Dzięki metodzie LiDAR archeolodzy zbadali zasięg dawnego miasta Majów

metoda lidar

Gdyby nie metoda LiDAR, naukowcy nie mieliby szansy zbadania zasięgu dawnego miasta Majów, które na przestrzeni wieków zniknęło w gąszczu dżungli.

.Metoda LiDAR została wykorzystana w badaniu przeprowadzonym przez archeologów z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH – Instituto Nacional de Antropología e Historia) w miejscowości Calakmul, która jest położona głęboko w dżungli większego regionu dorzecza Petén w meksykańskim stanie Campeche. Calakmul było głównym ośrodkiem władzy państwa Kaan, określanego też mianem „Królestwa Węża”. Nazwa wzięła się z powodu dużej ilości glifów głowy węża, znanych jako „Kaan”, które są odnajdywane na pozostałościach dawnego państwa Mezoameryki.

W czasie prekolumbijskiego okresu klasycznego, trwającego w latach 250-900 n.e., Calakmul prowadziło intensywną rywalizację z Tikal znajdującym się na południu. Był to główny przeciwnik „Królestwa Węży”. Szacuje się, że w okresie późnego mezoamerycznego klasyku, czyli wtedy kiedyCalakmul znajdowało się w szczytowym momencie, miasto liczyło 50 000 mieszkańców i zajmowało powierzchnię ponad 70 kilometrów kwadratowych, czytamy na stronie Heritage Daily.

Aby dokładnie przebadać ukryte pozostałości dawnego prekolumbijskiego miasta, naukowcy z uniwersytetu INAH, podjęli współpracę z amerykańskim Narodowym Centrum Lotniczego Mapowania Laserowego (National Center for Airborne Laser Mapping) działającym na Uniwersytecie w Houston w Teksasie oraz Aerotecnologia Digital SA de CV, z miasta Pachuca, znajdującego się w meksykańskim stanie Hidalgo. Przeprowadzili oni razem lotnicze badanie systemem LiDAR, które objęło w sumie obszar liczący 95 kilometrów kwadratowych w Rezerwacie Biosfery Calakmul.

Light Detection and Ranging (LiDAR) to metoda teledetekcji wykorzystująca światło w postaci impulsowego lasera do pomiaru zasięgu (zmiennych odległości) do Ziemi. Różnice w czasie powrotu lasera i pomiar długości fali mogą być wykorzystane do stworzenia trójwymiarowej cyfrowej mapy krajobrazu, usuwając elementy przesłaniające, takie jak korony drzew, które mogłyby ukryć elementy archeologiczne.

Wyniki ujawniły gęstą zabudowę miejską i kompleksy mieszkalne, składające się z 60 indywidualnych struktur zgrupowanych wokół świątyń, sanktuariów i możliwych placów lub rynków używanych do handlu. Gęstość budynków oraz rozmach prac budowlanych wskazują, iż ponad 1300 lat temuCalakmul było jednym z największych miast Mezoameryki. Naukowcy wyjaśnili, że: „Wielkość modyfikacji krajobrazu mogła równać się skali populacji miejskiej, ponieważ cała dostępna ziemia została pokryta kanałami wodnymi, tarasami, murami i tamami, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo żywnościowe i wystarczającą ilość wody dla mieszkańców miasta.”

.Obrazowanie LiDAR było stosowane już wcześniej jako bardzo pomocny środek w badaniach archeologicznych Ameryki Centralnej. W 2018 w gęstej dżungli regionu Peten w Gwatemali, dzięki metodzie LiDAR wykryte zostały dziesiątki tysięcy ukrytych pozostałości po dawnych domach, budynkach, placach obronnych i piramidach, które stworzyli Majowie.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2022