Elon Musk i wybory w Niemczech
Historia pod tytułem „Elon Musk i wybory w Niemczech” zostanie zapamiętana na długo. Wybory, które zaplanowane zostały na 23 lutego 2025 r., stały się areną politycznych napięć o niespotykanej dotąd skali. Już teraz wywołują kontrowersje, głównie co prawda medialne.
.Nie chodzi tu jedynie o rywalizację między partiami politycznymi, ale o globalną debatę nad granicami wpływu zewnętrznych aktorów, takich jak Elon Musk, właściciel platformy społecznościowej X, czy Chin odpowiedzialnych za TikTok, na europejską demokrację. Niedawne zaś publiczne wsparcie amerykańskiego miliardera dla Alternatywy dla Niemiec (AfD) i zaplanowana rozmowa z liderką partii Alice Weidel, która miałaby odbyć się na „X” (dawnym Twitterze) tuż przed wyborami, wywołały burzę zarówno w Niemczech, jak i poza ich granicami.
Elon Musk, aktor polityczny
.Elon Musk, przedsiębiorca o globalnym zasięgu, od dawna budzi emocje swoimi działaniami na styku biznesu i polityki. Jego wpływ na debatę publiczną jest niezaprzeczalny, a „X” (dawniej Twitter), stał się platformą, na której kreuje on narracje o zasięgu globalnym docierając do znacznie większej liczby odbiorców, niż jakiekolwiek tradycyjne medium. Niedawno nawet Musk, komentując niemiecką scenę polityczną, poszedł o krok dalej, nazywając kanclerza Olafa Scholza „niekompetentnym głupcem” i ogłaszając, że „tylko AfD może uratować Niemcy”. Takie głosy uznawane były dotychczas za skrajne i nie pojawiały się w szerszej debacie publicznej.
Tuż po tych słowach, rzecznik niemieckiego rządu oskarżył więc miliardera o próbę wpłynięcia na wybory federalne, co odbiło się szerokim echem w niemieckiej opinii publicznej. Krytycy wskazują na możliwe powiązania Elona Muska z Donaldem Trumpem i sugerują, że wsparciem dla AfD może być elementem szerszej strategii nowej amerykańskiej administracji. Donald Trump obejmie władzę w Białym Domu 20 stycznia 2025 r., prawie dokładnie miesiąc przed niemieckimi wyborami.
Elon Musk i wybory w Niemczech. Czemu AfD?
.W opublikowanym na łamach Die WELT przez Elona Muska eseju „Tylko AfD może uratować Niemcy” pojawia się lista zarzutów wobec rządzących partii głównego nurtu i wyraźne poparcie dla programu prawicowej AfD. Musk podkreśla znaczenie trzech elementów, znajdujących się w programie partii, zdobywającej coraz szersze poparcie w gronie niemieckich niezadowolonych.
Po pierwsze to kwestia wprowadzenia palących reform gospodarczych. AfD stawia na deregulację, obniżenie podatków i redukcję biurokracji, co zdaniem Elona Muska, wyrażonym we wspomnianym eseju, jest kluczowe dla przywrócenia niemieckiej gospodarki na ścieżkę wzrostu.
Po drugie, problem dotychczasowej polityki migracyjnej Niemiec, która od czasu głośnego hasła „Herzlich willkommen” byłej kanclerz Angeli Merkel skierowanego do migrantów i uchodźców, stała się symbolem otwartych granic. Decyzja ta wyznaczyła Niemcy jako główny cel dla osób szukających schronienia w Europie. Alternatywa dla Niemiec (AfD) proponuje zaostrzenie zasad dotyczących imigracji, podkreślając jednocześnie potrzebę większego nacisku na proces integracji przybyszów. Elon Musk broni tej wizji, argumentując, że chodzi o ochronę niemieckiej tożsamości kulturowej i społecznej, a nie o przejaw ksenofobii.
Na koniec, kwestia reform energetycznych. Elon Musk w tekście dla Die WELT otwarcie krytykuje decyzję Niemiec o odejściu od energii jądrowej, uznając ją za strategiczny błąd. Zwraca uwagę, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) prezentuje bardziej pragmatyczne podejście, które mogłoby pomóc w odzyskaniu niezależności energetycznej kraju. Co prawda wprost tego Musk nie podkreśla, ale stabilne i wystarczające źródła energii są kluczowe nie tylko dla niemieckiej gospodarki, ale także dla jego własnych przedsięwzięć. Przykładem Gigafabryka Tesli, w którą miliarder zainwestował znaczne środki. Bez dostępu do niezawodnej energii, fabryka ta nie będzie w stanie funkcjonować na pełnych obrotach, a tym samym przynosić oczekiwanych zysków.
W swoim tekście w niemieckiej gazecie Elon Musk broni też AfD przed oskarżeniami o ekstremizm, wskazując na jej liderkę Alice Weidel, która ma partnerkę z Sri Lanki. „Czy to brzmi jak Hitler?” – pyta retorycznie amerykański miliarder?
Elon Musk i wybory w Niemczech. Reakcje na niemieckiej scenie politycznej
.Wsparcie Elona Muska wywołało falę krytyki ze strony niemieckich polityków głównego nurtu, oburzyło też niemieckie społeczeństwo. Olaf Scholz w swoim noworocznym orędziu zaapelował do Niemców o odporność na zewnętrzne wpływy, przypominając, że to obywatele, a nie właściciele mediów społecznościowych, decydują o przyszłości kraju. Również jego główny rywal i inni politycy opozycji uznali podobne działania za przekroczenie przez amerykańskiego miliardera cienkiej linii.
Równocześnie część komentatorów i ekspertów uważa, że swoimi działaniami Elon Musk może nieświadomie pomóc konserwatywnej CDU, głównemu rywalowi AfD. Wsparcie z zewnątrz, zwłaszcza tak kontrowersyjne, może bowiem zmobilizować umiarkowanych wyborców do oddania głosu na partie bardziej mainstreamowe, które nie mogą poszczycić się tak silnym zewnętrznym poparciem. A znając kulturę polityczną Niemiec okazać się może, że to właśnie takie działania, jak Elona Muska, zmobilizują uśpione niemieckie centrum do bardziej stanowczych działań.
AfD i przyszłość niemieckiej polityki
.Mimo jednak krytyki, płynącej z różnych stron, AfD pozostaje siłą, która zyskuje na popularności, szczególnie wśród wyborców rozczarowanych rządami obecnej koalicji i we wschodnich landach Niemeic. Wywiad Alice Weidel z Elonem Muskiem na platformie X, planowany tuż przed otwarciem lokali wyborczych u naszego zachodniego sąsiada może więc okazać się kluczowym momentem kampanii, zarówno dla AfD, jak i dla samego Elona Muska, oraz prowadzonych przez niego nad Renem biznesów. Dla jednych będzie to dowód na polityczną niezależność miliardera, dla innych – na niebezpieczne przekraczanie granic wpływu przez aktorów spoza niemieckiej sceny politycznej co spotkać się może z odwetem.
Globalny wymiar lokalnych wyborów
.Niemieckie wybory w lutym 2024 roku mogą jednak stać się symbolem nowej ery w polityce, gdzie granice między mediami społecznościowymi, biznesem a polityką ulegają coraz większemu zatarciu. Dostrzec to mogliśmy już podczas wyborów w Rumuni, kiedy jedna z granic także została przekroczona. Historia pod tytułem „Elon Musk i wybory w Niemczech”, kiedy globalny przedsiębiorca i influencer wprowadza nowe zasady gry, które mogą wpłynąć nie tylko na wynik wyborów, ale także na przyszłość demokracji w cyfrowej erze, zostanie zapamiętana na długo.
Niezależnie jednak od tego, jak potoczą się losy AfD, jedno jest pewne: obecność Elona Muska w niemieckiej kampanii wyborczej na długo pozostanie w pamięci jako przykład zmieniającego się krajobrazu politycznego. Obserwując bowiem wybory w Niemczech jesteśmy świadkami wykuwania się nowych relacji między polityką, biznesem a mediami w XXI wieku.
PAP / WcN / Michał Kłosowski