Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus premierem Bangladeszu

Muhammad Yunus

Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Muhammad Yunus stanie na czele tymczasowego rządu Bangladeszu – podał w środę czasu lokalnego sekretarz prasowy prezydenta kraju Mohammeda Shahabuddina, cytowany przez AP. We wtorek prezydent rozwiązał parlament, a dzień wcześniej premierka Hasina Wajed złożyła dymisję i uciekła z kraju.

Muhammad Yunus premierem jedności

.Noblista został wybrany podczas spotkania, w którym uczestniczyli dowódcy wojskowi, przywódcy protestów studenckich, przedstawiciele biznesu oraz członkowie organizacji obywatelskich. Decyzja została ogłoszona w środę przez Joynala Abedina, sekretarza prasowego prezydenta Mohammeda Shahabuddina, z którym rozmawiała telefonicznie agencja AP.

Prezydent Mohammed Shahabuddin rozwiązał we wtorek parlament, co otwiera drogę do rozpisania wyborów. Dzień wcześniej 76-letnia premierka Hasina Wajed w następstwie antyrządowych protestów złożyła dymisję i udała się do Indii. Indyjski dziennik „The Hindu” podał, że polityk poprosiła o azyl w Wielkiej Brytanii dla siebie, a dla członków swojej rodziny – w Finlandii i USA.

Banglijski dziennik „The Daily Star Bangla” poinformował z kolei, że prezes krajowej Izby Adwokackiej Sądu Najwyższego zaapelował 6 sierpnia do władz Indii o aresztowanie Hasiny i odesłanie jej do kraju, oskarżając ją o „zabicie wielu osób w Bangladeszu”. Według „The Hindu” indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar powiedział, że Indie zapewniły pomoc Hasinie i dały jej czas na podjęcie decyzji o dalszych działaniach.

Według „The Daily Star Bangla” na lotnisku w Dhace zatrzymany został m.in. dotychczasowy minister spraw zagranicznych Hasan Mahmud i dotychczasowy minister stanu ds. poczty, telekomunikacji i technologii informatycznych Zunaida Ahmeda Palaka. Polityków, udających się do Indii, przekazano armii. Jak podaje AP, atmosfera na ulicach Dhaki, stolicy Bangladeszu, 6 sierpnia była o wiele spokojniejsza niż dotąd i nie było doniesień o nowych aktach przemocy. Międzynarodowe lotnisko wznowiło działalność.

Banglijskie stowarzyszenie policji ogłosiło rozpoczęcie strajku w całym kraju, po tym, jak w poniedziałek doszło do ataków na posterunki, które zakończyły się śmiercią funkcjonariuszy. Organizacja nie podała, ilu policjantów zginęło. Zapowiedziała, że funkcjonariusze nie wrócą do pracy, dopóki nie zostanie zapewnione im bezpieczeństwo. Stowarzyszenie przeprosiło za brutalne ataki policji na protestujących studentów – podkreśliło przy tym, że funkcjonariusze zostali „zmuszeni do otwarcia ognia” i obsadzeni w roli „czarnego charakteru”.

Protesty w Bangladeszu

.Protesty studentów, które doprowadziły do jej ustąpienia, zaczęły narastać od czerwca jako ruch przeciwko zasadzie kwotowego rozdzielania miejsc pracy w administracji rządowej, z których 30 proc. miało przypadać krewnym weteranów wojny o niepodległość z 1971 r. Demonstracje stawały się coraz bardziej masowe, a represje – brutalne. Aresztowano ponad 10 tys. osób, zginęło ponad 300.

We wtorek 84-letni Yunus zasygnalizował, że jest gotowy stanąć na czele rządu tymczasowego Bangladeszu. Obecnie przebywa on w Paryżu, ale zapowiedział, że tuż po zakończeniu igrzysk wróci do ojczyzny. „Jestem poruszony zaufaniem protestujących, którzy chcą, żebym stanął na czele rządu tymczasowego” – podkreślił Muhammad Yunus. O objęcie przez niego tej funkcji apelował lider studenckich protestów Nahid Islam. „Zawsze traktowałem politykę z dystansem (…) Ale jeśli w Bangladeszu konieczne będzie podjęcie działania w imieniu mojego kraju i (w odpowiedzi) na odważne czyny mojego narodu, zrobię to” – oświadczył. Noblista, który obecnie przebywa w Paryżu, wezwał do organizacji „wolnych wyborów, bez których nie będzie żadnej zmiany”. Zapowiedział, że wróci do Bangladeszu, gdy tylko przejdzie w Paryżu „drobną procedurę medyczną”. „Nadchodzące dni będą kluczowe dla przyszłości kraju” – dodał.

Kim jest Muhammad Yunus?

.Muhammad Yunus otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 2006 r. Jest autorem systemu mikropożyczek – kredytów o niskich kwotach, z których korzystali ludzie pozbawieni zdolności kredytowej i dostępu do komercyjnych banków. Stworzył też zajmujący się mikropożyczkami bank Grameen Telecom. Władze Bangladeszu zarzucały mu złamanie prawa pracy i korupcję; jego zwolennicy uważali, że zarzuty były umotywowane politycznie.

Indie nowym liderem Azji?

.Na temat gospodarczego i demograficznego potencjału Indii do stania się nowym liderem Azji, na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz ŁUKASZUK w tekście „Indie mogą stać się liderem„.

„Można zadać pytanie, czy z powodu regresu gospodarczego w Chinach Indie mogą zastąpić ten kraj w funkcji lidera azjatyckiego. Można też się zastanawiać, jak taka rywalizacja będzie wyglądać. Można to analizować jakościowo lub ilościowo. Pod względem ilościowym przewagę mają Chiny. Sami Hindusi przyznają, że aby osiągnąć poziom rozwoju gospodarczego Chin, muszą minąć przynajmniej cztery dekady. Choć w ostatnim 30-leciu udało się Indiom rozwinąć infrastrukturalnie, to wciąż wyzwaniem jest dla nich rozwój społeczno-gospodarczy. Nadal ponad sto milionów ludzi funkcjonuje tam na granicy ubóstwa lub poniżej niej, a 30 proc. społeczeństwa stanowią analfabeci. Zastanawiając się zatem nad możliwością przejęcia przez Indie przywództwa w regionie, trzeba zauważyć, że sprawa ta jest dla nich największym wyzwaniem, które nie zajmie dekady czy dwóch, lecz raczej dłuższy okres”.

.”Z punktu widzenia filozofii indyjskiej, rozwijającej się od 5 tysięcy lat, cztery czy pięć dekad to naprawdę nie jest dużo. Hindusi mogą cierpliwie budować swoją przewagę konkurencyjną. Zdają sobie z tego sprawę, że są lub niebawem będą najludniejszym krajem świata. Wówczas wyprzedzą Chiny nie tylko pod względem liczby ludności, ale również pod względem młodości społeczeństwa, ze średnią wieku produkcyjnego między 25 a 30 lat. Ta dywidenda demograficzna da im więcej przewag konkurencyjnych i pozwoli na to, że będą mogły wyprzedzić Chiny już w połowie naszego wieku. Stoi to oczywiście w kontrze do zapowiedzi Xi Jinpinga, głoszącego, że Chiny staną się światowym przywódcą już w roku 2049 – w stulecie powstania Chińskiej Republiki Ludowej” – pisze Tomasz ŁUKASZUK.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 7 sierpnia 2024
Fot. Flickr/World Economic Forum.