Najnowszy sondaż kto prezydentem

sondaż kto prezydentem kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025, kto zwycięży w wyborach prezydenckich w Polsce, ostatnie sondaże przedwyborcze, sondaże prezydenckie 2025

Zmniejsza się dystans między Karolem NAWROCKIM a Rafałem TRZASKOWSKIM w najnowszym sondażu prezydenckim CBOS. Tego, kto zostanie prezydentem w wyborach prezydenckich 2025, kto wygra wybory prezydenckie dowiemy się za kilka miesięcy. Najnowszy sondaż kto prezydentem pokazuje najnowsze estymacje. Najnowszy sondaż prezydencki przygotowała pracownia CBOS.

.Kto wygra wybory prezydenckie 2025 r. dowiemy się najpóźniej 1 czerwca 2025 r. Nowy prezydent RP zacznie swoją kadencję 6 czerwca 2025 r. Kampania wyborcza rozpocznie się formalnie dopiero w połowie stycznia 2025 r., ale już dziś trwają przygotowania. Kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. starają się uzyskać jak najlepszą pozycję w sondażach.

Kiedy dowiemy się, kiedy odbędą się wybory prezydenckie?

.To, kiedy odbędą się wybory prezydenckie w Polsce 2025 r., wynika z przepisów prawa: ordynacji wyborczej, a przede wszystkim Konstytucji RP. Przepisy te stanowią, że Marszałek Sejmu ogłasza datę wyborów prezydenckich. Szymon HOŁOWNIA – obecny Marszałek Sejmu zapowiedział już, że uczyni to w pierwszym dniu, gdy będzie to możliwe, 7 stycznia 2025 r. Według tych zapowiedzi Szymona HOŁOWNI 8 stycznia 2025 r. rozpoczęłaby się się więc kampania wyborcza 2025 r.

Plany Szymona HOŁOWNI pokrzyżowała Państwowa Komisja Wyborcza wydając stanowisko, zgodnie z którym marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie dopiero 15 stycznia 2025 r. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej – jak poinformowała sekretarz PKW Magdalena Pietrzak. Konstytucja RP stanowi bowiem w bardzo zasadniczy sposób, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. A ponieważ wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., to okres 90 dni mija 14 stycznia 2025 r. W tej sytuacji pojawiły się pytania, czy możliwe jest podanie 8 stycznia daty wyborów, które wówczas nie byłyby kwestionowane przez tych, którzy przegrają.

W związku z podnoszonymi wątpliwościami marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej z formalnym zapytaniem w tej sprawie. Jak informuje sekretarz PKW i szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, Komisja przyjęła stanowisko, które głosi, że z uwagi na zakończony 16 października br. stan klęski żywiołowej, marszałek Sejmu Szymon HOŁOWNIA może zarządzić wybory prezydenckie dopiero po 14 stycznia 2025 r.

Kiedy wybory prezydenckie 2025?

.To, kiedy pierwsza tura wyborów prezydenckich w Polsce 2025 r. bardzo dokładnie wynika z przepisów prawa. Pierwsza tura wyborów prezydenckich musi zostać bowiem – stanowi prawo – wyznaczona na dzień wolny od pracy, który następuje nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni zanim nastąpi koniec kadencji prezydenta, który (po drugiej kadencji) nie będzie mógł startować w wyborach.

W łatwy sposób można to obliczyć – wiedząc, kiedy kończy się kadencja Andrzeja Dudy. Nie jest to zbyt skomplikowane. Ponieważ druga kadencja prezydencka prezydenta Andrzeja Dudy rozpoczęła się od uroczystego przyrzeczenia przed Zgromadzeniem Narodowym 6 sierpnia 2020 r., jego sprawowanie urzędu prezydenckiego zakończy się 6 sierpnia 2025 r. Oznacza to, że wybory prezydenckie w 2024 roku powinny odbyć się w dniu wolnym od pracy między 28 kwietnia a 23 maja 2025 r. Marszałek Sejmu będzie miał do przeprowadzenia wyborów kilka możliwych terminów: 4, 11 i 18 maja. Jednak nie sprzyjałoby frekwencji wyborczej wyznaczenie daty wyborów prezydenckich w sposób, w którym kolidowałyby one (w pierwszej lub drugiej turze) z t.zw. długim weekendem wokół 1-3 maja, jak również z Zielonymi Światkami. 

W tej sytuacji najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem, jest pierwsza tura wyborów prezydenckich w niedzielę 18 maja 2025 r. Druga tura wyborów – o ile pierwsza tura nie będzie rozstrzygająca dla wyniku wyborów – będzie miała miejsce w dwa tygodnie później, a więc w niedzielę 1 czerwca 2025 r.

Do zatwierdzenia wyniku wyborów potrzebna będzie jeszcze, o czym nie możemy zapominać, uchwała Sądu Najwyższego.

Jeśli Sąd Najwyższy potwierdzi wynik wyborów, wówczas zaprzysiężenie następnego po Andrzeju Dudzie prezydenta, który zostanie wybrany w wyniku wyborów prezydenckich 2025 r., zostanie przeprowadzone podczas uroczystego posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, a więc przed połączonymi izbami Sejmu RP i Senatu RP, w środę 6 sierpnia 2025 r. 

Najnowszy sondaż kto prezydentem

.Tak właściwie to dywagacje, kto jakie ma dziś szanse w sondażach prezydenckich, nie mają zbyt wielkiego sensu.

Po pierwsze, nie wiemy jak ukształtuje się lista startujących. Nie wiemy chociażby, czy Donaldowi TUSKOWI uda się powstrzymanie przed startem kandydatów ugrupowań tworzących dziś większość rządową i wzmocnienie w ten sposób kandydata PO, Rafała TRZASKOWSKIEGO, z misją przejęcia Pałacu Prezydenckiego już w pierwszej turze wyborów prezydenckich 18 maja 2025 r.

Po drugie, zbyt daleko jeszcze do 18 maja i pierwszej tury wyborów w tym, najbardziej oczywistym, terminie. Oznacza to, że sondaż kto prezydentem obarczony będzie gigantycznymi ograniczeniami, jeśli chodzi o możliwość przewidzenia nastrojów społecznych, politycznych, ekonomicznych, wpływu sytuacji w Unii Europejskiej, na granicy z Białorusią etc etc.

Po trzecie, jeśli tak duży jest rozstrzał niewiadomych w tych wyborach, próba przewidywania wyników wyborów prezydenckich, jeśli nie wiemy kto startuje, jak ułoży się skład na pierwszą turę wyborów najpewniej 18 maja 2025, a jak na drugą turę 1 czerwca 2025 r., to jakże mamy zbliżyć się do pytania, kto wygra wybory prezydenckie w Polsce 2025. Na ponad pół roku przed wyborami.

Najnowszy sondaż CBOS i druga tura wyborów prezydenckich 2025: Rafał TRZASKOWSKI 46 proc. i Karol NAWROCKI 34 proc.

.Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich zmierzyli się ze sobą Rafał TRZASKOWSKI oraz Karol NAWROCKI, pierwszy z nich mógłby liczyć na 46 proc. poparcia, a drugi na 34 proc. 17 proc. badanych nie zagłosowałoby na żadnego z nich.

CBOS opublikował kolejną edycję sondażu wyborczego, w której zasymulowano scenariusz, w którym w drugiej turze zbliżających się wyborów prezydenckich zmierzyliby się ze sobą kandydat KO, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał TRZASKOWSKI oraz kandydat obywatelski t.zw. starej krakowskiej inteligencji i wspierany przez PiS – Karol NAWROCKI.

Jak wynika z przeprowadzonego między 2 a 4 grudnia badania, w takim scenariuszu Rafał TRZASKOWSKI mógłby liczyć na 46 proc. poparcia, a Karol NAWROCKI – 34 proc. Z kolei 18 proc. zadeklarowało, że nie oddałoby głosu na żadnego z dwóch kandydatów, a 3 proc. nie umiało odpowiedzieć na pytania, na kogo by zagłosowało.

Różnica między kandydatami jest mniejsza niż w poprzednim badaniu CBOS uwzględniającym taki scenariusz drugiej tury wyborów, które zostało przeprowadzone między 18 a 20 listopada; wtedy Rafał TRZASKOWSKI zdobył 50 proc. wskazań, a Karol NAWROCKI 24 proc. 18 proc. deklarowało wtedy brak poparcia dla żadnego z dwóch kandydatów, 8 proc. było niezdecydowanych.

Kto głosuje na NAWROCKIEGO, kto głosuje na TRZASKOWSKIEGO?

.W badaniu CBOS uwzględniono także preferencje partyjne respondentów. Rafał TRZASKOWSKI cieszy się poparciem niemal całego – 98 proc. elektoratu Koalicji Obywatelskiej, a Karol NAWROCKI – również 98 proc. – elektoratu PiS. Wśród wyborców Konfederacji 50 proc. poparłoby w drugiej turze Karola NAWROCKIEGO, a 8 proc. Rafała TRZASKOWSKIEGO, zaś 40 proc. nie zagłosowałoby na żadnego kandydata z tej dwójki, 2 proc. udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”

Wśród wyborców Trzeciej Drogi Rafał TRZASKOWSKI w drugiej turze cieszy się poparciem 80 proc. elektoratu, a Karol NAWROCKI – 5 proc. 14 proc. wyborców Trzeciej Drogi nie poparłoby ani Trzaskowskiego, ani Nawrockiego.

Rafał TRZASKOWSKI cieszy się również poparciem niemal całego – 98 proc. wyborców Lewicy. Wśród wyborców o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych 45 proc. poparło w drugiej turze Rafała TRZASKOWSKIEGO, 23 proc. – Karola NAWROCKIEGO, 15 proc. – żadnego z nich, a 17 proc. udzieliło odpowiedzi „trudno powiedzieć”.

Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych (CATI – 62,8 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI – 37,2 proc) w okresie od 2 do 4 grudnia b.r. na próbie 1000 dorosłych mieszkańców Polski.

Kto startuje w wyborach prezydenckich w Polsce 2025?

.Początkowa lista kandydatów w wyborach prezydenckich w Polsce branych pod uwagę jako potencjalni kandydaci w wyborach prezydenckich 2025 r. liczyła nawet 51 nazwisk. Publikowana była przez tygodnik „Gazeta na Niedzielę”. Sondaż kto prezydentem nie miałby w takim wypadku specjalnego sensu, przy 51 potencjalnych kandydatach do przebadania. Z czasem, w wyniku tego, że zarówno PO, jak i PiS wskazało kandydata, który uzyskał ich nominację do wyborów prezydenckich, część nazwisk wypadła z listy.

Kto dziś pozostał na liście startowej wyborów prezydenckich 2025? Kogo widzą na niej liderzy opinii, szefowie partii, liderzy stowarzyszeń i ruchów obywatelskich? W kolejności alfabetycznej:

  1. Rajmund ANDRZEJCZAK – wojskowy, który zrezygnował z kierowania armią na kilka dni przed kluczowymi dla polskiej prawicy wyborami parlamentarnymi 2023 r, w którym prawica straciła szansę na kolejną kadencję.
  2. Magdalena BIEJAT – polityk lewicy, wicemarszałek Senatu, alternatywna kandydatka lewicy
  3. Agnieszka DZIEMIANOWICZ BĄK – polityk lewicy, alternatywna kandydatka lewicy
  4. Krzysztof GAWKOWSKI – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  5. Dorota GAWRYLUK – publicystka Polsat News, zajmuje pozycje centrowe
  6. Łukasz GIBAŁA – Kraków dla Mieszkańców, działacz samorządowy, kandydował na prezydenta Krakowa
  7. Szymon HOŁOWNIA – lider Polska 2050, marszałek Sejmu, który ogłosił już chęć startu
  8. Dawid JACKIEWICZ – Przyszłość 5.0, kandydat mogący zyskać wsparcie medialne na rzecz rozbicia elektoratu prawicy
  9. Marek JAKUBIAK – Wolni Republikanie, kandydat mogący zyskać wsparcie medialne na rzecz rozbicia elektoratu prawicy
  10. Michał KLEIBER – naukowiec, zajmuje pozycje centrowe
  11. Władysław KOSINIAK-KAMYSZ – lider PSL, który wstępnie ogłosił poparcie dla Szymona HOŁOWNI, jednak decyzja wsparcia PSL dla marszałka Sejmu musi być potwierdzone przez ciała statutowe PSL.
  12. Katarzyna KOTULA – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  13. Łukasz LITEWKA – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  14. Paulina MATYSIAK – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy niezależnej od Klubu Parlamentarnego Lewicy, dysponująca wsparciem środowisk prorozwojowych
  15. Sławomir MENTZEN – lider Konfederacji, którego start został już ogłoszony (jako pierwszego kandydata, który zadeklarował start w wyborach prezydenckich 2025)
  16. Karol NAWROCKI – prezes IPN, kandydat obywatelski startujący z poparciem t.zw. inteligencji krakowskiej, następnie uzyskał wsparcie PiS, z ciekawym komitetem poparcia [LINK].
  17. Jacek SIEWIERA – szef BBN, alternatywny kandydat w rozgrywce o poparcie PSL dla marszałka Sejmu
  18. Krzysztof STANOWSKI – menedżer mediów, szef internetowego projektu Kanał Zero
  19. Rafał TRZASKOWSKI – wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, wskazany przez premiera i przewodniczącego Platforma Obywatelskiej Donalda TUSKA po rozegrania prawyborów.
  20. Maciej WILK – Tak dla CPK, wsparcie stowarzyszeń prorozwojowych,
  21. Adrian ZANDBERG – polityk lewicy, alternatywny kandydat lewicy
  22. Stanisław ŻÓŁTEK – polityk PolExit.

PAP/Arkadiusz Jordan

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 grudnia 2024