Koniec ugrupowań postsolidarnościowych - Waldemar Pawlak

Waldemar Pawlak

Czas ugrupowań postsolidarnościowych wydaje się kończyć – uważa senator Waldemar Pawlak (PSL) potwierdzając, że kandydatem Trzeciej Drogi w wyborach prezydenckich będzie Szymon Hołownia.

Waldemar Pawlak o przyszłości Trzeciej Drogi

.Senator PSL Waldemar Pawlak potwierdzając wystawienie Hołowni jako wspólnego kandydata całej Trzeciej Drogi wskazał, że właśnie lider Polski 2050 „daje gwarancję przejścia do nowej epoki”.

Czas ugrupowań postsolidarnościowych wydaje się kończyć. Mamy takie cykle pokoleniowe w ekonomii, w polityce, nawet w Kościele. Dlatego widzimy Widzimy potrzebę zaproponowania kandydata, który jest z jednej strony demokratyczny, ma pewne elementy progresywności, ale jest bardziej widziany po stronie też konserwatywnej i doceniany” – mówił w wywiadzie telewizyjnym senator PSL.

Jego zdaniem „mankamentem polskiej polityki” jest to, iż brakuje w kraju instytucji lub think-tanków, które odwoływałyby się do perspektywy przynajmniej 30 lat, jaką ma już polska demokracja.

„Tak (jestem zwolennikiem Trzeciej Drogi w obecnym kształcie), bo umówiliśmy się na współpracę taką, która docelowo dochodzi do wyborów prezydenckich i tu wspólnym kandydatem jest Szymon Hołownia i w tej umowie przewidujemy taką właśnie perspektywę czasową dla formatu Trzeciej Drogi” – powiedział Pawlak.

Co zastąpi „Chimerykę”?

.Okres symbiozy USA i Chin nazwany Chimeryką (termin z książki Nialla Fergusona The Ascent of Money) przemija – pisał Waldemar PAWLAK na łamach „Wszystko co Najważniejsze” w 2022 r. Zastanawiając się nad tym, czy „Chimerykę” zastąpi Rosmeryka — czyli pogłębiona współpraca USA z Rosją przeciwko Chinom, czy też Chiny zrealizują Nowy Jedwabny Szlak przez Rosję i Polskę do Europy i powstanie Chiropa – odpowiadał: „Byłby to największy lądowy obszar gospodarczy w historii świata, a wówczas rola morskich potęg znacząco by zmalała”. „Jak w tych globalnych uwarunkowaniach potoczą się losy Polski? Piszę „potoczą”, bo w odróżnieniu od naszych strategicznych decyzji i działań o wstąpieniu do NATO i Unii Europejskiej, które zależały od naszej aktywności i konsekwencji, teraz przyszłość jawi się jak okazja do szybkiej jazdy na gapę albo pozostania na peryferiach” – pisał Waldemar Pawlak.

PAP/Angela Getler/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 czerwca 2024