„Gra o męce i zmartwychwstaniu" w Teatrze Królewskim

Warszawski Teatr Królewski w w Warszawie 6 kwietnia będzie miejscem premiery spektaklu „Gra o męce i zmartwychwstaniu”- poinformowała specjalistka ds. promocji Polskiej Opery Królewskiej Agnieszka Hornowska.

Wyjątkowa rekonstrukcja średniowiecznych misteriów wielkiej nocy

.”Szukam w historii męczeńskiej śmierci Jezusa pokrewieństwa z cierpieniem, jakie obserwujemy na świecie dzisiaj, a w zmartwychwstaniu – nadziei na zwycięstwo dobra nad złem, niekoniecznie tylko w wymiarze metafizycznym” – powiedział reżyser Jerzy Machowski, cytowany w przesłanej informacji.

„Tradycja przedstawień o tematyce pasyjnej sięga czasów średniowiecza. Odgrywane w kościołach i szkołach, podczas religijnych procesji i dworskich uroczystości na przestrzeni wieków stanowiły świadectwo wciąż na nowo aktualizującego się dramatu – pierwotnie utrwalonego na kartach Nowego Testamentu, a potem po wielokroć interpretowanego w literaturze, sztuce i muzyce” – czytamy na stronie teatru.

Podkreślono, że Polska Opera Królewska odwołuje się do bogactwa staropolskich obyczajów, a poprzez nowe odczytanie dawnych tekstów oraz utworów muzycznych, wskazuje na uniwersalne przesłanie pasyjnego misterium.

Przypomniano, że „Gra o męce i zmartwychwstaniu to historia o niezawinionym cierpieniu i ludzkiej słabości, ale także o nadziei i zwycięstwie dobra oraz prawdy”. „Ułożony ze staropolskich tekstów scenariusz Patryka Kenckiego wypełniony został najdawniejszymi rodzimymi pieśniami i tańcami w opracowaniu Jacka Urbaniaka. Obok utworów znanych z imienia twórców, jak Cyprian Bazylik, Krzysztof Klabon, Mikołaj Gomółka czy Wacław z Szamotuł, zabrzmią anonimowe kompozycje z renesansowych tabulatur. Wykonane na historycznych instrumentach przywołają atmosferę, koloryt i różnorodność Polski minionych wieków” – napisano.

„Spektakl nie stanowi jednak próby rekonstrukcji renesansowego czy barokowego teatru. Biblijna historia jest przedstawiona w oryginalny sposób przy wykorzystaniu nowoczesnych środków, właściwych wrażliwości współczesnego widza” – wyjaśniono w zapowiedzi.

Obsada spektaklu „Gra o męce i zmartwychwstaniu”

.Autorem scenariusz jest Patryk Kencki. Reżyseria i reżyseria świateł – Jerzy Machowski. Kierownictwo muzyczne -Krzysztof Garstka. Opracowanie muzyczne – Jacek Urbaniak. Scenografię i kostiumy zaprojektowała Aleksandra Reda. Przygotowanie zespołu wokalnego – Jakub Szafrański.

Występują: Adam Kruszewski (Prologus / Jezus / Epilogus), Paweł Michalczuk (Zacharyjasz / Piotr), Andrzej Klepacki (Primus), Jakub Andrzej Grabowski (Secundus), Jan Machowski (Tertius), Piotr Chwedorowicz (Iwan), Wojtek Gierlach (Faryzeusz), Mateusz Zajdel (Annasz), Leszek Świdziński (Kajfasz), Witold Żołądkiewicz (Judasz), Robert Szpręgiel (Jan), Aneta Łukaszewicz (Maryja), Sylwester Smulczyński (Piłat), Maria Złotek (Anioł), Gabriela Kamińska (Maryja Magdalena), Dorota Lachowicz (Maryja Salome), Justyna Stępień (Maryja Jacobi), Piotr Kędziora (Diabeł), Marta Schnura (Apostoł krzyża) oraz Zespół wokalny Polskiej Opery Królewskiej i Zespół Instrumentów Dawnych Polskiej Opery Królewskiej Capella Regia Polona

Premiera – 6 kwietnia o godz. 19 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Kolejne przedstawienie – 7 kwietnia.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 kwietnia 2024