Kiedy ludzie osiedlili się na Malcie?

Najnowsze badania archeologiczne realizowane na Malcie wykazały, że pierwsi ludzie osiedlili się na tej położonej na Morzu Śródziemnym wyspie dużo wcześniej niż do tej pory uważano. Okazuje się, że ludzie zasiedlili Maltę już 8,5 tys. lat temu, czyli na tysiąc lat przed pojawieniem się rolnictwa. Wyniki przełomowego badania zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Nature”.
Kiedy ludzie osiedlili się na Malcie?
.Historia obecności ludzi na Malcie jest dużo dłuższa niż do tej pory uważano. Do niedawna historycy i archeolodzy byli przekonani, że początek osadnictwa na małej śródziemnomorskiej wyspie o powierzchni 316 km2 przyniosła rewolucja neolityczna i fala kolonizacji ze strony rolniczej ludności. Zatem jak brzmi aktualna odpowiedź na pytanie: kiedy ludzie osiedlili się na Malcie? Najnowsze badania opublikowane w renomowanym czasopiśmie „Nature” wykazały, że jako pierwsze do brzegów Malty dotarły już społeczności łowców zbieraczy.
Niedawne odkrycie archeologiczne nie tylko zmienia nasze rozumienie historii ludzkości w basenie Morza Śródziemnego, ale również ujawniło zaskakująco stojące na wysokim poziomie zdolności nawigacyjne łowców zbieraczy, którzy 8,5 tys. lat temu byli w stanie pokonać 100 km na otwartym morzu, aby dotrzeć na Maltę za pomocą prostych czółen. Rewolucyjne w kontekście historii Malty odkrycie zostało dokonane przez zespół badaczy kierowany przez profesor Eleanor Scerri z Instytutu Geoantropologii Maxa Plancka (MPI-GEA) i Uniwersytetu Maltańskiego podczas przeszukiwania jaskini Latnija, która jest znana jako Ghar Tuta (Jaskinia Jagód). To właśnie tam naukowcy znaleźli dowody, że Malta została zasiedlona już 8 mileniów temu, informuje portal „Arkeonews„.

Dieta maltańskich łowców zbieraczy
.Wśród zidentyfikowanych w jaskini Latnija skarbów znalazły się kamienne narzędzia, paleniska i pozostałości gotowanego jedzenia, wskazujące na bogatą i zróżnicowaną dietę, która obejmowała szereg dzikich zwierząt. Badaczy zaskoczyło odkrycie wśród szczątek zwierząt kości jelenia szlachetnego, który wcześniej był uważany za wymarłego w okresie sprzed 8 tys. lat. Oprócz tego archeolodzy odkryli, że łowcy zbieracze, którzy osiedlili się na Malcie polowali także na lokalne żółwie i duże gatunki ptaków, które obecnie są wymarłe.
Dieta prehistorycznych łowców zbieraczy obfitowała także w zwierzęta morskie, takie jak foki, różne gatunki ryb i mnogą liczbę gatunków ślimaków, krabów i jeżowce. Dr James Blinkhorn, autor korespondencyjny badania, podkreślił znaczenie najnowsze odkrycia w zrozumieniu praktyk żywieniowych tych starożytnych społeczności. Konsekwencje tych znalezisk wykraczają poza samą wiedzę o tym jak odżywiali się maltańscy łowcy zbieracze, gdyż podważają one dotychczasowe wyobrażenie na temat tego jakie były możliwości i zdolności techniczne tych społeczności.
.Prof. Nicholas Vella z Uniwersytetu Maltańskiego wyjaśnił, że ci najwcześniejsi żeglarze polegali na naturalnych zjawiskach, takich jak prądy morskie i wiatry, a także na technikach nawigacyjnych obejmujących punkty orientacyjne i ciała niebieskie za sprawą których mogli odbywać podróże morskie. Ekspert zauważył przy tym, że nawet podczas najdłuższych dni w roku, podróże te wymagały kilku godzin nawigacji w ciemności.
Marcin Jarzębski