Komiks na podstawie powieści Houellebecqa

Komiks na podstawie powieści Houellebecqa

We Francji ukazał się komiks, będący adaptacją powieści Michela Houellebecqa, „Mapa i terytorium”. 

.Powieść otrzymała w 2010 roku najważniejszą francuską nagrodę literacką, Prix Goncourt, a także została nagrodzona „polskim wyborem nagrody Goncourtów”, przyznawanym przez studentów romanistyki z uczelni w całej Polsce. Książka Michela Houellebecqa została sprzedana w liczbie ponad 883 000 egzemplarzy.

Michel Houellebecq jest najbardziej czytanym na świecie francuskim współczesnym autorem.  W swoich książkach porusza najbardziej aktualne kwestie, w których współczesne społeczeństwo zachodnie przechodzi kryzys. 

Najbardziej znana książka Michela Houellebecqa, dzięki której poznano go szerzej również wśród polskich czytelników, to „Uległość”. Powieść opublikowana 7 stycznia 2015 roku – w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” – książka przedstawia scenariusz po wygraniu w wyborach na prezydenta Francji kandydata Bractwa Muzułmańskiego.

Powieść „Mapa i terytorium” przedstawia fikcyjną biografię francuskiego artysty, Jeda Martina, i jego spotkanie z Michelem Houellebecquiem, którego prosi o napisanie tekstów do katalogu jego wystawy. Redakcja tekstów do poszczególnych obrazów (fikcyjnych, ale nawiązujących do istniejących dzieł bądź prawdziwych postaci) pozwala autorowi na odzwierciedlenie jego refleksji a także na wprowadzenie wątków z własnej biografii. 

W książce obecne są bliskie Houellebecqowi tematy, takie jak koniec życia, pieniądze, relacje międzyludzkie czy zmiany we francuskim społeczeństwie. 

Komiks jest owocem współpracy Michela Houellebecqa i architekta-urbanisty Louisa Paillarda, który jest autorem ilustracji. Pisarz natomiast uzupełnił pierwotną wersję „Mapy i terytorium” o dodatkowy tekst, odpowiadający formie książki. Bardziej niż klasyczny komiks jest to bowiem powieść graficzna, z oryginalnym tekstem autorstwa Houellebecqa podzielonym na części towarzyszące ilustracjom. Książka pozostała więc całkowicie wierna oryginalnej powieści Houellebecqa.

Ilustracje zostały wykonane w różnych stylach i różnymi technikami, czasami przypominając klasyczny komiks, inne natomiast będące pozbawione tekstu i wykonane akwarelami. Książka, ważąca niemal 1,5 kilograma wykonana jest z papieru kredowego. 

.Jak zapewnia wydawnictwo Flammarion, które opublikowało książkę, przy jej tworzeniu ilustrator i pisarz współpracowali, tworząc osobną, poszerzoną wersję pierwotnej powieści, a nie jedynie jej adaptację.

Julia Mistewicz
Paryż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 listopada 2022