
Polska jest wzorem dla krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego
Nie mam wątpliwości, iż NATO może liczyć na Polskę. Polska jest w końcu krajem, który wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, co stanowi znakomity przykład dla pozostałych państw Sojuszu. W przyszłym roku będziecie wydawać nawet jeszcze więcej – 4,7 proc. PKB – twierdzi Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Mark RUTTE
.Szanowny Panie Prezydencie, to dla mnie przyjemność być tutaj w Polsce. Rzeczywiście pracujemy ze sobą już od ośmiu lat, jesteśmy przyjaciółmi i ja również oczekuję, że do końca Pańskiej kadencji będziemy współpracować nad wszystkimi kwestiami związanymi z naszym wspólnym bezpieczeństwem.
Polska jest kluczowym dostawcą bezpieczeństwa dla Sojuszu, udziela znaczące wsparcie dla Ukrainy i jest też ważnym kontynuatorem do naszej wspólnej obrony. Chciałbym podziękować Panu i Polsce także za to, że tak mocno wspieracie Ukrainę. Polska była jednym z pierwszych sojuszników, którzy udzielili Ukrainie pomocy wojskowej.
Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy i przeznaczyła 4 miliardy euro, jeżeli chodzi o pomoc militarną. Polska jest również gospodarzem Centrum Wspólnej Analizy, Szkolenia i Edukacji NATO-Ukraina (JATEC). Chciałbym podziękować Panu prezydentowi za jego osobiste przywództwo, a także żelazne wsparcie w tych wysiłkach. Z dużym zainteresowaniem wysłuchałem relacji na temat Pańskiej ostatniej wizyty w Korei Południowej oraz spotkanie z prezydentem Yoonem.
Putin współpracuje z Pekinem, Pjongjangiem i Teheranem, co pokazuje, że nasze bezpieczeństwo nie jest tylko regionalne – jest globalne. Dlatego musimy zwiększyć współpracę z partnerami z regionu Indo-Pacyfiku, w tym z Koreą Południową, Japonią, Australią i Nową Zelandią. Dziś rozmawialiśmy o tym jak wzmocnić nasze wsparcie dla Ukrainy i jak wypełnić decyzje, które złożyliśmy podczas lipcowego szczytu w Waszyngtonie.
To oznacza wsparcie wojskowe o wartości 40 miliardów euro do końca roku 2024 dla Ukrainy, a także nową Kwaterę Dowodzenia NATO w Wiesbaden, która będzie koordynować pomoc i szkolenia w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy. W tej chwili Sojusznicy, w tym Polska, intensywnie pracują, aby ta kwatera mogła jak najszybciej rozpocząć pełne działania operacyjne, co będzie kluczowe dla wzmocnienia obrony Ukrainy – zarówno teraz, jak i w perspektywie długoterminowej.
Patrząc w przyszłość, a dokładnie na kolejny szczyt NATO, który odbędzie się w Hadze, chcemy także dalej wzmacniać nasze odstraszanie i naszą obronę. Zwiększamy zdolności naszego przemysłu obronnego. Obecnie produkujemy więcej pocisków, okrętów i rakiet oraz innych militarnych zasobów niż to było przez ostatnie kilka dekad. Jednak musimy zrobić jeszcze więcej – i tego też dotyczyły nasze rozmowy. Musimy też robić to szybciej i w większym zakresie. Nie mam wątpliwości, iż NATO może liczyć na Polskę. Polska jest w końcu krajem, który wydaje ponad 4 proc. PKB na obronność, co stanowi znakomity przykład dla pozostałych państw Sojuszu. W przyszłym roku będziecie wydawać nawet jeszcze więcej – 4,7 proc. PKB.
.To wysyła wyraźny sygnał nie tylko naszym przeciwnikom, ale również Stanom Zjednoczonym. To sygnał, że Europa rozumie, iż musi zrobić więcej, aby zapewnić nasze wspólne bezpieczeństwo. A to zaczyna się od zwiększenia wydatków i wzmocnienia naszych zdolności obronnych. Kolejnym kluczowym priorytetem jest dla nas obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Dziś w Brukseli złożył nam wizytę Sekretarz Stanu USA Antony Blinken i chociaż nie mogłem tam być, to Pan prezydent uczestniczył w uroczystości otwarcia bazy obrony przeciwrakietowej Aegis Ashore w Redzikowie.
Ta baza w znaczący sposób podnosi nasze zdolności do obrony przed rosnącym zagrożeniem ze strony rakiet balistycznych spoza obszaru euroatlantyckiego. Stanowi ona także część szerszego systemu obrony przeciwrakietowej NATO, który obejmuje również bazę Aegis Ashore w Rumunii, amerykańskie niszczyciele stacjonujące w hiszpańskiej Rotcie oraz radar wczesnego ostrzegania w Turcji. Ta nowa instalacja pokazuje jak silne jest zaangażowanie zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i Polski na rzecz naszej wspólnej obrony.
.Sojusznicy zwiększają również zintegrowaną obronę przeciwpowietrzną i przeciwrakietową, aby bronić się ze wszystkich kierunków. Mówię tutaj także o obronie w postaci nowych samolotów. Prowadzimy też wspólne ćwiczenia obrony powietrznej na dużą skalę, takie jak Ramstein Flag w Grecji w zeszłym miesiącu, w których uczestniczyło ponad 130 myśliwców i innych samolotów z dwunastu krajów NATO. W obliczu rosnących zagrożeń wzmacniamy więc naszą jedność, zdolności i decyzyjność. Panie Prezydencie, drogi Andrzeju, raz jeszcze dziękuję za Pańską przyjaźń, gościnność i zaangażowanie Polski na rzecz wzmacniania naszego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Mark Rutte
Tekst wystąpienia w Warszawie, w dniu otwarcia bazy przeciwrakietowej w Redzikowie, 13 listopada 2024 r.