitarnego konfliktów zbrojnych. Wolontariusze posługujący się językiem ukraińskim, którzy zgłoszą się do przeprowadzania wywiadów zuchodźcami, zostaną wcześniej przeszkoleni przez pracowników Instytutu.

Polska ze wszystkich sił wspiera bratnią Ukrainę w walce z agresją faszystowskiej Rosji Putina. Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się zebrać wszelkie dowody zbrodni popełnionej przez rosyjskiego agresora dla historyków i prokuratorów, żeby postawić Rosję Putina przed osądem historii i sędziów – mówi Jerzy Rohoziński, odpowiedzialny za zorganizowanie Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina.

Państwowy terroryzm Rosji Władimira Putina będzie dokumentowany po to, aby postawić przed sądem sprawców działań wymierzonych w ludność cywilną. Zbrodnie wojenne muszą być osądzone. Kara na zbrodniarzy wojennych, a za takich należy traktować sprawców tych działań, zostanie wymierzony. Akt terroryzmu państwowego musi zostać osądzony. Aby to jednak się stało, konieczne jest dokumentowanie zbrodni wojennych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy. Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich w Ukrainie im. Rafała Lemkina – ważna inicjatywa Instytutu Pileckiego wychodzi naprzeciw potrzeb Ukrainy po zakończeniu rosyjskiej agresji.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 1 marca 2022