Francja pozostaje krajem, w którym czyta się książki. 21% Francuzów sięga po poezję!

Francja pozostaje krajem, w którym czyta się książki. 21% Francuzów sięga po poezję!

Sondaż Centre national du livre [LINK] stwierdza, że Francja pozostaje krajem, w którym czyta się książki. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby jeszcze niedawno nie wskazywano upadek czytelnictwa. A jednak były to zapowiedzi przedwczesne!

Aż 91% Francuzów deklaruje się jako czytelnicy, czyli osoby czytające od jednej książki – aż do 50 na rok. Dla porównania, w Polsce podobne deklaracje składa 38% respondentów.

Do grupy czytającej ponad 20 publikacji rocznie we Francji, stanowiącej 28% czytelników (9% w Polsce) najczęściej można zaliczyć kobiety w wieku powyżej 50 lat (w Polsce czytają najczęściej panie w wieku 24-30 lat).

Choć jeszcze kilka lat temu można było zaobserwować znaczący spadek czytelnictwa wśród młodzieży w wieku 15-24 lat, obecnie coraz więcej z nich mówi, że czyta. 

Największy wzrost czytelnictwa przypada jednak na grupę wiekową 25-34 lat (26% w 2015, obecnie 37%).

Książki cieszące się największą popularnością to kryminały, komiksy i poradniki dotyczące sprzątania czy rozwoju osobistego. Do książek przeczytanych w całości najczęściej należą kryminały, do przeczytanych w części: poradniki, a do wyciąganych tylko czasami-słowniki.

Francja, a więc i taki wskaźnik: 21% respondentów czyta poezję.

Najczęstszym powodem sięgnięcia po książkę jest chęć poszerzenia wiedzy oraz czytanie dla przyjemności, a najczęstszym kryterium przy wyborze książki są znajomość autora i rekomendacja znajomych, o wiele ważniejsze niż rekomendacje krytyków literackich.

Prawie połowa Francuzów korzysta z bibliotek, a najczęstszym powodem kupienia nowej książki jest chęć podarowania jej komuś w prezencie, co jest cechą wspólną z Polakami.

Książka papierowa wciąż wygrywa z wersją elektroniczną – na 17 książek tradycyjnych przypadają 3 e-booki. Wśród zwolenników książki elektronicznej częściej występują kobiety, częściej też w wyborze lektury kierują się rekomendacjami internautów.

.Choć Francuzi nadal najbardziej lubią czytać w domu (najczęściej czytają wieczorem), coraz częściej otwierają książkę również w parkach czy środkach transportu. Statystyczny Francuz poświęca jednak na lekturę jedynie 2 minuty dziennie, przy 10 minutach deklarowanych przez statystycznego Polaka.

Więcej o czytaniu, a także rekomendacje dobrych lektur i tematów, inspiracje na www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl

Oprac.J.M.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 stycznia 2019