Chiny - rosnące w siłę imperium Sztucznej Inteligencji

Chiny przewyższą Europę w tworzenia dokumentów badawczych z zakresu sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych czterech lat – taki wniosek, przy założeniu utrzymania się obecnych tendencji, wynika z raportu firmy Elsevier.

.To międzynarodowe przedsiębiorstwo zajmujące się analizą informacji naukowej, jednocześnie będące, jednym z największych światowych wydawnictw w swoim raporcie [LINK] stwierdza, że Chiny coraz częściej podkreślają swoje dążenia do stania się niekwestionowanym światowym liderem w zakresie sztucznej inteligencji, popularyzując i zwiększając jej atrakcyjność w środowisku badawczym, będąc jednocześnie – jako państwo – najlepszym miejscem dla jednych z najlepiej opłacanych firm SI na świecie.

Raport firmy Elsavier nie jest osamotniony w podkreślaniu rosnącej siły Chin w rozwoju badawczym nad sztuczną inteligencją. Podobnie sprawozdania prezentował The Future Today Insitute, a także autorytety branżowe, jak dr Kai-Fu Lee czy były CEO firmy Baidu, Qi Lu. Przewidują oni, że dynamiczny rozwój innowacyjny Chin, przewyższy inne regiony w ciągu najbliższych lat.

Liczba artykułów naukowych opublikowanych na temat sztucznej inteligencji wzrosła o 12,9% w ciągu ostatnich pięciu lat. Indie zajmują trzecie miejsce wśród publikacji badawczych SI, za Stanami Zjednoczonymi i Chinami. Niemcy i Japonia zajmują kolejno miejsce piąte i szóste wśród światowych liderów, podczas gdy Iran dziewiąte, plasując się obok takich krajów jak Francja i Kanada. Chiny prześcignęły Stany Zjednoczone już w 2004 roku. Publikacje najczęściej dotyczą uczenia maszynowego, rozumowania warunkowego, wizji komputowej i sieci neuronowej.

.Europa jako region pozostaje światowym liderem w ilości publikacji. Jednak równocześnie, wraz ze zmieniającymi się tendencjami, coraz częściej podnosi się pytanie o rolę jaką  Stary Kontynent powinna odgrywać w świecie nowoczesnych technologii. Wraz z rosnącą ilością inicjatyw krajowych wzmacnia się postulat nawiązywania bliższych więzi w ramach Unii Europejskiej, aby zwiększyć potencjał regionu w tym wyścigu.

Mateusz Krawczyk

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 sierpnia 2018