Dzięki metodzie LiDAR archeolodzy zbadali zasięg dawnego miasta Majów

Dzięki metodzie LiDAR archeolodzy zbadali zasięg dawnego miasta Majów

Gdyby nie metoda LiDAR, naukowcy nie mieliby szansy zbadania zasięgu dawnego miasta Majów, które na przestrzeni wieków zniknęło w gąszczu dżungli.

.Metoda LiDAR została wykorzystana w badaniu przeprowadzonym przez archeologów z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH – Instituto Nacional de Antropología e Historia) w miejscowości Calakmul, która jest położona głęboko w dżungli większego regionu dorzecza Petén w meksykańskim stanie Campeche. Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan, określanego też mianem „Królestwa Węża”. Nazwa wzięła się z powodu dużej ilości glifów głowy węża, znanych jako „Kaan”, które są odnajdywane na pozostałościach dawnego państwa Mezoameryki.

W czasie prekolumbijskiego okresu klasycznego, trwającego w latach 250-900 n.e., Calakmul prowadziło intensywną rywalizację z Tikal znajdującym się na południu. Był to główny przeciwnik „Królestwa Węży”. Szacuje się, że w okresie późnego mezoamerycznego klasyku, czyli wtedy kiedyCalakmul znajdowało się w szczytowym momencie, miasto liczyło 50 000 mieszkańców i zajmowało powierzchnię ponad 70 kilometrów kwadratowych, czytamy na stronie Heritage Daily.

Aby dokładnie przebadać ukryte pozostałości dawnego prekolumbijskiego miasta, naukowcy z uniwersytetu INAH, podjęli współpracę z amerykańskim Narodowym Centrum Lotniczego Mapowania Laserowego (National Center for Airborne Laser Mapping) działającym na Uniwersytecie w Houston w Teksasie oraz Aerotecnologia Digital SA de CV, z miasta Pachuca, znajdującego się w meksykańskim stanie Hidalgo. Przeprowadzili oni razem lotnicze badanie systemem LiDAR, które objęło w sumie obszar liczący 95 kilometrów kwadratowych w Rezerwacie Biosfery Calakmul.

Light Detection and Ranging (LiDAR) to metoda teledetekcji wykorzystująca światło w postaci impulsowego lasera do pomiaru zasięgu (zmiennych odległości) do Ziemi. Różnice w czasie powrotu lasera i pomiar długości fali mogą być wykorzystane do stworzenia trójwymiarowej cyfrowej mapy krajobrazu, usuwając elementy przesłaniające, takie jak korony drzew, które mogłyby ukryć elementy archeologiczne.

Wyniki ujawniły gęstą zabudowę miejską i kompleksy mieszkalne, składające się z 60 indywidualnych struktur zgrupowanych wokół świątyń, sanktuariów i możliwych placów lub rynków używanych do handlu. Gęstość budynków oraz rozmach prac budowlanych wskazują, iż ponad 1300 lat temuCalakmul było jednym z największych miast Mezoameryki. Naukowcy wyjaśnili, że: „Wielkość modyfikacji krajobrazu mogła równać się skali populacji miejskiej, ponieważ cała dostępna ziemia została pokryta kanałami wodnymi, tarasami, murami i tamami, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo żywnościowe i wystarczającą ilość wody dla mieszkańców miasta.”

.Obrazowanie LiDAR było stosowane już wcześniej jako bardzo pomocny środek w badaniach archeologicznych Ameryki Centralnej. W 2018 w gęstej dżungli regionu Peten w Gwatemali, dzięki metodzie LiDAR wykryte zostały dziesiątki tysięcy ukrytych pozostałości po dawnych domach, budynkach, placach obronnych i piramidach, które stworzyli Majowie.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2022