Eskalacja napięcia między Chinami a Filipinami

eskalacje w Cieśninie Tajwańskiej

Eskalacja napięcia między Chinami a Filipinami. W środę chińska armia przeprowadziła ćwiczenia, które objęły okolice Rafy Scarborough, co jest kolejnym przejawem rosnących napięć w regionie. Zdaniem lokalnych mediów to kolejna eskalacja ze strony Pekinu.

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (PLA) przeprowadziła w środę patrol morsko-powietrzny wokół Rafy Scarborough, spornego terenu z Filipinami, co zaogniło i tak napiętą już sytuację między krajami, na Morzu Południowochińskim. Dowództwo Teatru Południowego PLA podkreśliło, że działania te zostały podjęte „zgodnie z prawem”.

Punkt zapalny: sporna rafa Scarborough

.Rafa Scarborough, znana jako Huangyan Dao w Chinach i Panatag Shoal na Filipinach, od lat stanowi punkt zapalny między Pekinem a Manilą. Chiny przejęły kontrolę nad tym terytorium w 2012 roku po dyplomatycznym impasie. Sama rafa położona jest zaś około 220 kilometrów (120 mil morskich) na zachód od głównej filipińskiej wyspy Luzon.

Zarówno strategiczne, jak i symboliczne znaczenie rafy sprawia, że jej status jest szczególnie istotny dla obu krajów.

Patrol, który odbył się w tym tygodniu, to drugie tego typu chińskie ćwiczenia wokół Rafy Scarborough w ciągu zaledwie czterech miesięcy. Chińska armia ludowo-wyzwoleńcza podkreśla, że działania te mają na celu ochronę chińskiej suwerenności, a także, że są zgodne z chińskimi przepisami prawnymi.

Nowe filipińskie prawo zaognia sytuację

Na początku tego tygodnia napięcia zaostrzyły się po tym, jak Filipiny uchwaliły nowe prawoUstawę o Strefach Morskich, które przypisuje dużą część archipelagu Spratly terytorium Filipin i ustanawia 12-milową (22-kilometrową) strefę morską wokół tych wysp. Pekin ostro skrytykował to posunięcie, uznając je za „niezgodne z prawem” i odnoszące się do kluczowych obszarów Spratly, w tym właśnie Rafy Scarborough, jako części filipińskiej strefy morskiej.

W odpowiedzi na działania Manili, Pekin opublikował w niedzielę zestaw współrzędnych geograficznych dla 16 punktów bazowych wokół Rafy Scarborough, określając ją mianem „chińskiej wyspy Huangyan”. Chińskie władze tłumaczyły, że to „naturalny krok” w celu zarządzania wodami zgodnie z prawem międzynarodowym.

Eskalacja napięcia na Morzu Południowochińskim

.Ostatni patrol chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wpisuje się w szereg konfrontacji na spornych wodach Morza Południowochińskiego, w tym na rafach Second Thomas i Sabina, gdzie Manila ostro reagowała na chińskie działania. W sierpniu PLA w komunikacie podkreśliła, że wszystkie „działania wojskowe zakłócające stabilność na Morzu Południowochińskim są pod pełną kontrolą”.

Trwająca konfrontacja wokół Rafy Scarborough jest kolejnym przykładem zaognienia relacji na linii Pekin-Manila.

oprac. Michał Kłosowski

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 listopada 2024