Jak będziemy wychodzić z koronawirusa - i kiedy?

Wskaźniki zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa we Francji są bardzo wysokie: ponad 130.000 zarażonych i blisko 15.000 zmarłych. Związki pracodawców nawołują do jak najszybszego otwarcia na nowo firm i sklepów. Pracownicy obawiają się radykalnego obniżenia się poziomu życia. Stanowiło to tło do wieczornego wystąpienia Emmanuela Macron.

Wychodzimy z kryzysu, zmniejsza się zagrożenie, wiele regionów zostało oszczędzonych – stwierdził prezydent Macron. – Mamy jednak do czynienia z niewiadomym zachowaniem się wirusa. Zamówiliśmy środki ochrony, otwieramy linie produkcyjne pozwalające na wyprodukowanie pięć razy więcej maseczek niż dotąd, i to już w ciągu trzech tygodni. Podwoiliśmy miejsca w reanimacji.

Emmanuel Macron podziękował Belgii, Luksemburgowi, Austrii i Niemcom za możliwość leczenia Francuzów w tamtejszych szpitalach.

Jak będzie Francja wychodziła z zagrożenia? Niestety, nie jest to łatwe. Epidemia nie została jeszcze opanowana. Region paryski ma już za dużo pacjentów na liczbę łóżek.

Im bardziej będziemy zdyscyplinowani, tym szybciej wyjdziemy z zagrożenia. 11 maja 2020 r – to data do której będą wydłużone dotychczasowe ograniczenia. To cztery decydujące dla Francji tygodnie – stwierdził Emmanuel Macron.

– Proszę, aby lekarze dopuszczali rodziny do pożegnania się z tymi, którzy umierają na tę straszną chorobę – dodał.

Jaka pomoc dla firm, przedsiębiorców, pracowników? Turystyka, hotele, restauracje, teatry, kultura – te branże muszą skorzystać z natychmiastowej pomocy. – Rada Ministrów podejmie niezbędne decyzje – zapowiedział prezydent. Bez szczegółów.

Od 11 maja Francja otwierać będzie przedszkola, szkoły, licea. Uczelnie wyższe otworzą swoje podwoje po wakacjach. Jednak aż do połowy lipca będą odwołane wszelkie imprezy masowe. Także obowiązywać zamknięcie hoteli, restauracji. – Nawet po 11 maja proszę osoby starsze o pozostanie w domach – zastrzegł prezydent.

Zamknięcie obszaru UE zostanie utrzymane aż do nowych ustaleń.

Od 11 maja będziemy w stanie testować we Francji wszystkie osoby mające symptomy koronawirusa. Do tego czasu zobowiązuje wszystkie laboratoria, państwowe i prywatne, do osiągnięcia tego nowego poziomu możliwości badania każdego, kto wykazuje symptomy – stwierdził prezydent. Zapowiedział także użycie aplikacji – dobrowolnych i anonimowych – pozwalających dookreślić czy znaleźliśmy się w pobliżu osoby zarażonej.

Emmanuel Macron zapowiedział przyspieszenie prac nad badaniami nad koronawirusem, w tym szczególnie nad szczepionką.

– Respektując zasady, angażując się w przestrzeganie ograniczeń, solidarni i w braterstwie, jesteśmy w stanie stawić czoło zagrożeniom (…). To kryzys, który sprawia, że będziemy jeszcze bliżej siebie i odnajdziemy siły, aby przez kryzys przejść. Zadbajmy o siebie, zadbajcie o siebie. Damy radę – zapewnił Emmanuel Macron.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 kwietnia 2020
oprac. AJ