Grupa Ramstein się sprawdziła - Władysław Kosiniak-Kamysz

Pytanie o dalsze funkcjonowanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy jest kluczowe - powiedział wwicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który uczestniczy w spotkaniu tej Grupy w Ramstein. Ocenił, że format Grupy dotąd się sprawdził.

Pytanie o dalsze funkcjonowanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy jest kluczowe – powiedział wwicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, który uczestniczy w spotkaniu tej Grupy w Ramstein. Ocenił, że format Grupy dotąd się sprawdził.

Polska odgrywa ważną rolę w grupie Ramstein

.Kosiniak-Kamysz bierze udział w spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein.

Decyzję o ewentualnej kontynuacji posiedzeń Grupy Ramstein, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, podejmie administracja obecnego prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który zaprzysiężony zostanie 20 stycznia. Stąd także podejrzenia, iż czwartkowa sesja może okazać się zarazem ostatnią w historii tejże grupy.

Szef MON, który zabrał głos w przerwie obrad zaznaczył, że pytanie o ewentualne dalsze funkcjonowanie grupy jest kluczowe. Jak poinformował, swoją wizytę w Ramstein rozpoczął od spotkania z ministrami obrony Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, którzy – jak mówił – chcą kontynuacji formatu grupy z udziałem i kluczową rolą USA.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że grupa jest „poważnym ciałem, w którym Polska od dawna odgrywa ważną rolę”, a jej format się sprawdził. Czwartkowe, 25. spotkanie nazwał jednym z najważniejszych, gdyż podsumowuje ono pewien etap pomocy dla Ukrainy.

Szef MON przypomniał, że Polska u boku Niemiec jest liderem koalicji zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy. „Przedstawiłem dla naszej koalicji mapę drogową budowania zdolności opancerzonych dla Ukrainy i kolejnych donacji” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przed spotkaniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że w posiedzeniu wezmą udział „kraje partnerskie (…), które mogą zwiększyć nasz potencjał nie tylko w obronie przed rakietami, ale także przed bombami kierowanymi, przed rosyjskim lotnictwem”. „Porozmawiamy z nimi o tym, przekonamy ich. Życie na Ukrainie potrzebuje ochrony tu i teraz” – podkreślił.

Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w skrócie Grupą Ramstein, zawiązana została 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o tej samej nazwie. To międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.

Polska jest kluczowym dostawcą bezpieczeństwa dla Sojuszu

.Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy i przeznaczyła 4 miliardy euro, jeżeli chodzi o pomoc militarną. Polska jest również gospodarzem Centrum Wspólnej Analizy, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Chciałbym podziękować Panu prezydentowi za jego osobiste przywództwo, a także żelazne wsparcie w tych wysiłkach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem relacji na temat Pańskiej ostatniej wizyty w Korei Południowej oraz spotkanie z prezydentem Yoonem.

Putin współpracuje z Pekinem, Pjongjangiem i Teheranem, co pokazuje, że nasze bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne – jest globalne. Dlatego musimy zwiększyć współpracę z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku, w tym z Koreą Południową, Japonią, Australią i Nową Zelandią. Dziś rozmawialiśmy o tym jak wzmocnić nasze wsparcie dla Ukrainy i jak wypełnić decyzje, które złożyliśmy podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie.

To oznacza wsparcie wojskowe o wartości 40 miliardów euro do końca roku 2024 dla Ukrainy, a także nową Kwaterę Dowodzenia NATO w Wiesbaden, która będzie koordynować pomoc i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. W tej chwili Sojusznicy, w tym Polska, intensywnie pracują, aby ta kwatera mogła jak najszybciej rozpocząć pełne działania operacyjne, co będzie kluczowe dla wzmocnienia obrony Ukrainy – zarówno teraz, jak i w perspektywie długoterminowej.

Patrząc w przyszłość, a dokładnie na kolejny szczyt NATO, który odbędzie się w Hadze, chcemy także dalej wzmacniać nasze odstraszanie i naszą obronę. Zwiększamy zdolności naszego przemysłu obronnego. Obecnie produkujemy więcej pocisków, okrętów i rakiet oraz innych militarnych zasobów niż to było przez ostatnie kilka dekad. Jednak musimy zrobić jeszcze więcej – i tego też dotyczyły nasze rozmowy. Musimy też robić to szybciej i w większym zakresie. Nie mam wątpliwości, iż NATO może liczyć na Polskę. Polska jest w końcu krajem, który wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, co stanowi znakomity przykład dla pozostałych państw Sojuszu. W przyszłym roku będziecie wydawać nawet jeszcze więcej – 4,7 proc. PKB.

„To wysyła wyraźny sygnał nie tylko naszym przeciwnikom, ale również Stanom Zjednoczonym. To sygnał, że Europa rozumie, iż musi zrobić więcej, aby zapewnić nasze wspólne bezpieczeństwo. A to zaczyna się od zwiększenia wydatków i wzmocnienia naszych zdolności obronnych. Kolejnym kluczowym priorytetem jest dla nas obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Dziś w Brukseli złożył nam wizytę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken i chociaż nie mogłem tam być, to Pan prezydent uczestniczył w uroczystości otwarcia bazy obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie” – mówił przewodniczący NATO Mark RUTTE.

Artykuł opublikowany na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/mark-rutte-polska-jest-wzorem-dla-krajow-sojuszu-polnocnoatlantyckiego/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 stycznia 2025