Kim jest Tomasz Strzelczyk, nowy szef CBA

W czwartek 20 lutego 2025 r. poinformowano, że Centralnym Biurem Antykorupcyjnym pokieruje Tomasz Strzelczyk. Zastąpi byłą szefową Agnieszkę Kwiatkowską-Gurdak, której rezygnację przyjął premier Donald Tusk.

Były policjant, szkolony w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej – Tomasz Strzelczyk

.Tomasz Strzelczyk pod koniec styczniu 2024 r. został zastępcą szefa CBA. Wcześniej, w latach 2015–2020 był funkcjonariuszem Centralnego Biura Antykorupcyjnego w dwóch jednostkach organizacyjnych – w warszawskiej delegaturze, gdzie sprawował funkcję naczelnika w Wydziale Operacyjno-Śledczym, oraz w bydgoskiej delegaturze.

W latach 1992–2015 był policjantem i zajmował się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz narkotykowej. Wykonywał również zadania z obszaru techniki operacyjnej. Służbę w tej formacji zakończył w stopniu młodszego inspektora na stanowisku naczelnika wydziału Centralnego Biura Śledczego.

Uczestniczył w wielu szkoleniach, m.in. z zakresu postępowań karnych, skarbowych dotyczących uszczupleń podatkowych w podatku od towarów i usług; zwalczania przestępstw na rynku kapitałowym, w obrocie giełdowym; manipulacji na instrumentach finansowych, czy z obszaru ostrzeżeń publicznych i innych instrumentów informacyjnych KNF w zakresie zagrożeń na rynku finansowym.

Za osiągnięcia zawodowe był wielokrotnie odznaczany – m.in. Brązowym oraz Srebrnym Medalem Za Długoletnią Służbę.

Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Pasjonuje się ju-jitsu oraz wędkarstwem.

Zmiana szefa odbędzie się zgodnie z ustawą o CBA, tzn. wnioski o odwołanie szefa CBA i powołanie nowej osoby muszą być zaopiniowane przez sejmową komisję ds. służb specjalnych, rządowe Kolegium ds. służb specjalnych oraz prezydenta. Treść opinii nie jest wiążąca dla szefa rządu. Szefa CBA powołuje się na czteroletnią kadencję.

W przypadku zwolnienia stanowiska szefa CBA lub czasowej niemożności sprawowania przez niego funkcji, premier może na nie dłużej niż trzy miesiące, powierzyć pełnienie obowiązków szefa jego zastępcy lub innej spełniającej warunki wymagane na tych funkcjach osobie. Obecnie zastępcami szefa CBA są Tomasz Strzelczyk i Dariusz Drozdowski. Pełnienie obowiązków nie wymaga uzyskiwania takich opinii. 

Jak zmienia się Polska?

.”Powiedzmy więc dobitnie, że szybko postępujący rozwój świata i jego konsekwencje dla życia społeczeństw czyni z wprowadzania zmian w polityce oraz w życiu gospodarczym i społecznym naturalny proces, z pewnością niezbędny dla harmonijnego rozwoju cywilizacyjnego. Otwarte pozostaje jednak pytanie, jakie zmiany wprowadzać i w jaki sposób, a w szczególności w jakim tempie to robić. Toczące się dzisiaj na świecie dyskusje poszukujące odpowiedzi na pytanie postawione w tytule tego tekstu nie przyniosły dotychczas żadnych jednoznacznych konkluzji. Warto więc z pewnością pomyśleć o silnie zależnych od okoliczności zaletach i wadach obu sposobów wprowadzania zmian, oczywiście w kontekście ich skuteczności na rzecz społecznego dobrostanu” – pisze na łamach Wszystko co Najważniejsze prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny.

Przez zmiany rozumiemy tu decyzje polityczne lub administracyjne wpływające w istotny sposób na życie społeczne. Zmiana radykalna jest zaś daleko idącą transformacją istniejącego systemu, zasadniczo zmieniającą publicznie artykułowane poglądy, istniejące struktury organizacyjne lub praktyczne działania. Oznacza to w istocie wprowadzenie pewnego nowego paradygmatu, likwidującego dotychczasowe status quo, mogącego w optymistycznym wariancie udoskonalić istniejące systemy polityczno-społeczne zidentyfikowane jako nie w pełni optymalne.

„Zmiana taka wymaga odwagi, jest ze swej natury ryzykowna i może przynieść spektakularny sukces, ale także niepowodzenia. Do potencjalnych zalet tego podejścia zaliczyć można natomiast szybkie uzyskanie zamierzonego rezultatu, eliminującego systemowe słabości zidentyfikowane przez decydentów wprowadzających tę zmianę w życie, a także częste sprzyjanie w trakcie tego procesu różnorodnym innowacjom wspomagającym przełomowe rozwiązania. Z kolei do słabości i problemów radykalnych zmian należy niewątpliwie trudność w określeniu ich przebiegu w kontekście wielu niemożliwych do przewidzenia przypadków komplikujących realizację zmian, możliwość poważnych niepowodzeń czy zawsze występujący silny opór organizacyjnych i biznesowych interesariuszy dotychczasowego układu oraz jego światopoglądowych zwolenników.

Do przykładów wielkich radykalnych zmian na świecie, brzemiennych w społeczno-gospodarcze bądź polityczne konsekwencje, zaliczyć można z pewnością takie wydarzenia, jak polityczny podział Europy po II wojnie światowej i jego upadek 35 lat temu, a także pochopnie wprowadzane w niektórych państwach nowe regulacje dotyczące problemów klimatycznych czy światopoglądowych. W Polsce charakter radykalnych zmian politycznych, bez żadnych zresztą wątpliwości bardzo korzystnych, miały oczywiście nasza transformacja ustrojowa oraz wejście do NATO i UE. Do aktualnych i mających wielkie praktyczne znaczenie zmian tego rodzaju można zaliczyć wprowadzane od pewnego czasu wysoce kontrowersyjne reformy w sądownictwie, publicznych mediach, polityce klimatycznej i ochronie środowiska, kulturze czy edukacji.

Przez zmianę stopniową rozumiemy z kolei sukcesywne wprowadzanie powiązanych ze sobą niewielkich poprawek do istniejących systemów w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Efekty takiego podejścia są traktowane jako bardziej przewidywalne, ograniczające ryzyko niepowodzenia i minimalizujące problemy społeczne, zawsze występujące przy zmianach. Stopniowo wdrażane zmiany pozwalają wyciągać konstruktywne wnioski z poprzednich modyfikacji, zmniejszając w ten sposób ryzyko niepowodzenia. Do licznych i szeroko znanych przykładów w tym zakresie należą powszechnie stosowane stopniowe zmiany w produkcji, poprawiające jej jakość i efektywność, udoskonalenia w organizacji i zarządzaniu firm, a także ograniczone i mające widoczne poparcie interesariuszy nowelizacje różnych obowiązujących regulacji prawnych” – opisuje.

Artykuł dostępny na łamach Wszystko co Najwazniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-michal-kleiber-zmiany-lepsze-radykalne-czy-stopniowe/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 20 lutego 2025