Listopad. Najbardziej literacki miesiąc we Francji

Listopad. Najbardziej literacki miesiąc we Francji

Nagroda Renaudot, Femina, Médicis, Interallié… Początek listopada przebiega we Francji pod znakiem nagród literackich. 

.Laureata najważniejszej z nich, Nagrody Goncourtów, ogłoszono w poniedziałek 4 listopada 2019 roku, w restauracji Drouant. Tę najbardziej prestiżową francuską nagrodę literacką otrzymał Jean-Paul Dubois, za książkę „Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon”, której głównymi bohaterami są, dzielący wspólną celę więzienną, Paul Hansen i Hells Angel. Historia tych więźniów to opowieść o straconym szczęściu, o świecie, który zanika i jest zastępowany światem niesprawiedliwości i zła. Twórczość Jean-Paula Dubois oceniana jest jako urzekająca delikatnością i głębokim człowieczeństwem.

Laureat wyłoniony został przez jury złożone z członków 10-osobowej Académie Goncourt, do której należą m.in. Philippe Claudel czy Eric-Emmanuel Schmitt i Bernard Pivot, sprawujący funkcję prezesa. Od września dokonano trzech selekcji (najpierw wybierając 15 nazwisk, następnie 8 i 4). Autor otrzymał symboliczny czek na 10 euro, ale nagroda zapewnia jego książce pierwsze miejsce na liście bestsellerów. 

Akademia, chcąc uczcić setną rocznicę przyznania Nagrody Goncourtów Marcelowi Proustowi za „W cieniu zakwitających dziewcząt”, ogłosiła wyniki trzeciej selekcji w salonie Prousta w Grand Hotel w Cabourg, gdzie słynny pisarz stworzył dużą część „W poszukiwaniu straconego czasu”. 

Na liście laureatów nagrody przyznawanej od 1903 roku figurują również m.in. Simone de Beauvoir, Michel Tournier, Patrick Modiano czy Michel Houellebecq.

W ubiegłym roku Nagrodę Goncourtów otrzymał Nicolas Mathieu, za książkę „Leurs enfants après eux”, opowiadającą o młodych mieszkańcach wschodnich regionów Francji, dorastających w latach 90., w trakcie dezindustrializacji tych obszarów. Autor, pochodzący z Wogezów, tworzy portret ludzi egzystujących w opierających się globalizacji regionach, na podstawie obserwacji społeczeństwa żyjącego mundialem ’98. Jednocześnie jest to obraz bardzo plastyczny; jak sam autor przyznaje, w jego twórczości dużą rolę, większą niż analiza socjologiczna, odgrywa kino, z którym też były związane jego studia.

.Od 1988 r. swoją nagrodę Prix Goncourt des lycéens dla powieści w języku francuskim wręczają licealiści. Nagroda Goncourtów przyznawana jest nie tylko we Francji – z inicjatywy Instytutu Francuskiego w Krakowie od 1998 r. dokonywany jest także polski wybór Nagrody Goncourtów; laureatów spośród francuskich pisarzy wybiera jury złożone ze studentów romanistyki z całej Polski. Polską Nagrodę Goncourtów w tym roku otrzymał pochodzący z Haiti, ale często zmieniający miejsce zamieszkania, co widać w jego twórczości, Louis-Philippe Dalembert, za książkę „Mur Méditerranée” – portret kobiet, które opuściły swoje kraje; ich historie są ukazane na tle drogi ich migracji.

Julia Mistewicz

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 listopada 2019