Dekada papieża Franciszka w konkretnych liczbach

Dekada papieża Franciszka w konkretnych liczbach

Pierwsza dekada papieża Franciszka w roli głowy Kościoła Katolickiego dobiega końca w poniedziałek 13 marca 2023 roku. 569 spotkań papieża na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych, 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów – to statystyka podana przez Watykan w związku z przypadającą w poniedziałek rocznicą wyboru kardynała Jorge Bergoglio na tron Piotrowy.

.W zestawieniu liczby południowych modlitw maryjnych oraz audiencji generalnych zawarto także te, które w ostrej fazie pandemii odbywały się bez udziału wiernych, a papież wygłaszał rozważania i katechezy oraz kierował pozdrowienia z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Dekada papieża Franciszka w liczbach

.Papież Franciszek napisał trzy encykliki. Pierwszą- „Lumen fidei” (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 roku. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną „na cztery ręce”, bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI.

W 2015 roku ukazała się encyklika społeczno-ekologiczna „Laudato si’”, a w 2020 dokument o braterstwie między ludźmi „Fratelli tutti”.

Franciszek wydał również sześć konstytucji apostolskich, wśród nich w zeszłym roku „Praedicate Evangelium” w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.

Od początku pontyfikatu ukazało się też pięć adhortacji apostolskich, w tym w 2013 roku „Evangelii Gaudium” o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie. Trzy lata później wydano „Amoris laetitia” o miłości w rodzinie.

Papież przewodniczył dotychczas ośmiu konsystorzom; ostatni odbył się w sierpniu zeszłego roku.

Światowe Dni Młodzieży, synody, audiencje

.Watykan podsumował także trzykrotnie zorganizowane z udziałem Franciszka Światowe Dni Młodzieży. W wydarzeniu tym w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku według lokalnych mediów udział wzięło ponad 3,5 mln osób. W mszy końcowej ŚDM w Krakowie w 2016 roku uczestniczyło ponad 3 miliony osób, a w Panamie w 2019 roku ponad 700 tys.

Przypomniano pięć synodów zwołanych przez Franciszka: dwa o rodzinie, o młodzieży , o Amazonii oraz otwarty w 2021 r. i trwający do 2024 r. na temat Kościoła synodalnego.

Watykan przedstawił również statystykę kanonizacji i beatyfikacji. Papież ogłosił świętymi 899 osób. Rekordowy był rok 2013, gdy kanonizował 800 męczenników z Otranto w Apulii, zamordowanych w 1480 roku przez Turków za odmowę przejścia na islam.

Franciszek ogłosił świętymi trzech papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II w 2014 roku oraz Pawła VI w 2018 r.

Beatyfikowane dotąd zostały od 2013 roku 1443 osoby.

Watykańska statystyka uwzględnia także 328 audiencji dla głów państw i szefów rządów oraz dostojników, 40 zagranicznych podróży papieża oraz 35 wizyt we Włoszech.

„Dekada Franciszka” autorstwa Michała Kłosowskiego

.„Warto starać się zrozumieć tytułową dekadę Franciszka bez klisz i stereotypów, analizując to, co się w Kościele ostatnio wydarzyło. Nie tylko z polskiej czy europejskiej perspektywy” – twierdzi Michał Kłosowski, autor książki „Dekada Franciszka”, zastępca redaktora naczelnego „Wszystko Co Najważniejsze”.

Jak pisze, „początek Dekady Franciszka wyznacza data powstania pierwszego iPhone’a. Choć teoretycznie nie miało to nic wspólnego z Kościołem i papiestwem, radykalnie zmieniło życie wiernych. Trudno więc, by nie wpłynęło na sposób sprawowania rządów przez głowę Kościoła. Wielu może to zdziwić, jednak tak właśnie było”.

Michał Kłosowski zauważa, że „poza tą technologiczną rewolucją kopernikańską wydarzyło się w tym czasie w świecie znacznie więcej. W 2014 roku na ukraińskim Krymie pojawiły się rosyjskie zielone ludziki, łamiąc po raz pierwszy od dekad porządek międzynarodowy w Europie. Potem mieliśmy wybory w Stanach Zjednoczonych, w których zwycięstwo odniósł Donald Trump, wybory w Brazylii, które wygrał Jair Bolsonaro. Przez Europę i różne kraje świata przetoczyły się – bądź wciąż się przetaczają – rządy populistów, pojawiła się idea „nieliberalnej demokracji”. Jak pisała francuska filozof prof. Chantal Delsol, mieliśmy do czynienia z konserwatywną rewolucją w Europie. Później była arabska wiosna, wojna w Syrii, a w Izraelu rządy Benjamina Netanjahu”.

„Może dlatego, dostrzegając to wszystko, papież Franciszek powiedział, że „III wojna światowa już trwa”, tylko że „w kawałkach”. Łamanie zachodniego prymatu nad światem ujawniło się zaś z pełną siłą w momencie, w którym to wspomniani już Brytyjczycy uznali, że nie ma dla nich dłużej miejsca w Unii Europejskiej, a Polska i inne kraje Europy Środkowej uznały, że niemiecka hegemonia w Europie może nie jest najlepszym z możliwych pomysłów” – pisze autor „Dekady Franciszka”.

(Fragment książki „Dekada Franciszka”, wyd. Instytut Nowych Mediów)

PAP/WszystkoCoNajważniejsze/PP

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 marca 2023