Archeolodzy odkryli kamienie szlifierskie w prehistorycznym sanktuarium

kamienie szlifierskie

W najstarszym znanym prehistorycznym sanktuarium znaleziono kamienie szlifierskie. Znaleziono je w Göbekli Tepe, będącym najwcześniejszym znanym do tej pory miejscem kultu stworzonym przez człowieka. Jak twierdzą badacze, znaleziska mogą rzucić nowe światło na historię ludzkości.

.Göbekli Tepe to stanowisko archeologiczne znajdujące się w południowo-wschodniej Turcji, położone kilkanaście km nieopodal miasta Şanlıurfa. Powstanie tego prehistorycznego sanktuarium datowane jest 10/11 tys. lat p.n.e. Kilka lat temu to niezwykłe miejsce zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pradawny obiekt składa się z okrągłych, bezdrzwiowych pomieszczeń, które są poprzecznie ustawione i wspierane przez pięciometrowe wapienne kolumny. One z kolei są w kształcie litery „T” wewnątrz i na zewnątrz. Większość kolumn zawiera rysunki zwierząt. Odkrycie kamieni szlifierskich wGöbekli Tepe jest tak niezwykłe i ważne z powodu tego, że istnienie narzędzi wskazujących na prowadzenie eksperymentów rolniczych przez ludność która zamieszkiwała to miejsce daje archeologom informacje na temat tego kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze osady ludzkie na tym obszarze oraz jak dokładnie przebiegał proces rolniczej rewolucji neolitycznej. Przed tym absolutnie przełomowym wydarzeniem dla dziejów naszego gatunku, ludzie jeśli chodzi o działalność quasi-rolniczą ograniczali się tylko do zbierania dzikich zbóż i z czasem dopiero ten proces przekształcił się w uprawę roślin, informuje portal arkeonews.

Na miejscu zostały znalezione nie tylko kamienie szlifierskie, ale również i młoty. Wszystkie te przedmioty miały charakter codziennego użytku. Kamienie szlifierskie były często używane w czasach starożytnych do rozdrabniania lub miażdżenia roślin, a także zwierząt – tym samym pełniły istotną rolę przy przygotowywaniu posiłków. Chociaż jak zapowiadają archeolodzy dokładne analizy mają być jeszcze prowadzone, to już teraz wszystkie te poszlaki prowadzą do ciekawego wniosku. Mianowicie najprawdopodobniej w Göbeklitepe znajdowały się nie tylko budynki publiczne, które są obecnie identyfikowane przez większość badaczy ze świątyniami, ale oprócz tego w miejscu tym były mieszkania i schronienia dla okolicznej ludności.

Według profesora archeologii Necmi Karula, odkrycie rezydencji w Karahan Tepe i innych analogicznych lokacjach, które istniały w tym samym czasie co Göbeklitepe, zwiększyło prawdopodobieństwo, że miejsca te były osadami ze strukturami publicznymi. „Faktem jest, że zarówno Göbeklitepe, jak i inne osady są miejscami, które były częścią współdziałającej organizacji społecznej w szerokim regionie około 11 000-11 500 lat temu. […] Kiedy zestawimy to wszystko razem, widzimy budowę nowego społeczeństwa, którego nigdy wcześniej nie spotkaliśmy” – powiedział archeolog.

.Zdaniem archeologa informacje uzyskane w wykopaliskach archeologicznych zmieniają się wraz z prowadzeniem nowych badań i analizą danych. Powiedział także, że chociaż niektóre z ogólnie przyjętych poglądów na temat Göbeklitepe są nadal aktualne, niektóre są prawdopodobnie błędne w świetle nowych odkryć z wykopalisk.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 października 2022