Co się dzieje w Mołdawii? Piątkowy upadek rządu

Co się dzieje w Mołdawii? Piątkowy upadek rządu

Premier Republiki Mołdawii Natalia Gavrilita oświadczyła w piątek, że podaje się do dymisji wraz z całym swoim gabinetem. Na tym co się dzieje w Mołdawii obecnie mocno zaważyła agresja Rosji na Ukrainie, szczególnie kryzys energetyczny i rosyjskie rakiety przecinające coraz częściej mołdawskie niebo.

.Rosyjskie rakiety wystrzelone znad Morza Czarnego wleciały również dziś w przestrzeń powietrzną Mołdawii, by spaść na Ukrainie. Prezydent zapowiedziała, że ambasador Rosji zostanie pilnie wezwany do złożenia wyjaśnień.

Ogłaszając wobec mediów swoją rezygnację premier Gavrilita podkreślała, że obejmując stanowisko latem 2021 r. nie przypuszczała, że jej rząd „będzie musiał poradzić sobie z tyloma kryzysami spowodowanymi rosyjską agresją na Ukrainie”.

“Wiedzieliśmy, jak utrzymać spokój w (separatystycznym) Naddniestrzu. Zachowaliśmy stabilność gospodarczą w kraju mimo (licznych) czynników destabilizujących. Jestem dumna, że przyspieszyliśmy projekty infrastrukturalne, które utknęły (wcześniej) w miejscu z powodu niekompetencji i korupcji. (…) Nasze postępy zostały wysoko ocenione przez UE. (…) Gdyby (mój) rząd miał takie samo wsparcie i zaufanie w kraju, jakie odczuwaliśmy od naszych europejskich partnerów, moglibyśmy dotrzeć dalej i w szybszym tempie” – powiedziała Gavrilita, ogłaszając swoją rezygnację.

Prezydent Sandu przyjęła dymisję szefowej rządu. “Bardzo dziękuję (dotychczasowej premier) za ogromne poświęcenie i wysiłek włożony w kierowanie krajem podczas tak wielu kryzysów. Mimo bezprecedensowych wyzwań Mołdawia była rządzona w sposób odpowiedzialny, z wielką troską i zaangażowaniem. Mamy stabilność, pokój i rozwój tam, gdzie inni chcieli wojny i bankructwa” – podkreśliła przywódczyni, cytowana przez Digi24.

Jak przypomniał portal rumuńskiej telewizji, doniesienia o możliwej dymisji Gavrility i kilku mołdawskich ministrów krążyły w mediach społecznościowych już od 6 lutego. Według mediów prezydent już zaproponowała następcę odchodzącej premier – miałby nim zostać doradca pani prezydent ds. bezpieczeństwa Dorin Recean.

Gavrilita sprawowała funkcję premiera od 6 sierpnia 2021 roku. Została wówczas zaprzysiężona na to stanowisko po przedterminowych wyborach parlamentarnych, zorganizowanych 11 lipca. 

Według piszącego o sytuacji francuskiego “Le Monde” sytuacja Mołdawii, wciśniętej między Ukrainę i Rumunię, jest charakterystyczna dla wielu terytoriów byłego Związku Radzieckiego. “Ten 2,6-milionowy kraj jest tłem przeciągania liny między prorosyjskimi i prozachodnimi nurtami politycznymi” – ocenia “Le Monde”.

Co się dzieje w Mołdawii?

.O sytuacji Republiki Mołdawii po wybuchu rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku pisał na łamach “Wszystko co Najważniejsze” były ambasador Polski w tym kraju dr Bartłomiej Zdaniuk. – W przekonaniu większości obywateli Republiki Mołdawii integracja z Zachodem nie powinna doprowadzić do pogorszenia relacji z Federacją Rosyjską, wobec której z różnych powodów, którym warto poświęcić odrębną refleksję, społeczeństwo przeważnie nie żywi resentymentów – zauważa były ambasador.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 lutego 2023