Homo Sapiens pojawił się w Europie wcześniej, niż sądziliśmy

Homo Sapiens pojawił się w Europie wcześniej, niż sądziliśmy. Tak wynika z opublikowanych na łamach Science Advanes badań skamielin znalezionych w jaskini Mandir w Dolinie Rodanu.

Zespół badaczy pod kierownictwem prof. Ludovica Slimaka z Uniwersytetu w Tuluzie podczas wykopalisk prowadzonych w jaskini Mandirn natknął się w warstwie sprzed 54 tys. lat na zęby dziecka oraz narzędzia kamienne, które dowodzą, że Homo Sapiens pojawił się w Europie wcześniej, niż sądziliśmy. Oznacza to, że człowiek koegzystował z neandertalczykiem na tym samym terenie.

Jesteśmy teraz w stanie wykazać, że Homo sapiens przybył (na te tereny – przyp. red.) 12 000 lat wcześniej niż się spodziewaliśmy, a jego populacja została następnie zastąpiona przez inne populacje neandertalczyków. To dosłownie pisze na nowo wszystkie nasze książki historyczne, komentuje kierownik badań prof. Ludovic Slimak.

Wpisuje się to w odkrycie (http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/8660940.stm) z 2010 roku, kiedy to naukowcy wykazali istnienie niewielkich ilości DNA neandertalczyka u współczesnych ludzi.

Nie wiemy, czy była to pokojowa wymiana partnerów. Mogło to być chwytanie samicy z innej grupy. Mogło to być nawet adoptowanie porzuconych lub zagubionych neandertalskich dzieci, które zostały osierocone, dodaje prof. Chris Stringer z Muzeum Historii Naturalnej.

Znalezienie zęba jest o tyle istotne, że dzięki niemu udało się ustalić wiek i pochodzenie identycznych narzędzi, które znaleziono w kilku innych miejscach w dolinie Rodanu oraz Libanie, a których badacze nie potrafili powiązać z żadnym gatunkiem ludzi.

Prawdopodobnie wczesna grupa Homo Sapiens żyła w tym miejscu około 2 tys. lat, następnie przez kolejne kilka tysięcy lat mieszkali tam neandertalczycy, aż do momentu, w którym 44 tys. lata temu wrócił na ten obszar człowiek.

Neandertalczycy pojawili się w Europie 400 tys. lat temu. Istniejąca do czasu odkrycia w jaskini Mandrin mlecznego zęba teoria sugerowała, że wyginęli około 40 tys. lat temu, niedługo po tym, jak Homo sapiens przybył na kontynent z Afryki.

Źródło: SCIENCE

Warto przeczytać: Ludzkość, najbardziej zachłanny gatunek na Ziemi

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 lutego 2022