Francuskie media o wizycie prezydenta Macrona w Polsce
Francuskie media mało piszą o podróży Emmanuela Macrona do Warszawy, gdzie ma się spotkać z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Po powrocie z Polski ma ogłosić nazwisko nowego francuskiego premiera.
Francuskie media o podróży Emmanuela Macrona
.W czwartek 12 grudnia 2024 r. prezydent Francji Emmanuel Macron składa wizytę państwową w Polsce. Miał już możliwość spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą w Paryżu z okazji ceremonii otwarcia katedry Notre-Dame oraz z amerykańskim prezydentem elektem Donaldem Trumpem i ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Kwestia wojny na Ukrainie będzie zresztą tematem rozmów między przywódcami francuskim i polskimi.
Francja znajduje się w głębokim politycznym kryzysie, lokalne media nie piszą i nie mówią zbytnio o tej podróży. Dłuższy artykuł publikuje portal centrowego kanału telewizyjnego BFM TV: „O godz. 12 [prezydent Macron] ma spotkać się z polskim premierem Donaldem Tuskiem w ramach rozmów dwustronnych, po których odbędzie się lunch roboczy, a następnie spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą”. „Choć stracił kontrolę nad sytuacją polityczną we Francji po rozwiązaniu w czerwcu Zgromadzenia Narodowego, pozostaje zdeterminowany, by wywierać wpływ na arenie międzynarodowej, od Bliskiego Wschodu po Europę”, komentuje portal, cytując depeszę agencji AFP.
„Głowa państwa, która zobowiązała się do mianowania nowego premiera do czwartku wieczorem po tym, jak został obalony rząd Michela Barniera, ma zakończyć suspens dopiero po powrocie z Polski późnym popołudniem”, pisze centroprawicowy dziennik „Le Figaro” na swojej stronie internetowej, ledwo wspominając o wydarzeniu w swojej papierowej edycji.
Trochę obszerniej mówi o tym centrolewicowy dziennik „Le Monde”, ale także ogranicza się do depeszy AFP: „Prezydent podsumuje europejskie wsparcie dla Ukrainy w nowym kontekście transatlantyckim. Stałym stanowiskiem Francji jest to, że „musimy nadal wspierać Ukrainę tak intensywnie i tak długo, jak to konieczne, aby kiedy nadejdzie czas, mogła przystąpić do negocjacji z pozycji siły”, twierdzi Pałac Elizejski”.
Ważniejszy kryzys polityczny we Francji
.„Ale co głowa państwa będzie robić w Polsce?”, pyta portal prawicowej telewizji Cnews. „Ponadto obaj przywódcy (Emmanuel Macron i Donald Tusk), którzy spotkali się na Węgrzech w listopadzie, mają omówić zbliżający się szczyt europejski 19 grudnia, potwierdzając jednocześnie „chęć nadania nowego impulsu dwustronnym stosunkom między Francją a Polską”, które sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu zawartej między Komisją Europejską a południowoamerykańskimi krajami Mercosuru”, dodano w artykule.
„Według informacji polskiego dziennika »Rzeczpospolita«, potwierdzonych przez portal Politico, prezydent Macron i premier Tusk mogliby rozmawiać o stworzeniu 40-tysięcznego korpusu pokojowego, który miałby być rozmieszczony na Ukrainie w przypadku zawieszenia broni”, dodaje portal lewicowej gazety „Libération”.
Więcej informacji powinno się pojawić w trakcie wizyty lub po konferencjach prasowych prezydenta Macrona z prezydentem Dudą i premierem Tuskiem. Jednak francuskie media są bardziej skupione na politycznej sytuacji kraju i na innych kwestiach międzynarodowych. Telewizje Cnews i FranceInfo w swoich porannych programach mówią o nominacji nowego premiera, którego nazwisko ma zostać ogłoszone przez Emmanuela Macrona po powrocie z Warszawy; LCI omawia sytuację w Syrii i ucieczkę Baszara el-Asada do Rosji; a BFM TV wspomina o aferze sądowej dotyczącej piłkarza Kyliana Mbappé.
Nathaniel Garstecka