Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025 [LISTA PKW]

Wybory prezydenckie 2025 zbliżają się wielkimi krokami. Będą to wyjątkowe wybory m.in. z tego powodu, że weźmie w nich udział rekordowa liczba kandydatów na urząd głowy państwa. Finalna lista kandydatów na prezydenta RP 2025 obejmuje 13 nazwisk, podobnie jak w 1995 r. Kto kandyduje w wyborach prezydenckich 2025? Oto dane z Państwowej Komisji Wyborczej.
Finalna lista kandydatów w wyborach prezydenckich 2025
.Finalna lista kandydatów wyborów prezydenckich 2025 zatwierdzona przez Państwową Komisję Wyborczą obejmuje aż 13 osób. Do niedawna był zresztą potencjał na pobicie rekordu z wyborów prezydenckich 2025., gdyż w sumie zarejestrowano w PKW 44 komitety wyborcze, jednak zdecydowana większość kandydatów na kandydatów nie była w stanie zebrać wymagane 100 tys. podpisów potrzebne do rejestracji przez PKW lub złożyła listy podpisów wypełnione błędnie.
Finalna lista kandydatów 2025 obejmuje następujące nazwiska:
Artur BARTOSZEWICZ (ekonomista),
Magdalena BIEJAT (kandydatka Lewicy),
Grzegorz BRAUN (europoseł wykluczony z Konfederacji),
Szymon HOŁOWNIA (marszałek Sejmu, kandydat Trzeciej Drogi),
Marek JAKUBIAK (poseł koła Wolni Republikanie),
Maciej MACIAK (lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju).
Sławomir MENTZEN (poseł, kandydat Konfederacji),
Karol NAWROCKI (prezes IPN, kandydat obywatelski popierany przez PiS),
Joanna SENYSZYN (była posłanka SLD, ekonomistka),
Krzysztof STANOWSKI (dziennikarz)
Rafał TRZASKOWSKI (prezydent Warszawy i kandydat KO),
Marek WOCH (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców),
Adrian ZANDBERG (poseł, kandydat partii Razem).
Poniżej przedstawiamy sylwetki każdego z kandydatów zarejestrowanych przez PKW w wyborach prezydenckich 2025.
Artur BARTOSZEWICZ kandydat bezpartyjny
.Artur BARTOSZEWICZ (ur. 18 stycznia 1974 w Suwałkach – ma 51 lat) to ekonomista specjalizujący się w dziedzinie polityki publicznej i funduszy Unii Europejskiej. Ma tytuł doktora nauk ekonomicznych i pracuje jako wykładowca akademicki na stanowisku adiunkta w Katedrze Polityki Publicznej w Szkole Głównej Handlowej (SGH), a oprócz tego pełni stanowisko przewodniczącego Rady Programowej Instytutu Nowej Europy.
W latach 2016–2018 pełnił funkcję prezesa Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej. Sprawował również funkcję doradcy społecznego ministrów zdrowia prof. Zbigniewa Religii oraz prof. Mariana Zembali oraz był członkiem zespołów doradczych przy różnych instytucjach rządowych. Oprócz tego zajmował następujące stanowiska: prezesa Zarządu Krajowego Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów i Asesorów Funduszy Unii Europejskiej (2016-2018), członka Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (2020-2024). Jest autorem wydanej w 2025 r. książki „Obudź się Polsko”.
Dnia 27 lutego 2025 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Jego kandydatura została zarejestrowana 17 marca 2025 r.
Magdalena BIEJAT kandyduje w wyborach prezydenckich z listy Nowej Lewicy
.Magdalena BIEJAT (ur. 11 stycznia 1982 w Warszawie) to wicemarszałek Senatu RP, polityk Lewicy, senator, była poseł, działaczka społeczna, tłumaczka literatury hiszpańskiej. Jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie oraz studiów podyplomowych z zarządzania organizacjami pozarządowymi na Collegium Civitas w Warszawie i Instytucie Studiów Politycznych PAN. Przed wejściem do polityki zajmowała się zawodowo tłumaczeniem literatury hiszpańskiej.
Pierwszą formacją polityczną do której przynależała była partia Razem do której to dołączyła w 2015 r. Po raz pierwszy mandat poselski objęła po wyborach parlamentarnych do Sejmu IX kadencji 13 października 2019 r. W Sejmie IX kadencji zasiadła sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny – została w nim także wybrana na wiceprzewodniczącego klubu parlamentarnego Lewicy. W wyborach parlamentarnych z 15 października z sukcesem starowała do Senatu, następnie została wybrana na wicemarszałka Senatu XI kadencji. Wraz z odejściem Razem z koalicji z Lewicą Magdalena BIEJAT opuściła swoją dotychczasową partię. Na początku grudnia 2024 r. Rada Krajowa Nowej Lewicy ogłosiła, że formację tę w wyborach prezydenckich 2025 będzie reprezentować Magdalena BIEJAT.
Jej kandydatura została zarejestrowana 31 marca 2025 r.
Grzegorz BRAUN kandydat Konfederacji Korony Polskiej
.Grzegorz BRAUN (ur. 11 marca 1967 w Toruniu) to polityk, reżyser, scenarzysta, eurodeputowany, były poseł na Sejm IX (2019-2023) i X kadencji (od jesieni 2023 r.), nauczyciel akademicki i publicysta. Jest przewodniczącym formacji Konfederacja Korony Polskiej. Jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Przed wejściem do polityki właśnie na tej uczelni pracował jako wykładowca na tej uczelni, prowadząc zajęcia na kierunku dziennikarstwo. Ukończył także studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Początek jego działalności politycznej przypada na końcówkę lat 80., kiedy to był zaangażowany we współorganizowanie akcji Pomarańczowa Alternatywa oraz w studenckim ruchu protestu. Po raz pierwszy do polityki parlamentarnej spróbował wejść w 2007 r., ale nie udało mu się wówczas zebrać wymaganej liczby podpisów. Grzegorz BRAUN wziął udział w wyborach prezydenckich w 2015 r. – uzyskał wówczas 124 tys. głosów, co przełożyło się na 0,83 proc. poparcia. Po raz pierwszy został posłem w wyborach do Sejmu z 2019 r., kiedy to udało mu się uzyskać mandat poselski startując z komitetu wyborczego Konfederacji. Sukces ten powtórzył przy wyborach do Sejmu X kadencji z 2023 r. Na początku 2025 r. ogłosił swój niezależny start w wyborach prezydenckich 2025, co poskutkowało jego wykluczeniem z Konfederacji.
Jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW 10 marca 2025 r.
Szymon HOŁOWNIA kandyduje w wyborach prezydenckich jako lider Polski 2050 i kandydat Trzeciej Drogi
.Szymon HOŁOWNIA (ur. 3 września 1976 w Białymstoku) to polityk Polski 2050, która współtworzy z PSL-em Trzecią Drogę, wicemarszałek Sejmu RP X kadencji, poseł, prezenter, dziennikarz, postać medialna, były prowadzący wielu programów rozrywkowych, publicysta i działacz społeczny. Podjął studia na kierunku psychologia, ale na ostatnim roku je porzucił, tym samym ma wykształcenie średnie. Ogólnopolską sławę przyniosło mu współprowadzenie programu „Mam Talent”.
Do polityki wszedł pod koniec 2019r., kiedy to ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2020. Zdobywając w nich ponad 13 proc. głosów uplasował się na trzecim miejscu. Jeszcze w trakcie trwania tego wyścigu prezydenckiego ogłosił powołanie ruchu społecznego mającego formę stowarzyszenia, który został nazwany jako Polska 2050 – w marcu 2021 r. zostało ono przekształcone w partię polityczną. W wyborach parlamentarnych z 15 października do Sejmu X kadencji Szymon HOŁOWNIA z sukcesem ubiegał się o mandat posła z komitetu wyborczego Trzeciej Drogi. 13 listopada na pierwszym posiedzeniu Sejmu X kadencji został wybrany na marszałka Sejmu.
13 listopada 2024 zapowiedział swój start w wyborach prezydenckich 2025. Jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW 24 marca 2025.
Marek JAKUBIAK kandyduje w wyborach prezydenckich jako lider Wolnych Republikanów
.Marek JAKUBIAK (ur. 30 kwietnia 1959 r. w Warszawie) to polityk koła poselskiego Wolni Republikanie, przedsiębiorca z branży browarniczej (jest właścicielem spółki Browary Regionalne Jakubiak), poseł na Sejm VIII i X kadencji, emerytowany żołnierz zawodowy. Ukończył Centralny Ośrodek Szkolenia Specjalistycznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy w specjalności obsługa naziemna samolotów MiG-21. Przed podjęciem działalności politycznej służył w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Mińsku Mazowieckim, gdzie pracował przy obsłudze naziemnej samolotów, a następnie prowadził liczne firmy.
W 2015 roku został wybrany do Sejmu VIII kadencji z listy Kukiz’15 w okręgu płockim. Chociaż jeszcze w listopadzie z ramienia tej formacji startował w wyborach na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy, to po trzech latach jego współpraca z tym ugrupowania się zakończyła i od końca tego roku działał w Sejmie jako poseł niezrzeszony. W 2019 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat europosła z listy Konfederacji. Rok później startował w wyborach prezydenckich z ramienia Federacji dla Rzeczypospolitej, której był założycielem. W elekcji tej otrzymał 0,17% głosów. W 2023 roku powrócił do Sejmu X kadencji, startując z listy PiS, następnie zasiadł w tej izbie niższej parlamentu w kole poselskim Wolni Republikanie. Od 2024 roku pełni funkcję prezesa tej formacji.
28 października 2024 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW 4 kwietnia 2025 r.
Maciej MACIAK kandyduje w wyborach prezydenckich jako kandydat Ruchu Dobrobytu i Pokoju
.Maciej MACIAK (ur. 30 sierpnia 1970 we Włocławku) to dziennikarz, twórca kanału politycznego na platformie YouTube, lider Ruch Dobrobytu i Pokoju (RDiP), działacz społeczny, przedsiębiorca. Jest absolwentem II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika we Włocławku. Podjął również studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, ale nie udało mu się ich ukończyć. W okresie lat 2009-2019 był dyrektorem włocławskiej telewizji CW 24tv, która była oskarżana o propagowanie prorosyjskiego przekazu informacyjnego. Następnie zakończeniu funkcjonowania tego medium założył kanał w serwisie YouTube o nazwie „Musisz to wiedzieć”, na antenie którego to porusza tematy polityczne i społeczne.
Początek jego przygody z polityką przypadł na 2006 r., kiedy to bez powodzenia z listy Samoobrony ubiegał się o stanowisko radnego sejmiku województwa kujawsko pomorskiego. Następnie po 12 latach w 2018 r. ponownie spróbował swoich sił w wyborach tym razem biorąc udział w wyborach na urząd prezydenta Włocławka, w których to zdobył 14,13 proc. poparcia, co odpowiadało 6085 głosów. Następnie związał się Bezpartyjnymi Samorządowcami. W 2022 powołał do życia Ruch Dobrobytu i Pokoju, którego to jest przewodniczącym. W 2025 roku ogłosił swoją kandydaturę na urząd prezydenta RP z ramienia RDiP.
31 marca Państwowa Komisja Wyborcza wezwała go do usunięcia wad w jego zgłoszeniu, a 9 kwietnia dokonała rejestracji jego kandydatury.
Sławomir MENTZEN kandydat Konfederacji
.Sławomir MENTZEN (ur. 20 listopada 1986) to współprzewodniczący Konfederacji oraz lider współtworzącej to koalicyjne ugrupowanie partii Nowa Nadzieja, polityk, przedsiębiorca, doradca podatkowy, doktor nauk ekonomicznych, poseł na Sejm X kadencji. Jest absolwentem kierunku ekonomia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na którym to w 2015 r. obronił doktorat nt. długu publicznego. Ma również licencjat z fizyki teoretycznej. Prowadzi kancelarię podatkową Mentzen S.A., browar i pub w Toruniu oraz sklep myśliwski. Jest członkiem Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu i Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Na ścieżkę polityczną wstąpił po raz pierwszy w 2007 r., kiedy to dołączył do Unii Polityki Realnej, jednak po pewnym czasie działalności w tej partii zrezygnował z aktywnego włączania się w życia polityczne. Do polityki powrócił w 2015 r. wraz z dużym sukcesem Pawła Kukiza w wyborach prezydenckich z tego samego roku. Sławomir MENTZEN ubiegał się wówczas o miejsce na listach ruchu Kukiz’15. Następnie dołączył do partii KORWiN, w której to w 2017 r. szybko awansował na stanowisko wiceprzewodniczącego partii. W wyborach samorządowych w 2018 r. bezskutecznie kandydował na prezydenta Torunia. Jesienią 2022 r. zastąpił Janusza Korwina-Mikke na stanowisku przewodniczącego partii KORWiN, która po tej zmianie w strukturach władzy otrzymała nową nazwę: Nowa Nadzieja. Sukces wyborczy przyniósł mu start w wyborach parlamentarnych w 2023 r., kiedy to został wybrany na posła RP. Jako pierwszy kandydat ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025, co nastąpiło jeszcze pod koniec sierpnia 2024 r. Również jako pierwszy kandydat Sławomir MENTZEN zebrał wymagane 100 tys. podpisów do rejestracji przez PKW zgłoszonych kandydatów w wyborach prezydenckich.
Sławomir MENTZEN został zarejestrowany przez PKW 3 lutego 2025 r.
Karol NAWROCKI kandydat obywatelski startujący z poparciem PiS
.Karol NAWROCKI (ur. 3 marca 1983 w Gdańsku) to prezes Instytutu Pamięci Narodowej, historyk, polityk, doktor nauk humanistycznych, działacz społeczny, były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Na tej samej uczelni w 2013 r. obronił doktorat. Początek jego długiej działalności w IPN przypadł na 2009 r. W latach 2013–2017 kierował Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Jako dyrektor Muzeum II Wojny Światowej (2017-2021) Karol NAWROCKI wprowadził zmiany w ekspozycji, kładąc większy nacisk na polskie doświadczenia wojenne oraz polskich bohaterów narodowych, takich jak chociażby Żołnierze Niezłomni.
Karol NAWROCKI jako pierwszy historyk w Polsce gruntownie zbadał zjawisko przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. XX wieku. Oprócz tego specjalizuje się w tematyce historii opozycji antykomunistycznej oraz historii sportu. Od 2021 roku jest prezesem Instytutu Pamięci Narodowej. Na stanowisku tym dał się poznać jako zwolennik zdecydowanie patriotycznej polityki historycznej oraz orędownik całkowitej dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej z takich reliktów komunizmu jak chociażby pomniki poświęcone Armii Czerwonej. Z tego też m.in. powodu Karol NAWROCKI został wpisany przez rosyjskie MSW na listę osobistych wrogów Władimira Putina. 24 listopada 2024 został ogłoszony jego start w wyborach prezydenckich 2025, w których to bierze udział jako kandydat obywatelski z poparciem Prawa i Sprawiedliwości.
Jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW 21 marca 2025 r.
Joanna SENYSZYN kandyduje w wyborach prezydenckich jako kandydatka niezależna
.Joanna SENYSZYN (ur. 1 lutego 1949 w Gdyni) – polityk, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była poseł i eurodeputowana, profesor nauk ekonomicznych, publicystka, profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Do polityki weszła jeszcze w okresie PRL-u. Od 1975 r. do momentu rozwiązania w styczniu 1990 r. była członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W okresie lat 1980-1995 była także członkiem NSZZ Solidarność.
W 1998 r. została wybrana na radną sejmiku pomorskiego. Zrezygnowała z tej funkcji w 2001 r., kiedy otrzymała mandat poselski w wyborach parlamentarnych, które odbyły się w tym samym roku. Oprócz Sejmu IV kadencji była także posłem V, VI i IX kadencji. W latach 1996–2002 dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, a w latach 1994–1995 rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. W latach 2005-2008 zajmowała stanowisko wiceprzewodniczącego SLD. W 2009 r. została wybrana na eurodeputowanego do PE VII kadencji. Przynależy do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz jest przewodniczącą gdyńskiego oddziału tej instytucji. W 2019 r. zakończyła swoją karierę akademicką. Jej artykuły są publikowane w prasie i mediach o profilu lewicowym oraz antyklerykalnym.
20 stycznia 2025 r. zapowiedziała start w wyborach prezydenckich 2025. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała jej kandydaturę 31 marca 2025 r.
Krzysztof STANOWSKI kandyduje w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny
.Krzysztof STANOWSKI (ur. 21 lipca 1982) to dziennikarz, przedsiębiorca, założyciel Kanału Zero, współzałożyciel Kanału Sportowego, właściciel grupy medialnej Weszło, działacz społeczny. Jest jednym z najpopularniejszych polskich dziennikarzy i osobowości medialnych. Już w początkach lutego 2024 r. ogłosił, iż będzie na liście: kandydaci w wyborach na prezydenta. W 2013 roku został nominowany do nagrody Grand Press dla najlepszego polskiego dziennikarza.
Jego początek pracy w mediach przypadł, gdy miał 14 lat i otrzymał staż w „Przeglądzie Sportowym”. Publikował teksty dla takich mediów jak „Nasza Legia”, „Super Express”, „Dziennik”, „Futbol” i „Futbolnews”. W 2008 roku założył portal sportowy Weszło.com, a następnie rozwinął działalność o Weszło.fm. wW 2013 r. otrzymał nominację do nagrody Grand Press dla najlepszego polskiego dziennikarza. W latach 2016-2017 prowadził program „Stan Futbolu”. Na początku 2020 r. Krzysztof STANOWSKI wraz z Tomaszem Smokowskim, Mateuszem Borkiem, Michałem Polem dziennikarz otworzył Kanał Sportowy na portalu YouTube. Po ponad trzech latach współpracy postanowił odejść z projektu i założyć całkowicie własny kanał, który został otwarty w lutym 2024 r. pod nazwą Kanał Zero. W trakcie jednego z pierwszych materiałów opublikowanych na tym kanale, jakim był wywiad z prezydentem RP Andrzejem Dudą, zapowiedział chęć ubierania się o urząd głowy państwa.
Oficjalny start w wyborach prezydenckich ogłosił 21 stycznia 2025 r. 11 kwietnia został zarejestrowany przez PKW jako kandydat w wyborach prezydenckich 2025.
Rafał TRZASKOWSKI kandydat Koalicji Obywatelskiej
.Rafał TRZASKOWSKI (ur. 17 stycznia 1972 w Warszawie) to prezydent miasta stołecznego Warszawy, wiceprzewodniczący współtworzącej obecną koalicję rządową Platformy Obywatelskiej, polityk, były eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji, były minister administracji i cyfryzacji w drugim rządzie Donalda Tuska, były wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz, były posełna Sejm VIII kadencji. Jest absolwentem politologii oraz filologii angielskiej na Uniwersytecie Warszawskim, a także studiów europejskich w Kolegium Europejskim w Natolinie.
Zanim rozpoczął karierę polityka pracował jako nauczyciel języka angielskiego, tłumacz symultaniczny i analityk w Centrum Europejskim Natolin. Wykładowca akademicki, m.in. w Collegium Civitas w Warszawie i Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W trakcie wyborów samorządowych w październiku 2018 r. został wybrany na urząd prezydenta miasta stołecznego Warszawy. W czerwcu 2020 r. był kandydatem Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich, w których to jednak przegrał w drugiej turze z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Andrzejem Dudą. W wyborach samorządowych w 2024 r. ponownie został wybrany na prezydenta stolicy. Rafał TRZASKOWSKI w prawyborach prezydenckich Koalicji Obywatelskiej pokonał 22 listopada 2024 ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego za sprawą czego to on został wybrany na kandydata Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2025.
Jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW 17 marca 2025.
Marek WOCH kandyduje w wyborach prezydenckich jako kandydat Bezpartyjnych Samorządowców
.Marek WOCH (ur. 17 grudnia 1978 w Kąkolewnicy) to polityk i prawnik, doktor nauk prawnych. W latach 2023–2024 pełnił funkcję zastępcy Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ukończył zasadniczą szkołę zawodową z tytułem monter wewnętrznych instalacji budowlanych. Jest również absolwentem Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, na której to uczelni uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Oprócz tego ukończył także SGH w Warszawie oraz MANS w Warszawie. Przynależy do partii Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska
Marek Woch wielokrotnie startował w wyborach na różnych szczeblach, jednak dotychczas nie uzyskał żadnego mandatu. Brał udział m.in.; w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2014 r., w wyborach samorządowych z 2018 r., w wyborach do Sejmu RP z 2019 r., w wyborach parlamentarnych z 2019 r., w wyborach samorządowych z 2024 r., a także w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2024 r. W okresie lat 2016–2019 zajmował stanowisko Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. kontaktów z organizacjami pozarządowymi i organami władzy publicznej. Od 2019 roku był związany z Biurem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, gdzie pełnił funkcje radcy, dyrektora generalnego, a od stycznia 2023 do czerwca 2024 roku – zastępcy Rzecznika MŚP.
W grudniu 2024 r. ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2025. Dnia 31 marca jego kandydatura została zarejestrowana przez PKW.
Adrian ZANDBERG kandyduje w wyborach prezydenckich jako kandydat Razem
.Adrian ZANDBERG (ur. 4 grudnia 1979 w Aalborgu w Danii) to współprzewodniczący partii Razem, polityk, historyk, poseł na Sejm IX i X kadencji, programista, nauczyciel akademicki, były przedsiębiorca specjalizujący się w projektowaniu aplikacji mobilnych dla firm z USA. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Na uczelni tej uzyskał także tytuł doktora. Studiował również informatykę w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Jego kariera polityczna rozpoczęła się w 2000 r., kiedy to został współpracownikiem prezesa Polskiej Partii Socjalistycznej Piotra Ikonowicza. Był członkiem Unii Pracy oraz przynależał do młodzieżówki tej formacji, którą była Federacja Młodych UP. W okresie działalności w Unii Pracy uczestniczył w protestach przeciwko wojnie w Iraku oraz manifestacjach w obronie bezpłatnych studiów. Od 2005 r. był członkiem Unii Lewicy III RP oraz stowarzyszenia Młodzi Socjaliści. Cztery lata później w 2009 r. został wybrany do prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. W maju 2015 r. wraz z innymi aktywistami rozczarowanymi parlamentarną lewicą rozpoczął współtworzenie nowego lewicowego projektu politycznego, którym stała się Partia Razem. Od samego początku istnienia tej formacji pełni funkcję jej współprzewodniczącego.
Swój start w wyborach prezydenckich 2025 zapowiedział 11 stycznia 2025. Jego kandydatura została zarejestrowana przez Państwową Komisję Wyborczą 24 marca 2025 r.
Marcin Jarzębski