Na czym polega ewolucja?

ewolucja

Największe i najmniejsze organizmy były najbardziej popularne w dziejach życia na Ziemi – informują naukowcy na łamach pisma „PLOS ONE”.

Ewolucja organizmów na Ziemi

.Zaskakujący wzorzec ujawniły wyliczenia, dotyczące rozmiarów organizmów występujących na Ziemi w toku ewolucji. Okazuje się, że najbardziej popularne są organizmy o skrajnych rozmiarach – albo XXS, albo XXL – dowodzi dr Eden Tekwa z University of British Columbia w Kanadzie.

Rozmiar organizmów

.Badacze starali się oszacować rozkład masy organizmów, poczynając od mikrobów po płetwale błękitne i sekwoje. Po pięciu latach prowadzenia obliczeń dotyczących wszystkich typów organizmów na Ziemi, naukowcy odkryli, że wzorzec faworyzujący duże i małe organizmy widoczny jest we wszystkich typach, przejawia się jednak wyraźniej w organizmach lądowych niż w środowisku morskim.

Przy czym maksymalny rozmiar ciała wydawał się osiągać te same górne granice dla wielu rodzajów organizmów i środowisk. Może to sugerować, że istnieje uniwersalna górna granica wielkości wynikająca z ograniczeń ekologicznych, ewolucyjnych lub biofizycznych.

„Najmniejsze i największe organizmy dominują nad wszystkimi innymi pod względem biomasy” – opisuje Tekwa. Jak dodaje, dotychczasowe teorie zakładały co innego, a mianowicie że biomasa jest równomiernie rozłożona w zakresie wszystkich rozmiarów ciała.

Czym jest ewolucja?

.Absolwentka Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, Sylwia BORSKA, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Czym jest ewolucja? Według Karola Darwina i jego zwolenników, proces ten opiera się przede wszystkim na występowaniu zmienności oraz działaniu doboru naturalnego, który preferuje w kolejnych populacjach osobniki lepiej przystosowane do określonych warunków. Oznacza to wzmacnianie takich cech dziedzicznych, które zwiększają szansę przeżycia i wydania zdrowego potomstwa. Czynnikiem selekcjonującym może być dostęp do pokarmu, obecność naturalnych wrogów, czy też po prostu dostęp do partnera”.

„Rozglądając się uważnie wokół siebie możemy zaobserwować bioróżnorodność otaczającej przyrody, zarówno gatunków jak i całych ekosystemów. Dowodów na istnienie ewolucji jest bardzo wiele. Dostarczają ich dziedziny nauki takie jak paleontologia, filogenetyka, ewolucyjna biologia rozwoju czy genetyka. Większość ludzi kojarzy ewolucję z procesem bardzo powolnym, co jednocześnie powoduje błędne przeświadczenie, że hipotez ewolucyjnych nie da się zbadać eksperymentalnie” – pisze Sylwia BORSKA w tekście „Rewolucje dzięki ewolucji”.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 4 kwietnia 2023