Chiny zapewniają Putina o gotowości do pogłębionej współpracy

Zhang Guoqing

Chiny są skłonne do pogłębiania „obustronnie korzystnej współpracy” z Rosją – oświadczył we wtorek wicepremier ChRL Zhang Guoqing podczas spotkania z Władimirem Putinem we Władywostoku. Jego wypowiedź omawia państwowa chińska agencja prasowa Xinhua.

Wizyta wicepremiera Chin Zhang Guoqinga w Rosji

.Na początku spotkania Zhang przekazał Putinowi „serdeczne pozdrowienia” od przywódcy Chin Xi Jinpinga i ocenił, że „wszechstronne partnerstwo koordynacji” pomiędzy obu krajami „utrzymuje wysoki poziom działania”, a współpraca w wielu dziedzinach dobrze się rozwija – podała Xinhua.

Zacieśnianie relacji chińsko-rosyjskich

.„Chiny są skłonne współpracować z Rosją, by wprowadzić w życie ważny konsensus osiągnięty przez obu szefów państw, dzielić się możliwościami rozwojowymi, pogłębiać obustronnie korzystną współpracę”, a także „w dalszym ciągu osiągać nowe rezultaty” – przekazała chińska agencja, omawiając wypowiedź Zhanga. Zhang spotkał się z Putinem we Władywostoku w kuluarach Wschodniego Forum Ekonomicznego.

Antyzachodni sojusz

.Chiny nie potępiły rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, wzbraniają się przed nazywaniem jej inwazją i sprzeciwiają się sankcjom nakładanym na Moskwę przez kraje zachodnie i ich sojuszników. W ostatnich latach zacieśniały też współpracę z Rosją w wielu dziedzinach, w tym militarnej. Według części ekspertów Chiny i Rosję łączy nieformalny antyzachodni sojusz. W najbliższych dniach na rosyjskim Dalekim Wschodzie dojdzie też najprawdopodobniej do spotkania Putina z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem, który już przybył do Rosji pociągiem.

Trudny sojusz rewizjonistycznych mocarstw

.Na temat coraz bardziej pogłębiającego się sojuszu Rosji i Chin, ale także o różnicach interesów obu państw, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Edward LUCAS w tekście „Sojusz królika z boa dusicielem. Chiny i Rosja„. Zdaniem brytyjskiego publicysty wbrew pozorom Rosja i Chiny mają inny obraz wojny na Ukrainie„.

„Trzydniowa wizyta Xi Jinpinga w Moskwie świadczy o rosnącej bliskości między kierownictwem Komunistycznej Partii Chin a Kremlem. Ale podkreśla też dzielące ich różnice i dylematy. Chiny i Rosja widzą wojnę w Ukrainie zupełnie inaczej. Putin rozumie (prawidłowo), że prozachodnia, odnosząca sukcesy i demokratyczna Ukraina stanowi egzystencjalne zagrożenie dla jego kleptokratycznego neoimperializmu. Jest gotów dokonać spustoszenia, aby oddalić tę perspektywę. Z kolei Chiny chciałyby, aby w Ukrainie zapanował porządek i aby prosperowała, ponieważ byłaby wówczas lepszym klientem eksportowym, bardziej wiarygodnym dostawcą i korzystniejszym obszarem inwestycji. Przy tym członkostwo Ukrainy w NATO i UE nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa Chin”.

„Propaganda Putina chętnie przedstawia Rosję jako twierdzę oblężoną przez dekadenckich, a zarazem groźnych zachodnich wrogów. Jedność Zachodu wzmacnia ten przekaz. Co wcale mu nie przeszkadza. Xi natomiast musi koniecznie powstrzymać Unię Europejską przed pełnym przyłączeniem się do kierowanej przez Amerykanów koalicji, która coraz bardziej ogranicza i hamuje jego ambicje. W czasie, gdy jego kraj zmaga się ze skutkami covidowych lockdownów, celem Xi jest pobudzenie chińskiej gospodarki, a nie ściągnięcie na siebie nowych sankcji”.

.”Z punktu widzenia Rosji chińskie wsparcie dyplomatyczne, gospodarcze i (ograniczone) wojskowe ma określoną cenę. Sojusz Rosji i Chin to sojusz „królika z boa dusicielem”, jak wielokrotnie podkreślał przebywający na emigracji komentator Andriej Piontkowski. Rosja była kiedyś bardziej rozwinięta niż Chiny, zwłaszcza pod względem militarnym. Jednak dysproporcja ta została w dużej mierze zniwelowana. Pod względem liczby ludności i siły gospodarczej Chiny są około dziesięciu razy większe od Rosji. W dodatku Rosja, ze swoją obsesją na punkcie zasobów naturalnych, jest nieprzyjemnie świadoma równie gigantycznego apetytu na surowce u wschodniego sąsiada” – pisze Edward LUCAS.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 września 2023