Kandydaci na prezydenta 2025 - [32 NAZWISKA I SZANSE]

Kandydaci na prezydenta 2025 -

Pełnoprawna ostateczna lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 zostanie ogłoszona przez Państwową Komisję Wyborczą najpóźniej 28 kwietnia 2025 r. Jednak już teraz możemy prognozować, kto w nich wystartuje. Kandydaci na prezydenta 2025 – lista komitetów kandydatów w wyborach prezydenckich 2025 zarejestrowanych przez PKW może być nam w tym pomocna.

Kandydaci na prezydenta 2025 – lista obejmuje już 32 nazwiska

.Do tej pory lista kandydatów, których komitety wyborcze udało się zarejestrować, obejmuje 32 nazwiska. Kandydaci na prezydenta 2025 – wywodzą się zarazem z największych partii politycznych, jak i małych formacji oraz stowarzyszeń. Oprócz tego startują również kandydaci niezależni.

Należy pamiętać, że tego kto ostatecznie wystartuje w wyborach prezydenckich 2025, dowiemy się ostatecznie dopiero 28 kwietnia 2025 r., gdy Państwowa Komisja Wyborcza opublikuje listę kandydatów dopuszczonych do startu w wyborach prezydenckich.

Pamiętajmy że przed kandydatami bardzo duży próg, którego nie wszyscy będą w stanie spełnić. Zgodnie z przepisami prawa, kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. zostaną wpisani na listę wyborczą m.in. wówczas, gdy dostarczą 100.000 podpisów pod listami popierających ich obywateli.

Do 28 kwietnia i obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej możemy jedynie obserwować, które komitety wyborcze kandydatów zgłaszają się do rejestracji PKW i na tej podstawie przewidywać, że to właśnie z tej grupy będziemy wybierać prezydenta Polski w wyborach prezydenckie.

Powinniśmy także pamiętać, że sondaże prezydenckie stanowią zwykle narzędzie kształtowania opinii wyborczych, a więc narzędzie marketingu politycznego i propagandy przekonujące, że nie warto oddać głos na jednego kandydata, warto na innego.

Wybory prezydenckie odbędą się w niedzielę 18 maja 2025. Jednak niezależnie od jakości sondaży, które mogą być dalekie od realnego obrazu sytuacji, wszystkie sondaże prezydenckie wskazują na tak duże rozproszenie głosów, że do wyłonienia zwycięzcy będzie potrzebna druga tura wyborów prezydenckich, w niedzielę w dwa tygodnie później – 1 czerwca 2025 r.

Kto kandyduje na prezydenta 2025?

.Potencjalni kandydaci na prezydenta 2025 – jeszcze niepotwierdzeni przez PKW, acz ze zgłoszonymi tamże komitetami wyborczymi kandydatów – to na chwilę obecną:

  • Artur BARTOSZEWICZ
  • Magdalena BIEJAT (Lewica)
  • Grzegorz Michał BRAUN (Konfederacja Korony Polskiej)
  • Marcin BUGAJSKI
  • Kamil Krzysztof CAŁEK
  • Katarzyna CICHOS
  • Jolanta DUDA
  • Szymon HOŁOWNIA (Trzecia Droga)
  • Dawid Bohdan JACKIEWICZ
  • Marek JAKUBIAK (Wolni Republikanie)
  • Dominika JASIŃSKA
  • Jan Wojciech KUBANIA
  • Eugeniusz MACIEJEWSKI (PIAST – JMENiŚ)
  • Sławomir Jerzy MENTZEN (Konfederacja)
  • Karol NAWROCKI (kandydat obywatelski z poparciem PiS)
  • Wojciech PAPIS (Bezpartyjni)
  • Jakub PERKOWSKI (Federacja dla Rzeczypospolitej)
  • Sebastian ROSS
  • Włodzimierz RYNKOWSKI (Związek Słowiański)
  • Joanna SENYSZYN
  • Krzysztof Andrzej SITKO (Alternatywa Społeczna)
  • Aldona Anna SKIRGIEŁŁO (Samoobrona)
  • Romuald STAROSIELEC (Ruch Naprawy Polski)
  • Piotr SZUMLEWICZ
  • Paweł TANAJNO (Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców)
  • Krzysztof TOŁWIŃSKI (Front)
  • Rafał TRZASKOWSKI (Koalicja Obywatelska)
  • Marek WOCH (Bezpartyjni Samorządowcy)
  • Adrian ZANDBERG (Razem)
  • Stanisław ŻÓŁTEK (Unia Polityki Realnej)

Komitety wyborcze kandydatów na Prezydenta RP w wyborach prezydenckich 2025 zgłoszone w PKW

Kim jest Artur BARTOSZEWICZ?

Artur BARTOSZEWICZ (ur. 18 stycznia 1974 r. – ma 51 lat) – ekonomista, ekspert w dziedzinie polityki publicznej oraz wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) Jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, adiunkt w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Przedstawia się jako specjalista w takich dziedzinach jak analiza ekonomiczno-finansowa, pomoc publiczna i fundusze UE. Wcześniej był także społecznym doradcą Ministrów Zdrowia prof. Zbigniewa Religii oraz prof. Mariana Zembali. Ogłosił swój starty w wyborach prezydenckich 2025 na urząd Prezydenta RP, uzasadniając to potrzebę silnego przywództwa i reform w kraju.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Niewielka szansa zebrania 100 tys. podpisów. Figura medialna. Zgłoszenie do PKW można potraktować jako element ubogacenia CV na przyszłość. Bez zaplecza.


Kim jest Magdalena BIEJAT?

Magdalena BIEJAT (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie – ma 43 lata) – polityk i senator Nowej Lewicy, wicemarszałek Senatu XI kadencji, z zawodu socjolog. W przeszłości pracowała jako tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej oraz była związana z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego, Fundacją Stocznia.

W latach 2015-2024 była członkiem Partii Razem, a w latach 2022-2024 (do października 2024 r.) także wiceprzewodnicząca Partii Razem Z ramienia tego ugrupowania była posłem na Sejm IX kadencji. W ramach parytetu do 24 października 2024 wraz z Adrianem ZANDBERGIEM (który w wyborach prezydenckich 2025 r. także startuje, jako kandydat Partii Razem) pełniła funkcję współprzewodniczącego Partii Razem. Dziś związała się z Nową Lewicą, a decyzję o jej nominacji na kandydata Nowej Lewicy w wyborach prezydenckich 2025 podjęła Rada Krajowa Nowej Lewicy w połowie grudnia 2024 r.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Porażką będzie wyprzedzenie jej przez Adriana ZANDBERGA łowiącego w tym samym elektoracie, acz proponującego bardziej konkretne rozwiązania i dysponującego większym potencjałem wiecowym. Start Magdaleny BIEJAT będzie testem obecnego potencjału tzw. „starej lewicy”. Część ekspertów przewiduje wycofanie tej kandydatury na rzecz Rafała TRZASKOWSKIEGO w ramach zachowania spójności koalicji rządu Donalda TUSKA.


Kim jest Marcin BUGAJSKI?

Marcin BUGAJSKI (ur. 18 grudnia 1977 r. w Łodzi – ma 47 lat) – samorządowiec, urzędnik i prawnik, w 2010 wiceprezydent Łodzi, w latach 2010–2014 członek zarządu województwa łódzkiego IV kadencji, kandydat w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Niewiara ekspertów w możliwość zebrania 100 tysięcy podpisów umożliwiających start w wyborach prezydenckich. Możliwe, że stanowi „opcję zapasową” dla któregoś z ugrupowań.


Kim jest Grzegorz BRAUN?

Grzegorz BRAUN (ur. 11 marca 1967 w Toruniu – ma 58 lat) – polityk, prezes Konfederacji Korony Polskiej, europoseł, dwukrotny poseł na Sejm RP (IX i X kadencji), reżyser filmowy, scenarzysta, nauczyciel akademicki i publicysta. 16 stycznia wbrew wcześniejszym ustaleniom Rady Liderów Konfederacji ogłosił swój niezależny start w wyborach prezydenckich 2025 jako kandydat Konfederacji Korony Polskiej. 17 stycznia został usunięty z Konfederacji. Już raz ubiegał się o fotel prezydenta RP startując w wyborach prezydenckich w 2015

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Następnie podjął pracę na tej uczelni i do 2007 prowadził tam zajęcia z dziennikarstwa. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Jest autorem wielu filmów na tematy polityczne i historyczne. W jego filmowym portfolio znajdują się m.in.: „Towarzysz Generał”, czy „Eugenika — w imię postępu”.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Dla dużej części sceny politycznej najbardziej radykalny kandydat w tych wyborach prezydenckich. Nie powinien mieć problemów z zebraniem 100 tysięcy podpisów. W debatach wyborczych dzięki swojemu radykalizmowi, o wiele koncyliacyjniej pozwoli zaprezentować się Sławomirowi MENTZENOWI, co będzie stanowiło dużą wartość dla kandydata Konfederacji.


Kim jest Kamil Krzysztof CAŁEK?

Kamil Krzysztof CAŁEK (ur. 20.06.1986 r.) – prawnik, nauczyciel akademicki na stanowisku profesora uczelni, działacz społeczny, polityczny i sportowy. W 2024 r. Ekspert Komisji Europejskiej w obszarze nauk prawnych. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego. Od 2023 r.  pracownik naukowy Uniwersytetu Azteca w Azji ( Azteca Center for Highier Education in Asia/ India) oraz profesor innych uczelni zagranicznych. Zaangażowany w działalność na rzecz praw człowieka (przedstawiciel Organization for Human Rights Defence). Zadeklarował udział w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Katarzyna CICHOS?

Katarzyna CICHOS (ur. 1986 r. – ma 38 lat) – prawnik, polityk, kandydatka w wyborach prezydenckich 2025. Absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W czerwcu 2016 roku uzyskała stopień doktora nauk prawnych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swojej karierze zawodowej związana była z organizacjami pozarządowymi oraz pracowała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Jest autorką książek i artykułów z zakresu prawa międzynarodowego oraz prawno-instytucjonalnych aspektów rozwoju.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydatka w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Jolanta DUDA?

Jolanta DUDA – działaczka społeczno-polityczna, kandydatka w wyborach prezydenckich 2025, wcześniej z komitetu Konfederacji startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2024 r.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydatka w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Szymon HOŁOWNIA?

Szymon HOŁOWNIA (ur. 3 września 1976 w Białymstoku – ma 48 lat) – to marszałek Sejmu RP X kadencji, lider i założyciel formacji Polska 2050, która wraz z PSL-em współtworzy klub parlamentarny Trzecia Droga, dziennikarz, felietonista, pisarz, prezenter telewizyjny. 13 listopada 2024 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Już raz w 2020 r. startował w wyborach prezydenckich, w których to wyborach zajął trzecie miejsce. 

Przez pięć lat studiował psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednak studiów tych nie ukończył. Przed wejściem do polityki na przełomie 2019 i 2020 r. był publicystą, redaktorem, postacią medialną. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Newsweek Polska”, „Rzeczpospolitą”, „Wprost”. Jego teksty pojawiały się także w magazynach katolickich, m.in. w „Tygodniku Powszechnym”. Dużą popularnością przyniosła mu udział w programie rozrywkowym „Mam Talent”, którego to był współprowadzącym. 15 października 2023 r. udało mu się uzyskać mandat posła na Sejm RP X kadencji. 13 listopada 2023 r. został wybrany na marszałka „rotacyjnego” Sejmu – stosownie do ustaleń w koalicji, że funkcję tę sprawuje tylko do wyborów prezydenckich w połowie kadencji parlamentu), po którym to okresie na tej funkcji zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi ma zastąpić go Włodzimierz Czarzasty, będący przewodniczącym Nowej Lewicy i wicemarszałkiem Sejmu.

Program Szymona HOŁOWNI: [LINK].

ZDANIEM EKSPERTÓW: Jeszcze niedawno miał szansę zająć co najmniej trzecie miejsce w tych wyborach, o ile lepiej by przemyślał strategię kampanii i swój przekaz. Teraz jest już być może na to za późno, wyścig formuje się de facto bez niego. Zbierze 100 tysięcy podpisów, jednak olbrzymia presja na jego wycofanie się na rzecz Rafała TRZASKOWSKIEGO będzie być może zbyt wielka, aby mógł sobie z nią poradzić.


Kim jest Dawid JACKIEWICZ?

Dawid JACKIEWICZ (ur. 18 marca 1973 we Wrocławiu – ma 51 lat) – polityk, przedsiębiorca, urzędnik samorządowy, menedżer oraz były minister skarbu państwa w rządzie Beaty Szydło. Karierę polityczną rozpoczął w latach 90. XX w. w Ruchu Odbudowy Polski Jana Olszewskiego. W 2001 r. ukończył Wydział Nauk Społecznych na Uniwersytecie Wrocławskim. W tym samym roku wstąpił do Prawa i Sprawiedliwości, między 2003 a 2005 rokiem był zastępcą prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Następnie, między 2005 a 2014 rokiem był posłem na Sejm z ramienia PiS (w 2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu).

W 2014 został wybrany do Parlamentu Europejskiego, ale rok później złożył mandat, by objąć tekę ministra skarbu – pełnił tę funkcję do 2016 roku. Później był m.in. w zarządach kilku fundacji, takich jak Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych, Instytut Jana Olszewskiego, czy Przyszłość 5.0. Doradzał też spółce Orlen Unipetrol, a między 2022 a 2024 rokiem był wiceprezesem zarządu spółki Orlen Synthos Green Energy.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV. Jeśli zebrałby wymaganą liczbę podpisów, mogłoby to stanowić wyjście do współtworzenia z innymi politycznymi liderami jego pokolenia nowego ugrupowania politycznego, historia zna podobne przypadki.


Kim jest Marek JAKUBIAK?

Marek JAKUBIAK (ur. 30 kwietnia 1959 w Warszawie – ma 65 lat) – poseł na Sejm VIII i X kadencji, polityk, założyciel licznych partii i ugrupowań, biznesmen inwestujący w branży browarniczej (Browary Regionalne Jakubiak), niegdyś żołnierz zawodowy. W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2020 r. otrzymał 0,17% głosów. 28 października 2024 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025.

Jest absolwentem Centralnego Ośrodka Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy w specjalności obsługa naziemna samolotów MiG-21. W 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim pracował przy obsłudze naziemnej samolotów. Od lat 90. rozwijał liczne biznesy. Do polityki wszedł w 2015 roku dołączając jako narodowiec do ruchu Pawła Kukiza. 25 października został wybrany na posła na Sejm VIII kadencji. Brał udział w wyborach samorządowych 2018 ubiegając się o urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy – uzyskał w nich prawie 3 proc. głosów. Nie udało mu się zostać posłem na Sejm IX kadencji, ale powrócił do izby niższej parlamentu po wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 r.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Zbierze lub nie zbierze 100 tysięcy podpisów. Jeśli zbierze, wówczas zwiększa czas skupiania na sobie uwagi mediów. Finalnie jest naturalnym supporterem obywatelskiego kandydata na Prezydenta RP startującego z poparciem PiS Karola NAWROCKIEGO.


Kim jest Dominika JASIŃSKA?

Dominika JASIŃSKA (ur. 6 stycznia 1974 w Gdyni – ma 51 lat) – certyfikowana trener Porozumienia bez Przemocy (ang. Nonviolent Communication, NVC), mediator, przedsiębiorca, prowadzi własną firmę szkoleniową. Jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim oraz Szkoły Trenerów Komunikacji opartej na Empatii przy Dojrzewalni Róż. Od grudnia 2023 prowadzi projekt Obejmując Polskę, którego celem jest zebranie przez nią jako niezależnej kandydatki 100 tys. podpisów i wystartowanie w wyborach prezydenckich 2025. Dnia 20 stycznia 2025 r. ogłosiła swój start w tych wyborach.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydatka w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Jan Wojciech KUBANIA?

Jan Wojciech KUBANIA – prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, właściciel firmy IT, liberał gospodarczy, alpinista, w 2025 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Wiesław LEWICKI?

Wiesław LEWICKI (ur. 1971 – ma 54 lata) – polityk, przedsiębiorca, prezes partii Normalny Kraj, która powstała w styczniu 2015 r. w wyniku secesji ze Stowarzyszenia Republikanie. Jest byłym przewodniczącym Kongresu Nowej Prawicy w województwie śląskim. Nie są to pierwsze wybory w których weźmie udział, gdyż już wcześniej startował w wyborach m.in. do Senatu, Sejmu, Parlamentu Europejskiego, Sejmiku Województwa Śląskiego.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Maciej MACIAK?

Maciej MACIAK (ur. 1970 we Włocławku – ma 55 lat) – twórca i lider „Ruchu Dobrobytu i Pokoju”, właściciel niedziałającej już włocławskiej telewizji CW-24. Kilkukrotnie startował bezskutecznie w wyborach samorządowych i parlamentarnych ubiegając się odpowiednio o fotel prezydenta Włocławka i mandat parlamentarzysty. Wcześniej był zaangażowany w działalność polityczną w ramach Samoobrony RP oraz Bezpartyjnych Samorządowców. W styczniu 2025 roku ogłosił swoją kandydaturę na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Eugeniusz MACIEJEWSKI?

Eugeniusz MACIEJEWSKI (ma 70 lat) – lider oraz założyciel małego ugrupowania PIAST – Jedność Myśli Europejskich Narodów (PIAST-JMEN), przewodniczący Zarządu Powiatowego Związku Zawodowego Rolników „Ojczyzna” w Turku, związkowiec, działacz polityczny oraz społeczny. Ukończył Akademię Rolniczą w Poznaniu. Z wykształcenie jest inżynierem technologii żywności. W 2015 roku kandydował do Senatu RP w okręgu konińskim z ramienia PIAST-JMEN. Wcześniej ubiegał się o urząd burmistrza Turku. Jako przewodniczący ZZR „Ojczyzna” angażował się w organizację protestów rolniczych oraz inicjatyw mających na celu ochronę polskiego rolnictwa przed wprowadzeniem upraw GMO.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Sławomir MENTZEN?

Sławomir MENTZEN (ur. 20 listopada 1986 w Toruniu – ma 38 lat) – to polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy, poseł na Sejm X kadencji. Jest jednym z współprzewodniczących Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz prezesem współtworzącej to federacyjne ugrupowanie polityczne Nowej Nadziei. Został pierwszym kandydatem, który ogłosił swój start w wyborach prezydenckich w 2025 r. – co też nastąpiło 31 sierpnia 2024 r., kiedy Rada Liderów Konfederacji wskazała go jako swojego kandydata w tej elekcji. W związku z kampanię przedwyborczą rozpoczął objazd Polski, który zainaugurowała wizyta we Włocławku 9 września. Do tej pory na trasie swojej kampanii odwiedził ponad 100 miejscowości.

Studiował nauki ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Posiada także licencjat z fizyki teoretycznej. Działalność polityczną rozpoczął w 2007 r. dołączając do Unii Polityki Realnej. Działalność biznesową prowadzi od 2011 r., kiedy otworzył kantor. Od początku drugiej połowy lat 10. był członkiem partii KORWiN. Wszedł w skład prezydium tego ugrupowania w 2016 r. Jesienią 2022 r. po ustąpieniu Korwin-Mikkego podczas kongresu Partii KORWiN został jej nowym przewodniczącym. 29 listopada 2022 r. ta zmieniła nazwę na Nowa Nadzieja W wyborach parlamentarnych w 2023 r. startował jako lider Konfederacji Wolność i Niepodległość w okręgu warszawskim. Otrzymał wtedy 101 269 głosów (5,91% głosów oddanych w okręgu) i uzyskał wówczas mandat posła X kadencji.

Program Sławomira MENTZENA na wybory 2025 [LINK].

ZDANIEM EKSPERTÓW: Media liberalno-lewicowe oraz sondażownia pracujące z nimi lansują kandydaturę Sławomira MENTZENA tak, aby wszedł do drugiej tury co zagwarantuje zwycięstwo wyborcze Rafała TRZASKOWSKIEGO. Posłowie Konfederacji w najważniejszych głosowania ostatnio oddają swoje głosy zgodne z tym, jak głosuje Platforma Obywatelska. Jednocześnie Sławomir MENTZEN „łowi” w najbardziej ryzykownym, labilnym elektoracie najmłodszych wyborców, którzy niekoniecznie „dowiozą” swoje deklaracje wyborcze do lokalu w dniu wyborów.


Kim jest Karol NAWROCKI?

Karol NAWROCKI (ur. 3 marca 1983 w Gdańsku – ma 41 lat) – historyk, działacz społeczny, popularyzator i obrońca polskiej historii, doktor nauk humanistycznych. W okresie lat 2017-2021 był dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Od 2021 r. jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji do Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Jest jednym z bardziej aktywnych popularyzatorów polskiej historii i jej obrońcą, co sprawia, że środowiska patriotyczne i tradycjonalistyczne widzą w nim świetnego kandydata w wyborach prezydenckich 2025 r.

Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Gdańskim. W 2013 r. uzyskał stopień doktora historii po tym jak obronił swoją rozprawę doktorską, której tematem był opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim w latach 1976–1989. Jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. Jest historykiem specjalizującym się także w tematach historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. W 2023 r. został absolwentem studiów podyplomowych. Z IPN-em Karol Nawrocki jest związany od 2009 r., kiedy to został pracownikiem gdańskiego oddziału tej organizacji. W 2014 r. nastąpił pierwszy istotny awans Karola Nawrockiego w strukturach instytucji, gdyż został wtedy Naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN. Odpowiadał wówczas za kierowanie pracami zespołu naukowo-edukacyjnego na obszarze województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Karol NAWROCKI nie należy do żadnej partii politycznej, został poparty w wyborach prezydenckich 2025 r. przez społeczny obywatelski komitet zorganizowany przez prof. Andrzeja NOWAKA, wybitnego polskiego historyka, Kawalera Orła Białego [LINK], a następnie uzyskał poparcie PiS.

Program Karola NAWROCKIEGO na wybory prezydenckie 2025 [LINK].

ZDANIEM EKSPERTÓW: Najtrudniejszy dla pokonania przez Rafała TRZASKOWSKIEGO przeciwnik, na którym skupia się cała energia i wrogość środowisk liberalno-lewicowych. Mimo ostrego researchu nie udało się znaleźć żadnego poważnego materiału kompromitującego z przeszłości. Dysponuje wsparciem głównej siły opozycji wobec rządu, jednocześnie trudno uznać, aby reprezentował skrajności podobające się elektoratowi PiS, co radykalnie zwiększa jego szanse w drugiej turze. O ile przeżyje wcześniejsze ataki.


Kim jest Wojciech PAPIS?

Wojciech PAPIS (ur. 1965 r. – ma 60 lat) – polityk, sekretarz zarządu ruchu politycznego Bezpartyjni oraz przewodniczącym Stowarzyszenia Obywatele i Sprawiedliwość. Do tej pory kandydował m.in.: w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku oraz w wyborach samorządowych w 2014, 2018 i 2024 roku. 31 stycznia 2025 roku zapowiedział, że wystartuje w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Jakub PERKOWSKI?

Jakub PERKOWSKI – ekonomista, członek partii politycznej Federacja dla Rzeczypospolitej, startując z komitetu wyborczego formacji Polexit w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024 ubiegał się o mandat eurodeputowanego.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Sebastian ROSS?

Sebastian ROSS (ur. 1973 – ma 52 lata) – przedsiębiorca, który zgłosił swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 18 maja 2025 roku. W przeszłości był związany z współtworzącą Konfederację partią Nowa Nadzieja, ale obecnie startuje jako kandydat niezależny.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Włodzimierz RYNKOWSKI?

Włodzimierz RYNKOWSKI – polityk, działacz społeczny, przewodniczący partii Związek Słowiański, kandydat w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Joanna SENYSZYN?

Joanna SENYSZYN (ur. 1 lutego 1949 w Gdyni – 75 lat) – polityk, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była poseł i eurodeputowana, profesor nauk ekonomicznych, publicystka, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Do polityki weszła jeszcze w okresie PRL-u. Od 1975 r. do momentu rozwiązania w styczniu 1990 r. była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W okresie lat 1980-1995 była także członkiem NSZZ Solidarność.

W 1998 r. została wybrana na radną sejmiku pomorskiego. Zrezygnowała z tej funkcji w 2001 r., kiedy otrzymała mandat poselski w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym samym roku. Oprócz Sejmu IV kadencji była także posłem V, VI i IX kadencji. W latach 1996–2002 dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 1994–1995 rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W latach 2005-2008 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącego SLD. W 2009 r. została wybrana na eurodeputowanego do PE VII kadencji. Przynależy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz jest przewodniczącą gdyńskiego oddziału tej instytucji. W 2019 r. zakończyła swoją karierę akademicką. Jej teksty pojawiają się w gazetach o profilu lewicowym i antyklerykalnym.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydatka w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Krzysztof Andrzej SITKO?

Krzysztof Andrzej SITKO – członek ruchu Alternatywa Społeczna, kandydat w wyborach prezydenckich 2025. Startując z listy Samoobrony brał udział w wyborach samorządowych w 2006 r.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Aldona Anna SKIRGIEŁŁO?

Aldona Anna SKIRGIEŁŁO (ur. 1977 w Warszawie – ma 48 lat) – hodowca koni, polityk. Jest znana z programu „Żony Podlasia”, w którym to zaprezentowała się jako „Aldona z Podlasia”. Startując z ramienia Samoobrony brała udział w wyborach samorządowych w 2018 r. (ubiegała się o stanowisko wójta gminy Nurzec-Stacja), wyborach parlamentarnych z 2019 r. (kandydował do Senatu). 27 stycznia 2025 zapowiedziała swój start w wyborach prezydenckich 2025.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydatka w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Romuald STAROSIELEC?

Romuald STAROSIELEC (ur. 17 grudnia 1978 – ma 46 lat) – polityk, prezes Ruchu Naprawy Polski, były lider partii Jedność Narodu, historyk, były pilot wojskowy oraz przedsiębiorca, redaktor naczelny miesięcznika Polityka Polska. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie. Brał udział w wyborach samorządowych w 2018 i 2024 r. – w tych pierwszych kandydował do Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a w drugich na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Piotr SZUMLEWICZ?

Piotr SZUMLEWICZ (ur. 19 marca 1976 r. – ma 48 lat) – lewicowy dziennikarz i publicysta, działacz związków zawodowych, kandydat w wyborach prezydenckich 2025. Stoi na czele związku zawodowego Związkowa Alternatywa. Ukończył socjologię i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim.

Redaktor kwartalnika „Bez Dogmatu” i portalu lewica.pl. Napisał liczne artykuły dla „Przeglądu”, „Gazety Wyborczej”, „Trybuny”, „Dziennika Trybuna” i polskiej edycji miesięcznika „Le Monde diplomatique”, „Krytyce Politycznej”, „Etyce”, „Przeglądzie Filozoficznym”, „Res Publice Nowej”.

Napisał liczne raporty i opracowania dla organizacji pozarządowych, w tym Fundacji im. Heinricha Bölla, Fundacji im. Róży Luksemburg i Fundacji Lasalle’a. Jeden z założycieli Krytyki Politycznej, z której wystąpił w 2003 r. Jest współautorem kilku książek: „Niezbędnik ateisty. Rozmowy Piotra Szumlewicza”, „Stracone szanse? Bilans transformacji 1989-2009”, „Kościół, państwo i polityka płci”, „PRL bez uprzedzeń”.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Paweł TANAJNO?

Paweł TANAJNO (ur. 17 grudnia 1975 w Warszawie – ma 49 lat) – przedsiębiorca, polityk, specjalista od zarządzania, lider partii Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Posiada także wyższe wykształcenie w zakresie zarządzania. Jego pierwszą firmą była sieć sklepów komputerowych Sferis, która działała w latach 1995-2004. Następnie od 2011 roku jest współwłaścicielem spółek Netwit.pl i Iam4U.pl, które zajmują się doradztwem w zakresie marketingu internetowego. Jego działalność polityczna rozpoczęła się od Platformy Obywatelskiej do której to dołączył w 2002 r. Przynależał także do Ruchu Palikota, Demokracji Bezpośredniej, Kukiz’15. Obecnie przynależy do formacji Strajk Przedsiębiorców, której to jest liderem.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Krzysztof TOŁWIŃSKI?

Krzysztof TOŁWIŃSKI (ur. 28 lutego 1968 w Siemiatyczach – ma 56 lat) – polityk, rolnik, samorządowiec, były członek PSL, krótkotrwały minister skarby w 2007 r., były poseł z ramienia PiS na Sejm VI kadencji w latach 2010-2011. Z wykształcenia technik leśnik, był zatrudniony chociażby w Lasach Państwowych. W latach 1998-2002 pełnił funkcję wójta gminy Dziadkowice. Z kolei w latach 2002–2006 jako członek PSL był radnym sejmiku podlaskiego II kadencji.

Absolwent technikum leśnego w Białowieży. Wieloletni działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego do którego przynależał już od lat 90., kiedy to też był zaangażowany w działalność samorządu rolniczego. W Polskim Stronnictwie Ludowym zajmował szereg stanowisk, w tym: prezesa zarządu powiatowego, wiceprezesa zarządu wojewódzkiego, członka rady naczelnej i naczelnego komitetu wykonawczego PSL. Następnie przynależał do następujących formacji politycznych: PSL „Piast” (Stronnictwo „Piast”), Prawo i Sprawiedliwość, Kukiz’15, Konfederacja, a obecnie wchodzi w skład małego ugrupowania Front.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Rafał TRZASKOWSKI?

Rafał TRZASKOWSKI (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie – ma 53 lata) – to prezydent miasta stołecznego Warszawy, polityk, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, politolog, nauczyciel akademicki, samorządowiec, ekspert od spraw europejskich, doktor nauk humanistycznych. Do tej pory pełnił też funkcje: europosła do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, ministra administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska, wiceministra spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, posła na Sejm VIII kadencji.

Ukończył politologię oraz filologię angielską na UW, a także studia europejskie w Kolegium Europejskim w Natolinie. Zanim wszedł do polityki pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz symultaniczny i analityk w Centrum Europejskim Natolin. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r. został wybrany na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. Otrzymawszy 57 proc. głosów pokonał wówczas kandydata Zjednoczonej Prawicy Patryka Jakiego W czerwcu 2020 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, w których to jednak przegrał w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. W trakcie wyborów samorządowych w kwietniu 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Na liście „kandydaci w wyborach 2025” Rafał TRZASKOWSKI znalazł się pokonując w prawyborach prezydenckich Platformy Obywatelskiej / Koalicji Obywatelskiej 22 listopada 2024 ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego – wówczas też został oficjalnym kandydatem tego ugrupowania w wyborach prezydenckich 2025.

Program Rafała TRZASKOWSKIEGO w wyborach prezydenckich 2025 [LINK].

ZDANIEM EKSPERTÓW: Rezygnacje Szymona HOŁOWNI i Magdaleny BIEJAT mogłyby poprawić wynik Rafała TRZASKOWSKIEGO w pierwszej turze, choć nie gwarantowałaby zwycięstwa już przy pierwszym podejściu. Jego zwolenników mogą niepokoić sondaże które wskazują, że większe szanse na zwycięstwo miałby Radosław SIKORSKI a także pogłoski o możliwym starcie Donalda TUSKA.


Kim jest Marek WOCH?

Marek WOCH (ur. 17 grudnia 1978 – ma 46 lat) – prezes Ogólnopolskiej Federacji „Bezpartyjni i Samorządowcy”, prawnik, doktor nauk prawnych oraz kandydat na prezydenta w wyborach 2025. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jest specjalistą w zakresie prawa konstytucyjnego, prawa dotyczącego ochrony zdrowia oraz filozofii prawa. W latach 2016-2019 był pełnomocnikiem Prezesa NFZ do spraw Kontaktów z Organizacjami Pozarządowymi i Organami Władzy Publicznej.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.


Kim jest Adrian ZANDBERG?

Adrian ZANDBERG (ur. 4 grudnia 1979 w Aalborgu – ma 45 lat) – współzałożyciel, współprzewodniczący oraz członek Zarządu Krajowego partii Razem, poseł na Sejm IX i X kadencji, historyk, programista komputerowy, doktor nauk humanistycznych. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim. Przed aktywną działalnością polityczną pracował jako nauczyciel akademicki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Był również przedsiębiorcą specjalizującym się w projektowaniu aplikacji mobilnych dla firm z USA. 

Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza.  Był członkiem Unii Pracy oraz przynależał do młodzieżówki tej formacji, którą była Federacja Młodych UP. W okresie działalności w Unii Pracy uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Iraku oraz manifestacjach w obronie bezpłatnych studiów. Od 2005 r. był członkiem Unii Lewicy III RP oraz stowarzyszenia Młodzi Socjaliści. Cztery lata później w 2009 r. został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W maju 2015 r. wraz z innymi aktywistami rozczarowanymi parlamentarną lewicą rozpoczął współtworzenie nowego lewicowego projektu politycznego, którym stała się Partia Razem. Od samego początku istnienia tej formacji pełni funkcję jej współprzewodniczącego.

Program Adriana ZADBERGA na wybory prezydenckie 2025 [LINK].

ZDANIEM EKSPERTÓW: Ma dużą szansę mieć lepszy wynik w tych wyborach niż Magdalena BIEJAT (o ile nie zostanie ona wycofana na rzecz Rafała TRZASKOWSKIEGO). Przypięczętowałoby kolejny już upadek tzw. „starej lewicy”. Ciekawy antyliberalny program może przyciągnąć szczególnie młodszy elektorat rozważający wcześniej głosowanie min. ną Szymona HOŁOWNIĘ.


Kim jest Stanisław ŻÓŁTEK?

Stanisław ŻÓŁTEK (ur. 1956 r. – ma 68 lat) – polityk i przedsiębiorca, wieloletni działacz Unii Polityki Realnej, wiceprezes tej partii i p.o. jej prezesa, następnie wiceprezes i prezes Kongresu Nowej Prawicy, prezes PolExitu, w latach 1997–1998 wiceprezydent Krakowa, eudeputowany.

ZDANIEM EKSPERTÓW: Wątpliwe jest zebranie 100 tysięcy podpisów pod listami poparcia, choć „kandydat w wyborach prezydenckich” zawsze wygląda ciekawie w profesjonalnym CV.

Kandydaci na prezydenta 2025 – najnowsze sondaże prezydenckie

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż CBOS z 3-6 marca 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc. 
  • Karol NAWROCKI – 23 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 21 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 5 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 3 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 2 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 2 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 1 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż CBOS przeprowadzony 17-20 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 34 proc. 
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 17 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 5 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 2 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 2 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż SW Research dla Wprost z 28 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 33,6 proc. (+0,7 proc.)
  • Sławomir MENTZEN – 18,9 proc. (+5,8 proc.)
  • Karol NAWROCKI – 16,5 proc. (-0,5 proc.)
  • Szymon HOŁOWNIA – 7,9 proc. (+1 proc.)
  • Grzegorz BRAUN – 2,9 proc. (+0,7 proc.)
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,8 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 2,6 proc. (-0,1 proc.)
  • Marek JAKUBIAK – 2,2 proc. (+1,1 proc.)
  • Magdalena BIEJAT – 1,8 proc. (-1,6 proc.)

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż Opinia24 z 17-21 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 34,9 proc. (-0,4 proc.)
  • Karol NAWROCKI – 24,1 proc. (+ 2 proc.)
  • Sławomir MENTZEN – 13,6 proc. (+0,4 proc.)
  • Szymon HOŁOWNIA – 4,2 proc. (-2,6 proc.)
  • Adrian ZANDBERG – 2,7 proc. (+1,2 proc.)
  • Grzegorz BRAUN – 2,1 proc. (-0,8 proc.)
  • Magdalena BIEJAT – 2 proc. (-0,2 proc.)
  • Marek JAKUBIAK – 1,7 proc. (+0,9 proc.)
  • Krzysztof STANOWSKI – 1,3 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż IBRIS dla Wydarzeń Polsatu z 24 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 35,2 proc. 
  • Karol NAWROCKI – 26,5 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 15,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 3,3 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,4 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 0,5 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 0,4 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż IPSOS dla 19.30 i TVP Info w likwidacji z 17-18 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 33 proc. 
  • Karol NAWROCKI – 24 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 15 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 7 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 2 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 2 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski z 7-9 lutego 2025 roku

  • Rafał TRZASKOWSKI – 36,7 proc. (-1,1)
  • Karol NAWROCKI – 25,3 proc. (+0,3)
  • Sławomir MENTZEN – 9,8 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,6 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 5 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,9 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,7 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,6 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 1,5 proc.
  • Dawid JACKIEWICZ – 0,2 proc.
  • Joanna SENYSZYN – 0,2 proc.
  • Piotr SZUMLEWICZ – 0,1 proc.
  • Katarzyna CICHOS – 0 proc.
  • Marek WOCH – 0 proc.
  • Wiesław LEWICKI – 0 proc.
  • Maciej MACIAK – 0 proc.
  • Wojciech PAPIS – 0 proc.
  • Romuald STAROSIELEC – 0 proc.
  • Paweł TANAJNO – 0 proc.
  • Anna SKIRGIEŁŁO – 0 proc.
  • Dominika JASIŃKA – 0 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż Instytutu Badań Pollster dla Super Expressu z 8-10 lutego 2025 roku

  • Rafał TRZASKOWSKI – 35 proc.
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 16 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 8 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 5 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 2 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 2 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 2 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż Opinia24 dla Radia ZET z 23-29 stycznia 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 32 proc.
  • Karol NAWROCKI – 24 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 15 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 7 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 4 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 3 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 2 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1 proc.
  • Marek WOCH – 0 proc.
  • Piotr SZUMLEWICZ – 0 proc.
  • Joanna SENYSZYN – 0 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż IBRIS dla Onetu z 31 stycznia – 2 lutego 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 37,3 proc.
  • Karol NAWROCKI – 23,9 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 8,9 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,8 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 5 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 3 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 1,7 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,1 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż IBRIS dla Polityki z 17-19 oraz 23-24 stycznia 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 37 proc.
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 8,9 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,4 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 4,2 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,5 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 1,4 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,2 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 0,9 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż United Surveys dla Wirtualnej Polski z 24-26 stycznia 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 37,8 proc.
  • Karol NAWROCKI – 25 proc.
  • Sławomir MENTZEN – 9,7 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 6,0 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 5,6 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,9 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 2,0 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 1,4 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 1,2 proc.
  • Piotr SZUMLEWICZ – 0,2 proc.
  • Joanna SENYSZYN – 0,1 proc.
  • Katarzyna CICHOS – 0 proc.
  • Marek WOCH – 0 proc.
  • Wiesław LEWICKI – 0 proc.
  • Maciej MACIAK – 0 proc.

Kandydaci na prezydenta 2025 – sondaż Ogólnopolskiej Grupy Badawczej z 24 stycznia 2025 r.

  • Rafał TRZASKOWSKI – 35,51 proc. (w drugiej turze przegrywa: 49,4 proc.)
  • Karol NAWROCKI – 31,73 proc. (w drugiej turze wygrywa: 50,6 proc.)
  • Sławomir MENTZEN – 15,68 proc.
  • Szymon HOŁOWNIA – 5,35 proc.
  • Grzegorz BRAUN – 3,37 proc.
  • Magdalena BIEJAT – 3,14 proc.
  • Krzysztof STANOWSKI – 2,57 proc.
  • Marek JAKUBIAK – 2,13 proc.
  • Adrian ZANDBERG – 0,52 proc.

WszystkocoNajważniejsze/MJ/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 marca 2025
Miejsce dla Komitetów Wyborczych