Najbardziej oczekiwane książki 2025 roku

2025

Time opisuje w swoim zestawieniu, które książki są najbardziej oczekiwanymi premierami nachodzącego roku 2025. Oto niektóre z nich.


1. We Do Not Part w autorstwie noblistki Han Kang to „opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczających ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach”. To pozycja niemal obowiązkowa dla czytelników zainteresowanych zagadnieniami z pogranicza historii i psychologii. Kang opowiada o narodowej traumie i pamięci, zemście i sprawiedliwości, ale i o kobietach, które zmagają się z przeszłością pełną przemocy.


2. Pozostając w tematyce zbiorowej tożsamości, redakcja Time przedstawia Black in Blues: How a Color Tells the Story of My People jako kolejną pozycje, na którą warto czekać w 2025 roku. To zaskakująca refleksja na temat koloru niebieskiego oraz jego fascynującej roli w historii i kulturze Afroamerykanów autorstwa laureatki National Book Award Imani Perry. Autorka śledzi zarówno błękit, jak i czerń od ich najwcześniejszych korzeni do ich licznych wcieleń we współczesnej kulturze. Rozpoczyna swoją narracje od farbowanych niebieskim indygo tkanin z Afryki Zachodniej, które były wymieniane za ludzkie życie w XVI wieku, a kończy na muzyce bluesowej, która była niegdyś fundamentem kultury Afroamerykanów.


3. One Day, Everyone Will Have Always Been Against This, autorstwa Omara El Akkada to opowieść o braku empatii i obojętności na cierpienie, którego na świecie jest coraz więcej. Po 20 latach pracy jako dziennikarz, relacjonujący wojnę z terroryzmem, protesty Black Lives Matter i rosnącą liczbę ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy, egipsko-kanadyjski pisarz, który obecnie mieszka w USA, jest zniechęcony brakiem współczucia i empatii, jakie zaobserwował w swoim przybranym kraju. W swojej nowej książce próbuje zrozumieć, w jaki sposób obietnica amerykańskiego snu stała się koszmarem.


4. Piąta powieść Laili Lalami, The Dream Hotel opowiada z kolei o świecie dystopijnym, który jednak może wydać się jednak niepokojąco bliski naszej rzeczywistości. Książka rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, gdzie wszystko, w tym czyjeś sny, jest pod nadzorem. Kiedy archiwistka muzeum Sara wraca do Los Angeles po konferencji za granicą, zostaje zatrzymana za przestępstwo, które na podstawie danych z jej snów popełni w przyszłości przeciwko swojemu mężowi. Aby zapobiec temu, zostaje zabrana do ośrodka zatrzymań, w którym znajduje inni ludzie, przetrzymywani za przestępstwa, których jeszcze nie popełnili. Bohaterka przystępuje do walki nie tylko o swoją wolność, ale także o prawdę, by ta nie została pokonana przez kłamstwa i kontrolujący system.


5. Rok 2025 będzie też rokiem powieści napawających nadzieją. Taką pozycja ma być The Antidote, autorstwa Karen Russel. Osadzona w realiach kryzysu ekonomicznego i Wielkiej Depresji w Stanach Zjednoczonych, opowiada historie 5 osób – rolnika polskiego pochodzenia, lokalnej „wiedźmy”, osieroconej dziewczynki, fotografa i „stracha na wróble”. Podejmują oni próbę odbudowy swojego małego miasteczka po tym, jak dotknęła je katastrofa przyrodnicza. Cała społeczność szybko zdaje sobie jednak sprawę, że aby stworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość, musi najpierw rozliczyć się z błędami popełnionymi w trakcie swojej burzliwej przeszłości.


6. Motyw kryzysu, dotykającego całą społeczność, obecny jest także książce Tilt Emmy Pattee. To przygodowa opowieść o katastrofie naturalnej rozgrywająca się na przestrzeni jednej doby. „Po tym, jak potężne trzęsienie ziemi pozostawia kobietę w dziewiątym miesiącu ciąży uwięzioną w sklepie IKEA w centrum Portland w stanie Oregon, postanawia wrócić pieszo do domu, który znajduje się po drugiej stronie strefy katastrofy” – opisuje autorka. Po drodze napotyka nowe przyjaźnie, zamieszki i niepokoje społeczne, a także zastanawia się nad swoją przyszłością jako matka.


7. Strangers in the Land: Exclusion, Belonging, and the Epic Story of the Chinese in America to kolejna książka, na którą warto czekać w 2025 roku. Na blisko 600 stronach „Strangers in the Land” możemy przeczytać, jak początkowo mile widziane przybycie chińskich imigrantów do USA w połowie XIX wieku szybko przerodziło się w przemoc, co doprowadziło do uchwalenia serii praw wykluczających w 1889 roku. Michael Luo śledzi trajektorię społeczności azjatycko-amerykańskiej aż do dnia dzisiejszego, dzieląc się tym, jak na jego własną tajwańską rodzinę wpłynął ten haniebny rozdział w historii USA.


8. Podczas gdy wiele książek, które zostaną wydane w 2025 roku poruszają tematykę przeszłości, Second Life opowiada o tym, czego doświadczamy na co dzień – klątwy wszechobecnej technologii, która miała nam pomagać, a równie często tworzy nowe zagrożenia. Amanda Hess bada, jak wygląda wychowywanie dziecka w naszej przesyconej technologią kulturze. Wykorzystując własne doświadczenia jako początkującej mamy, bada zalety i wady posiadania odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania dotyczące rodzicielstwa na wyciągnięcie ręki. I oferuje głębokie zanurzenie w surrealistycznej sieci prenatalnych testów genetycznych, filmów ujawniających płeć dziecka i „influencerów freebirth”, którzy kształtują nowe pokolenie opiekunów stale korzystających z Internetu.


9. Run for the hills to opowieść o niezwykłej rodzinnej podróży samochodem. Dwadzieścia lat po tym, jak jej ojciec odszedł i nigdy więcej o nim nie słyszano, Madeline „Mad” Hill poznaje Reubena, czterdziestoletniego nieznajomego, który twierdzi, że jest jej starszym przyrodnim bratem. Po zatrudnieniu prywatnego detektywa, aby wyśledził nieobecnego ojca i inne przyrodnie rodzeństwo, Reuben wyrusza w drogę, aby skonfrontować się z mężczyzną, który ich porzucił i chce, aby Madeline pojechała z nim. Kiedy mówi „tak”, znajduje się w niewiarygodnej przygodzie, która zmusi ją do zakwestionowania prawdziwego znaczenia słowa „rodzina”.


10. Motyw rodziny, tej zaginionej, i tej obecnej w życiu bohaterów, odnajdziemy także w The Catch, autorstwa Yrsy Daley-Ward. Opowiada historie bliźniaczek Clary i Dempsey, które są skłócone od czasu, gdy ich matka zniknęła w Tamizie. Kiedy Clara, obecnie znana pisarka, dostrzega na ulicach Londynu kobietę, która wygląda dokładnie tak samo jak ich matka w dniu, w którym zniknęła, prosi o pomoc swoje odizolowane rodzeństwo w ustaleniu prawdziwej tożsamości tej tajemniczej kobiety. Aby to zrobić, obie będą musiały w końcu zmierzyć się ze swoją wspólną przeszłością. Książka zapowiada się jako ekscytująca eksploracja poświęceń, jakich kobiety są zmuszone dokonać dla swoich rodzin.


Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.”Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Sztuka wyraża nasze estetyczne potrzeby. Prowokuje do myślenia, pobudza kreatywność, wyzwala emocje. Pozwala poczuć się wyjątkowo, a co najważniejsze, wzbogaca nas samych. Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Przedstawiamy premiery kinowe, a także filmy dostępne na platformach streamingowych dla tych, którzy wolą rozkoszować się kulturą w domowym zaciszu. Przypominamy o klasykach, wracamy do pozycji, które zdobyły największe nagrody filmowe i wywarły wpływ na pokolenia oraz do których nawiązuje współczesna kinematografia – i nie tylko.

Nie zapominamy również o koncertach czy płytach. Muzyka pełni tu ważną rolę. Dzięki „Kulturze Najważniejszej” nie ominie Państwa absolutnie żadne wartościowe wydarzenie. 

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, bezpłatnego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

Oprac. MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 stycznia 2025