Nagroda Bookera 2025. Poznaliśmy listę The Booker Prizes

13 książek – 11 powieści i dwa zbiory opowiadań – znalazło się na tzw. długiej liście nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2025 – poinformowano na stronie The Booker Prizes. Tym razem nie ma wśród nominowanych polskich autorów. Zwycięski tytuł poznamy 20 maja.
Kim są autorzy z listy The Booker Prizes?
.Nominowane pozycje wskazało jury pod przewodnictwem pisarza Maxa Portera. Zasiadają w nim także poeta, reżyser i fotograf Caleb Femi, pisarka i dyrektorka wydawnicza brytyjskiego kwartalnika literackiego Wasafiri Sana Goyal, autor i tłumacz z krótkiej listy nagrody Anton Hur oraz piosenkarka i autorka tekstów Beth Orton.
Wydawcy zgłosili do nagrody 154 książki, co – jak podano – jest największą liczbą od czasu wprowadzenia wyróżnienia w obecnej formie w 2016 r.
Na tzw. długiej liście znaleźli się: Ibtisam Azem „The Book of Disappearance” (z jęz. arabskiego przełożył Sinan Antoon), Solvej Balle „On the Calculation of Volume I” (z jęz. duńskiego przełożyła Barbara J. Haveland), Gaelle Belem „There’s a Monster Behind the Door” (z jęz. francuskiego przełożyły Karen Fleetwood i Laetitia Saint-Loubert), Mircea Cartarescu „Solenoid” (z jęz. rumuńskiego przełożył Sean Cotter), Dahlia de la Cerda „Reservoir Bitches” (z jęz. hiszpańskiego przełożyły Julia Sanches i Heather Cleary) oraz Vincent Delecroix „Small Boat” (z jęz. francuskiego przełożyła Helen Stevenson).
Są na niej również: Saou Ichikawa „Hunchback” (z jęz. japońskiego przełożyła Polly Barton), Hiromi Kawakami „Under the Eye of the Big Bird” (z jęz. japońskiego przełożyła Asa Yoneda), Christian Kracht „Eurotrash” (z jęz. niemieckiego przełożył Daniel Bowles), Vincenzo Latronico „Perfection” (z jęz. włoskiego przełożyła Sophie Hughes), Banu Mushtaq „Heart Lamp” (z jęz. kannada przełożyła Deepa Bhasthi), Astrid Roemer „On a Woman’s Madness” (z jęz. holenderskiego przełożyła Lucy Scott) oraz Anne Serre “A Leopard-Skin Hat” (z jęz. francuskiego przełożył Mark Hutchinson).
Z nominowanych książek polskim czytelnikom znane są „Wściekłe suki” meksykańskiej pisarki Dahlii de la Cerda, które ukazały się w zeszłym roku w przekładzie Katarzyny Okrasko. Polscy czytelnicy poznali tez wcześniejsze książki niektórych nominowanych m.in. rumuńskiego pisarza Mircei Cartarescu (zbiór esejów „Znikajaca Europa”, powieści „Travesti”, „Dlaczego kochamy kobiety”, „Nostalgia”). Znani polskim czytelnikom są także Japonka Hiromi Kawakami (w Polsce ukazały się m.in. jej powieści „Pan Nakano i kobiety”, „Sensei i miłość”, „Niedźwiedzi bóg”, „Nadepnęłam na węża”, „Manazuru”, oraz szwajcarski pisarz Christian Kracht („Umarli”, „Tu będę w słońcu i cieniu”).
Lista sześciu książek nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera 2025 ma zostać ogłoszona 8 kwietnia. Zwycięzcę poznamy podczas ceremonii, którą zaplanowano na 20 maja w londyńskiej Tate Modern.
Międzynarodowa Nagroda Bookera przyznawana jest od 2005 r. dla powieści napisanych w innych językach niż angielski, przetłumaczonych na angielski i wydanych w Wielkiej Brytanii lub Irlandii. Nagrodzie towarzyszy premia pieniężna w wysokości 50 tys. funtów, która jest w równych częściach dzielona między autora i tłumacza wyróżnionej powieści. Międzynarodowa Nagroda Bookera uzupełnia przyznawaną od 1969 r. Nagrodę Bookera, która obecnie jest przyznawana dowolnej powieści napisanej po angielsku i wydanej w Wielkiej Brytanii bądź w Irlandii.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.
Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB