Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy -program

Balladę z filmu „Do widzenia do jutra” Morgensterna, utwór z „Noża w wodzie” Polańskiego, melodie z „Bariery” Skolimowskiego w aranżacjach i wykonaniu muzyków jazzowych usłyszy publiczność, która odwiedzi 15. Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy.

Koncert zespołu Luca Aquino i Giovanniego Guidi

.Koncerty, wystawa i projekcje filmów tworzą program festiwalu, który odbędzie się 29 i 30 września w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i w Kinie Atlantic.

Pierwszego dnia festiwalu w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego o godz. 18.00 wystąpi saksofonista i kompozytor Wojciech Staroniewicz, muzyk jazzowej sceny Trójmiasta. Przedstawi on wraz z sekstetem swój projekt A’FreAk-KomEdA.

Projekt obejmuje utwory Staroniewicza oraz Krzysztofa Komedy, takie jak: „Kattorna”, „Moja Ballada” znana z filmu „Do widzenia do jutra” Janusza Morgensterna czy „Crazy Girl” i „Cherry” z „Noża w wodzie” Romana Polańskiego.

Staroniewicz dokonał oryginalnego przearanżowania utworów Komedy dodając do nich pierwiastek afrykański. Dzieje się tak m.in. dzięki udziale w zespole Staroniewicza perkusisty Larry’go Okey Ugwu, mieszkającego w Polsce Nigeryjczyka, który wnosi do muzyki autentyczne afrykańskie rytmy i taneczny charakter.

Wojciechowi Staroniewiczowi towarzyszyć będą: Przemek Dyakowski na saksofonie tenorowym; Darek Herbas na saksofonie barytonowym; Marcin Janek na saksofonie tenorowym i sopranowym; Dominik Bukowski, grający na marimbie i wibrafonie; Janusz Mackiewicz – na gitarze basowej; Roman Ślefarski – na perkusji oraz na instrumentach perkusyjnych wspomniany Larry Okey Ugwu.

Tego samego wieczoru, o godz. 20.00 odbędzie się koncert zespołu Luca Aquino i Giovanniego Guidi.

Luca Aquino jest trębaczem, jednym z najbardziej cenionych na włoskiej scenie jazzowej.

„Jego pasja do eksperymentów dźwiękowych jest podkreślana przez prasę branżową, która opisuje go jako współczesnego odkrywcę dźwięku, podobnie zagraniczni krytycy dostrzegają w nim tę szczególną włoską cechę, która przypomina podróże, kreatywność, wizjonerskie inspiracje i piękno” – charakteryzuje artystę Iwona Strzelczyk Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowski organizuje festiwal.

Z kolei Giovanni Guidi to uznany włoski pianista, kompozytor, znany między innymi ze współpracy z mistrzem jazzowej trąbki i jego mentorem Enrico Ravą.

„Guidi łączy tak charakterystyczne dla jazzu elementy improwizacji, nastroju i emocji, która oddaje maksymę słynnej wytwórni fonograficznej ECM +brzmienie powyżej ciszy+. Warto dodać, że wielokrotnie występował z Tomaszem Stańko” – zaznacza Strzelczyk-Wojciechowska.

Kim są muzycy, którzy odwiedzą tegoroczony Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy?

.Przed koncertami 29 września w Foyer Studia PR im. W. Lutosławskiego można obejrzeć wystawę „KOMEDA, kalendarium życia”. Wystawa została opracowana na podstawie materiałów z archiwum Zofii Komedowej-Trzcińskiej, przekazanych do Muzeum Jazzu przez jej syna, Tomasza Lacha.

W drugi dzień festiwalu organizatorzy zapraszają publiczność do Kina Atlantic. Tam o godz. 19.00 rozpocznie się koncert „Maciej Tubis Solo piano Komeda: Reflections”.

Maciej Tubis, to pianista poszukujący, który nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich i aranżacyjnych.

„Komeda: Reflections”, pierwsza autorska płyta lidera i pianisty jest zbiorem aranżacji muzyki Krzysztofa Komedy, gdzie klasyczny fortepian został uzupełniony wpływami muzyki elektronicznej i filmowej.

Wieczór zakończy pokaz filmu „Bariera” Jerzego Skolimowskiego, dramat psychologicznego z 1966 roku, nagrodzonego na festiwalach w Valladolid i Bergamo.

Projekcję filmu poprzedzi rozmowa o utworze, którą poprowadzi krytyk filmowy, filmoznawca Andrzej Bukowiecki.

Festiwal, który organizują Iwona Strzelczyk-Wojciechowska i Krzysztof Wojciechowski z Fundacji Jazz Art, współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa, a partnerami wydarzenia są Włoski Instytut Kultury, Max Film SA, Kino Atlantic. 

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 września 2024