Dziesięć Przykazań Bożych poszło pod młotek w Sotheby's

dziesięć przykazań

5,4 mln dolarów – za tyle sprzedano pochodzącą sprzed ok. 1500 lat kamienną tablicę ze spisanym Dekalogiem. Najstarsza znana tablica z wyrytym tekstem Dziesięciu Przykazań Bożych była przedmiotem aukcji domu aukcyjnego Sotheby’s w Nowym Jorku.

Dziesięć Przykazań Bożych przez 30 lat służyło jako płyta chodnikowa

.Dziesięć Przykazań zostało spisane paleohebrajskim alfabetem. Kamień zawiera 20 wierszy tekstu, które ściśle odpowiadają wersetom z Biblii, wspólnym zarówno dla tradycji żydowskiej, jak i chrześcijańskiej. Jednak tylko dziewięć z 10 przykazań z Księgi Wyjścia zostało uwzględnionych. Pominięte zostało przykazanie Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremno, w jego miejscu znajduje się polecenie dotyczące oddawania czci Bogu na górze Gerizim.

Jak stwierdzili eksperci domu aukcyjnego tablica mogła być pierwotnie prezentowana w synagodze lub prywatnym domu. Budynek, w którym się znajdowała, został najpewniej zniszczony albo w trakcie inwazji rzymskich między IV a VI stuleciem naszej ery, albo podczas wypraw krzyżowych w XI wieku.

Kamień został odkryty podczas prac drogowych tuż przed I wojną światową na terenie obecnego południowego Izraela, gdzie wieki wcześniej znajdowały się liczne świątynie. Jednak nie zorientowano się wówczas w jej znaczeniu i przez kolejne trzy dekady kamień był używany jako element chodnika. Dopiero w 1943 r. kamień odkupił uczony, który rozpoznał napis jako samarytański Dekalog zawierający boskie przykazania kluczowe dla wielu religii.

Samarytanizm to starożytna, monoteistyczna religia opierająca się na pierwszych pięciu księgach Starego Testamentu. Samarytanie wierzą jednak, że to na samaryjskiej górze Gerizim (znajdującej się na współczesnym Zachodnim Brzegu Jordanu) Abraham chciał złożyć w ofierze Izaaka.

Gdzie jest miejsce kamiennej tablicy z wyrytym Dekalogiem?

.W oświadczeniu Sotheby’s podkreślił, że tablica jest nie tylko ,,niezwykle ważnym historycznym artefaktem, ale także namacalnym łącznikiem z wierzeniami, które pomogły ukształtować zachodnią cywilizację. Zetknięcie się z tym wspólnym dziedzictwem kulturowym oznacza podróż przez tysiąclecia i połączenie się z kulturami i religiami opowiedzianymi przez jeden z najwcześniejszych i najtrwalszych kodeksów moralnych ludzkości”.

W krótkim klipie wideo na temat sprzedaży dom aukcyjny opisuje Dziesięć Przykazań z Księgi Wyjścia jako kamień węgielny prawa i moralności oraz tekst założycielski zachodniej cywilizacji.

Anonimowy nabywca, który kupił tablicę, ma zamiar przekazać ją izraelskiemu muzeum.

Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny

.Zawarte w Księdze Wyjścia przykazania stanowią ponadczasowy i uniwersalny kodeks moralny. Jednak, według Leona R. KASSA, były przewodniczącego amerykańskiej Prezydenckiej Rady ds. Etyki, biblijny Exodus należy przede wszystkim traktować jako tekst polityczny. Autor książki Founding God’s Nation: Reading Exodus podważa filozoficzny (w powszechnym tego słowa znaczeniu) charakter dzieła i skupia się raczej na moralno-politycznym wymiarze księgi Drugiej Księgi Mojżeszowej.

,,Wielu wybitnych myślicieli, teologów i innych, studiowało Exodus właśnie pod tym kątem – poszukując wiedzy na temat kształtowania się polityki, władzy, a także prawa, sprawiedliwości i moralności. Od tak różnych mędrców, jak Machiavelli czy Rousseau, analizujących powstawanie narodów oraz systemów legislacyjnych na podstawie historii Mojżesza, po siedemnastowiecznych myślicieli politycznych, takich jak Peter Cunaeus, którzy w starożytnej „Republice Hebrajskiej” znaleźli metody reformy politycznej, czy prawników, jak John Selden, którzy w Biblii Hebrajskiej upatrzyli podwaliny pod uniwersalne prawo naturalne”

Fragmenty książki Leona R. KASSA Founding God’s Nation: Reading Exodus można przeczytać na łamach Wszystko co Najważniejsze pod linkiem: Leon R. KASS: Biblijna Księga Wyjścia jako podstawowy tekst polityczny.

PAP/WszystkocoNajwazniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 grudnia 2024