Rolnicy gwarantami bezpieczeństwa żywnościowego - Karol NAWROCKI

KAROL NAWROCKI program wybory prezydenckie 2025 szanse sondaże opinie oceny zarzuty proces

„Jako prezydent Rzeczpospolitej Polskiej będę strażnikiem interesów polskiego rolnika, będę wsłuchiwał się w głos polskiego rolnika” – powiedział w sobotę we wsi Słup koło Grudziądza kandydat obywatelski startujący z poparciem komitetu stworzonego przez t.zw. inteligencję krakowską i popierany przez PiS Karol NAWROCKI. Karol NAWROCKI program dla rolnictwa przedstawi szczegółowo już po rozpoczęciu kampanii wyborczej.

Karol NAWROCKI program dla rolnictwa

.Karol NAWROCKI w Słupie odwiedził gospodarstwo rolne Agnieszki i Piotra Wesołowskich, którzy na 52 hektarach pól uprawiają zboża, rzepak, kukurydzę i buraki, a także hodują 72 sztuki bydła. Karol NAWROCKI podkreślił, że w czasie jego podróży po kraju i prowadzonych rozmów często pojawia się kwestia przyszłości polskiego rolnictwa i polskiego rolnika w zmieniającej się sytuacji międzynarodowej.

„Mając to na uwadze, że Polaków w całej Polsce interesuje przyszłość polskiego rolnictwa postanowiłem skorzystać z zaproszenia pani Agnieszki i pana Piotra. Muszę przyznać, że te głosy niezależnie od regionu Polski są takie same. Z jednej strony – trwoga o rachunek za energię elektryczną, a z drugiej strony – refleksją nad tym, co dzieje się rolnictwem w momencie inwazji ekoterroru. Jesteśmy w sytuacji, że młodzi, którzy mogliby stać się rolnikami, uciekają ze wsi” – powiedział Karol NAWROCKI.

Kandydat w wyborach prezydenckich 2025 zwrócił uwagę, że rolnicy są gwarantami bezpieczeństwa żywnościowego, ale także – co pokazuje przykład pani Agnieszki, która jest sołtyską i jest zaangażowana w wiele inicjatyw – stanowią ważny czynnik społeczny. Zaznaczył, że gospodarstwo Wesołowskich jest dowodem otwartości polskich rolników na innowacyjne zmiany XXI wieku. „Jako przyszły prezydent Rzeczpospolitej Polskiej będę strażnikiem interesów polskiego rolnika, będę wsłuchiwał się w głos polskiego rolnika” – zapewnił Karol NAWROCKI.

Karol NAWROCKI podkreślił, że państwo musi brać odpowiedzialność z rolnictwo jako strategiczny sektor życia społecznego. Zadeklarował, że jako prezydent i zwolennik ochrony środowiska będzie na arenie międzynarodowej jednoznacznie reagował na „wszystkie próby ekologicznego terroru”. „Głos polskiego rolnika i dobrobyt polskich gospodarstw rolnych nie może ustępować interesom niemieckiej produkcji eksportowanej do krajów Ameryki Południowej. Stąd też będę naturalnie przeciwny podpisaniu porozumienia Unii Europejskiej z państwami Mercosur” – dodał Karol NAWROCKI.

.Karol NAWROCKI podkreślił też, że w tygodniu przygotowań do świąt Bożego Narodzenia wszyscy powinni pamiętać, że „praca polskiego rolnika znajduje odbicie na stołach, również tych świątecznych”. Zaapelował, żeby przygotowując świąteczne posiłki sięgać po polskie produkty.

Kiedy odbędą się wybory prezydenckie 2025 r. – zostanie ogłoszone w początkach stycznia przez Marszałka Sejmu, który zobowiązany jest do wyznaczenia daty. Dotychczasowy prezydent Andrzej Duda nie może startować po raz trzeci. Najbardziej prawdopodobna data pierwszej tury wyborów prezydenckich to 18 maja 2025 r. Jeśli nie rozstrzygną one o wyniku, wówczas druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w dwa tygodnie później, w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Wynik wyborów prezydenckich musi zostać potwierdzony uchwałą Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. 

Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025

.Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025? W kolejności alfabetycznej lista aktualizowana jest przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę” z nazwiskami proponowanymi przez liderów opinii, także zgłaszanych przez szefów partii, wybranych w prawyborach i w wyniku uchwał ugrupowań. Listę uzupełniają także potencjalni kandydaci w wyborach prezydenckich 2025, którzy reprezentują trzeci sektor, stowarzyszenia i ruchy obywatelskie:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK – wojskowy, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r, w którym prawica straciła szansę na kolejną kadencję.
  2. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy, wicemarszałek Senatu, alternatywna kandydatka lewicy
  3. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy, alternatywna kandydatka lewicy
  4. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  5. Dorota GAWRYLUK – publicystka Polsat News, zajmuje pozycje centrowe
  6. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców, działacz samorządowy, kandydował na prezydenta Krakowa
  7. [POTWIERDZONY START] Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050, marszałek Sejmu, który ogłosił już chęć startu
  8. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0, kandydat mogący zyskać wsparcie medialne na rzecz rozbicia elektoratu prawicy
  9. [POTWIERDZONY START] Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie, kandydat mogący zyskać wsparcie medialne na rzecz rozbicia elektoratu prawicy 
  10. Michał KLEIBER – naukowiec, zajmuje pozycje centrowe
  11. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL, który wstępnie ogłosił poparcie dla Szymona HOŁOWNI, jednak decyzja wsparcia PSL dla marszałka Sejmu musi być potwierdzone przez ciała statutowe PSL.
  12. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  13. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  14. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy niezależnej od Klubu Parlamentarnego Lewicy, dysponująca wsparciem środowisk prorozwojowych
  15. [POTWIERDZONY START] Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji, którego start został już ogłoszony (jako pierwszego kandydata, który zadeklarował start w wyborach prezydenckich 2025)
  16. [POTWIERDZONY START] Karol NAWROCKI – prezes IPN, kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. inteligencji krakowskiej, następnie uzyskał wsparcie PiS, z ciekawym komitetem poparcia [LINK].
  17. Jacek SIEWIERA – szef BBN, alternatywny kandydat w rozgrywce o poparcie PSL dla marszałka Sejmu
  18. Krzysztof STANOWSKI – menedżer mediów, szef internetowego projektu Kanał Zero
  19. [POTWIERDZONY START] Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, wskazany przez premiera i przewodniczącego Platforma Obywatelskiej Donalda TUSKA po rozegrania prawyborów.
  20. Maciej WILK – Tak dla CPK, wsparcie stowarzyszeń prorozwojowych,
  21. Marek WOCH – Bezpartyjni Samorządowcy
  22. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  23. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit.

Należy pamiętać, że jednym z warunków startu w wyborach prezydenckich jest przedstawienie zebranych w relatywnie krótkim czasie 100.000 podpisów poparcia pod daną kandydaturą na osoby ubiegającej się o urząd prezydenta.

PAP/AJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2024