Davos 2026 [Program]

W szwajcarskim Davos rozpoczyna się 56. Światowe Forum Ekonomiczne (WEF). Prestiżowy szczyt gospodarczo-polityczny będzie się odbywał pod hasłem „Duch dialogu” i dochodzi do niego w czasie napięć geopolitycznych związanych m.in. z wojną Rosji przeciwko Ukrainie, sytuacją w Iranie i Wenezueli oraz presją USA wobec Grenlandii.

Prezydentowi USA mają towarzyszyć w Szwajcarii minister skarbu (finansów) Scott Bessent

.Dialog nie jest luksusem w czasach niepewności; jest pilną koniecznością” – powiedział szef WEF Borge Brende. W jego ocenie tegoroczne spotkanie będzie należało do jednych z najważniejszych w związku z „krytycznym momentem dla współpracy międzynarodowej”.

Jak poinformowali organizatorzy na stronie internetowej, szczyt zgromadzi blisko 3 tys. liderów z różnych sfer i sektorów z ponad 130 krajów. W wydarzeniu ma wziąć udział rekordowa liczba przedstawicieli najwyższych władz, w tym 65 szefów państw i rządów na czele z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz prawie 850 czołowych dyrektorów generalnych i prezesów z całego świata. Z Polski ma być prezydent Karol Nawrocki.

Wystąpienie przywódcy USA zaplanowano na środę na godz. 14.30. Rok temu Donald Trump rozmawiał z uczestnikami WEF przez łącze wideo, gdyż początek szczytu przypadał na dzień jego zaprzysiężenia. Już przed ubiegłorocznym WEF media komentowały, że Donald Trump i jego polityka zdominują obrady.

Podobne oceny pojawiają się przed tegorocznym szczytem, który ma miejsce w trakcie brutalnie tłumionych antyrządowych protestów w Iranie, już prawie czteroletniej wojny Rosji z Ukrainą i prób negocjacji w celu jej zakończenia, a także niedługo po ataku sił USA na Wenezuelę i pojmaniu autorytarnego prezydenta tego kraju Nicolasa Maduro.

W ostatnim czasie doszło również do nowych napięć między USA a Europą w związku z amerykańską presją wobec Grenlandii. Donald Trump zagroził kilku europejskim państwom nowymi cłami w związku z wysłaniem przez nie niewielkiej liczby żołnierzy na Grenlandię, którą Waszyngton chce przejąć od Danii.

Według agencji Reutera, prezydentowi USA mają towarzyszyć w Szwajcarii minister skarbu (finansów) Scott Bessent, szef resortu handlu Howard Lutnick i minister energii Chris Wright, a także specjalny wysłannik m.in. na Bliski Wschód Steve Witkoff.

W Davos pojawią się również m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Mark Carney, kanclerz Niemiec Friedrich Merz, premier Hiszpanii Pedro Sanchez, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, wicepremier Chin He Lifeng czy szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

56. Światowe Forum Ekonomiczne z udziałem Donalda Trumpa i Karola Nawrockiego

.Międzynarodowe organizacje będą reprezentować m.in. sekretarz generalny NATO Mark Rutte, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Krystalina Georgiewa, dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu Ngozi Okonjo-Iweala i szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jak poinformował Reuters, w Davos może dojść do spotkania Donalda Trumpa z Wołodymirem Zełenskim oraz podpisania tzw. pakietu dobrobytu, który pozwoli odblokować około 800 mld dolarów inwestycji w odbudowę Ukrainy.

W Davos będzie przebywał prezydent Karol Nawrocki, który planuje spotkać się m.in. z premierem Holandii Dickiem Schoofem i prezydentem Izraela Icchakiem Hercogiem. Program wizyty obejmuje również sesję z prezydentem Trumpem, spotkanie z prezesem Banku Światowego Ajayem Bangą, a także wystąpienie poświęcone Inicjatywie Trójmorza.

W Szwajcarii będą również obecni przedstawiciele polskiego rządu. W środę swój udział zapowiedział minister finansów i gospodarki Andrzej Domański.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 1971 r. Ponad 200 sesji w ramach tegorocznego szczytu, który potrwa do piątku, będzie transmitowanych na profilach WEF na portalach społecznościowych.

Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój

.Proces globalizacji, który uwidocznił współzależność narodów i ludów świata, ma fundamentalny wymiar moralny, który musi wyraźnie wybrzmieć w dyskusjach gospodarczych, kulturalnych, politycznych i religijnych – pisze Papież FRANCISZEK.

Tegorocznemu spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego towarzyszą niepokoje związane z zachwianiem międzynarodowej stabilności. Forum, które ma na celu nadawanie kierunku oraz wzmacnianie woli politycznej i współpracy, stwarza cenną okazję do zaangażowania wielu zainteresowanych stron w badanie innowacyjnych i skutecznych sposobów budowania lepszego świata. Mam nadzieję, że w dyskusjach uwzględniona zostanie pilna potrzeba większej spójności społecznej, braterstwa i pojednania między grupami, społecznościami i państwami – czego potrzebujemy, aby sprostać obecnym wyzwaniom.

Niestety, gdy rozglądamy się dookoła, widzimy coraz bardziej poraniony świat, w którym miliony ludzi – mężczyzn, kobiet, ojców, matek i dzieci, których twarze są nam w większości nieznane – doświadczają nieustannego cierpienia, nie tylko z powodu skutków przedłużających się konfliktów i wojen. Ich cierpienia pogłębia fakt, że „współczesne wojny nie toczą się już tylko na ograniczonych polach bitew ani nie obejmują wyłącznie żołnierzy. W sytuacji, gdy rozróżnienie między celami wojskowymi i cywilnymi przestaje być respektowane, nie ma konfliktu, który nie kończyłby się masowymi atakami na ludność cywilną” (przemówienie do członków Korpusu Dyplomatycznego akredytowane przy Stolicy Apostolskiej – 8 stycznia 2024).

Tylko sprawiedliwość może przynieść pokój, za którym tęsknią narody (por. Iz 32,17). Oznacza to, że pokój wymaga czegoś więcej niż tylko odłożenia na bok narzędzi wojennych; wymaga zajęcia się niesprawiedliwościami, które są podstawowymi przyczynami konfliktów. Jedną z najważniejszych z nich jest głód, który wciąż nęka całe regiony świata, podczas gdy w innych miejscach żywność jest marnowana. Eksploatacja zasobów naturalnych nadal wzbogaca nielicznych, pozostawiając całe populacje naturalnych beneficjentów tych zasobów w stanie nędzy i ubóstwa. Nie możemy również lekceważyć powszechnego wyzysku mężczyzn, kobiet i dzieci zmuszanych do pracy za niskie wynagrodzenie i pozbawionych realnych perspektyw rozwoju osobistego i zawodowego. Jak to możliwe, że w dzisiejszym świecie ludzie wciąż umierają z głodu, są wyzyskiwani, skazani na analfabetyzm, pozbawieni podstawowej opieki medycznej i dachu nad głową?

Proces globalizacji, który uwidocznił współzależność narodów i ludów świata, ma zatem fundamentalny wymiar moralny, który musi wyraźnie wybrzmieć w dyskusjach gospodarczych, kulturalnych, politycznych i religijnych, mających na celu kształtowanie przyszłości społeczności międzynarodowej. W świecie coraz bardziej zagrożonym przemocą, agresją i rozpadem na mniejsze fragmenty państwa i przedsiębiorstwa muszą połączyć siły i wspólnie promować dalekowzroczne oraz etycznie uzasadnione modele globalizacji. Modele, które w swej naturze podporządkowują dążenie do władzy i indywidualnego zysku – czy to politycznego, czy gospodarczego – wspólnemu dobru naszej ludzkiej rodziny, dając pierwszeństwo ubogim, potrzebującym i tym, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/papiez-franciszek-tylko-sprawiedliwosc-moze-przyniesc-pokoj/

PAP/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 stycznia 2026