Izrael pierwszym państwem dysponującym laserowym systemem obrony powietrznej

System obrony powietrznej

System obrony powietrznej „Żelazny Promień”, który został okrzyknięty „technologią w stylu Gwiezdnych Wojen” po jego prezentacji na targach zbrojeniowych, będzie chronił Izrael od przyszłego roku – powiedział Juwal Steinitz, szef izraelskiego koncernu zbrojeniowego Rafael, cytowany przez portal „Jerusalem Post”.

System obrony powietrznej „Żelazny Promień”

.”Za rok Izrael będzie pierwszym krajem, który będzie miał częściową ochronę laserową. Za dwa lata może to być pełna ochrona przed pociskami, rakietami lub czymkolwiek innym. To ochroni nas zarówno na południu, jak i na północy” – powiedział Steinitz.

Portal „Jerusalem Post” przypomina, że w lutym ubiegłego roku wysoki rangą przedstawiciel ministerstwa obrony generał brygady Danny Gold powiedział, że izraelskie lasery, gdy zostaną w pełni wdrożone, będą w stanie zestrzelić drony, które Iran dostarcza Rosji do użycia w wojnie przeciwko Ukrainie.

Żelazny Promień to system zaprojektowany do neutralizowania szeregu celów, w tym bezzałogowych systemów powietrznych, rakiet, pocisków artyleryjskich i moździerzowych.

Podczas pierwszej kompletnej prezentacji systemu w marcu bieżącego roku na Międzynarodowych Targach Obronnych w Abu Zabi wiceprezes firmy Rafael Ran Gozali stwierdził: „Jesteśmy w stanie skupić wiązkę (lasera) do średnicy monety na dystansie 10 kilometrów”.

Technologia laserowa

.Rafael opracowuje technologię laserową od 20 lat, ale w ciągu ostatnich dwóch lat firma dopracowała sposób utrzymywania wiązki wystarczająco skupionej, aby mogła neutralizować zagrożenia na dużych odległościach – wyjaśnił Gozali.

W lutym 2022 r. ówczesny premier Izraela Naftali Bennett ogłosił, że zdolność Izraela do korzystania z laserów znacznie się poprawiła i mogą one zacząć działać znacznie szybciej, niż się spodziewano.

Zastosowanie lasera zamiast klasycznych pocisków przechwytujących ma tą przewagę, że Żelazny Promień ma „nieograniczony magazynek”, niski koszt pojedynczego „wystrzału” i minimalne straty uboczne – twierdzi koncern Rafael.

W grudniu ubiegłego roku firma podpisała umowę z amerykańskim producentem uzbrojenia Lockheed Martin dotyczącą wspólnego opracowania wysokoenergetycznego systemu laserowego opartego na Żelaznym Promieniu do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Największa siła militarna Unii Europejskiej

.Ekspert strategii ekonomicznych, Alexandre MASSAUX, na łamach „Wszystko co Najważniejsze” twierdzi, że: „Polska armia jest obecnie jedną z największych armii w Unii Europejskiej, ale może stać się największą, jeśli zostaną spełnione pewne warunki. Przede wszystkim należy zauważyć, że polska armia już w ostatnich latach znacznie się powiększyła. Od 2014 roku budżet obronny Polski systematycznie wzrasta, w 2020 roku osiągnął około 2 proc. PKB. Ten wzrost finansowania pozwolił na modernizację sprzętu i wzmocnienie sił. Do 2022 roku cel ten został ustalony na poziomie 3 proc. Ponadto Polska zainwestowała w szkolenie i rozwój swoich sił zbrojnych. Wprowadzono zaawansowane programy szkoleniowe dla żołnierzy i nawiązano współpracę z innymi państwami europejskimi w celu wzmocnienia zdolności obronnych Polski. Nastąpił również wzrost udziału Polski w misjach UE i NATO. Polska wysłała wojska do Afganistanu, Iraku oraz Bośni i Hercegowiny, a także uczestniczyła w misji NATO w Libii. Ten zwiększony udział w misjach pokazuje, że Polska jest gotowa wziąć większą odpowiedzialność za obronę i bezpieczeństwo w Europie”.

„Za rozbudową polskiej armii stoją również czynniki geopolityczne. Polska graniczy z Ukrainą i Rosją. Jako członek Unii Europejskiej i NATO Warszawa odgrywa ważną rolę w obronie Europy Wschodniej przed potencjalnymi zagrożeniami. W związku z konfliktem ukraińskim jeszcze bardziej wzmacnia swoje siły zbrojne w celu ochrony interesów swoich i sojuszników. Należy również zaznaczyć, że Polska ma duży potencjał rekrutacyjny – liczy ponad 38 mln mieszkańców. Obowiązkowa służba wojskowa została zniesiona w 2010 r.” – pisze Alexandre MASSAUX w tekście „Największa siła militarna Unii Europejskiej„.

PAP/Marcin Mazur/WszystkocoNajważniejsze/eg

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 sierpnia 2023