Najlepsze uczelnie na świecie 2022/2023

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie są najlepsze uczelnie na świecie 2022/2023, warto nie tylko przeczytać, co zawiera najnowsza Lista Szanghajska, ale także porównać wyniki z innymi prestiżowymi rankingami, jak QS czy Times Higher Education.

.Co roku ludzie z całego świata czekają na wyniki rankingu szanghajskiego, zwanego Listą Szanghajską, która przedstawia tysiąc najlepszych uczelni z całego świata. Zawartość i porządek list co roku się zmienia, bowiem z TOP 1000 znikają jedne uczelnie a na ich miejsce pojawiają się nowe. Nowe najlepsze uczelnie na świecie 2022/2023, zebrane w listę TOP 100 to University of Pittsburgh, Brown University, holenderski Erasmus University Rotterdam, kanadyjski University of Alberta, chiński Huazhong University of Science and Technology, The University of Hong Kong oraz południowokoreański Seoul National University. Na liście najlepszych pięciuset pojawiło się osiem nowych uczelni, a w zestawieniu ogólnym TOP 1000, 25 uniwersytetów.

Jest jednak jeden element Listy Szanghajskiej, które w zasadzie pozostaje niezmienny, a mianowicie TOP 10. Na miejscu pierwszym od 20 lat figuruje Harvard University, a na drugim, od 2011 roku Stanford University. Miejsce trzecie ulega już częstszym modyfikacjom, ale to także odbywa się w tamach zamiany pozycji między uczelniami z TOP 10.

Lista Szanghajska 2022 z pozycją uczelni w roku 2003

 1. Harvard University (1. miejsce)
 2. Stanford University (2. miejsce)
 3. Massachusetts Institute of Technology (MIT) (6. miejsce)
 4. University of Cambridge (5. miejsce)
 5. University of California, Berkeley (4. miejsce)
 6. Princeton University (7. miejsce)
 7. University of Oxford (9. miejsce)
 8. Columbia University (10. miejsce)
 9. California Institute of Technology (3. miejsce)
 10. University of Chicago (11. miejsce)

Pozycję uczelni na świecie dobrze obrazuje nie tylko miejsce, jakie zajęła w konkretnym rankingu, ale także porównanie jej z wynikiem w innym, równie prestiżowym zestawieniu, jak choćby QS i Times Higher Education World University Rankings 2022.

Najlepsze uczelnie na świecie 2022/2023 – ranking QS 2022

 1. Massachusetts Institute of Technology (MIT)
 2. University of Oxford
 3. Stanford University
 4. University of Cambridge
 5. Harvard University
 6. California Institute of Technology (Caltech)
 7. Imperial College London
 8. ETH Zurich
 9. UCL
 10. University of Chicago

Times Higher Education – World University Rankings 2022

 1. University of Oxford
 2. =2 California Institute of Technology
 3. =2 Harvard University
 4. Stanford University
 5. =5 University of Cambridge
 6. =5 Massachusetts Institute of Technology
 7. Princeton University
 8. University of California
 9. Yale University
 10. The University of Chicago

W międzynarodowych rankingach uczelni, od lat pojawia się także coraz więcej uniwersytetów z Polski, jednak ze względu na swoją specyfikę zajmują one wysokie pozycje jedynie w rankingach wydziałów, a nie uczelni jako całości. Problem ten, a także inne wyzwania przed jakimi stoi polska edukacja wyższa, opisują na łamach Wszystko co Najważniejsze znani, polscy profesorowie. Zestawienie ich tekstów oraz fragmenty można m.in. znaleźć w artykule „Ranking szanghajski 2022 i miejsce Polski” [LINK]

Oprac. Mikołaj Czyż

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 16 sierpnia 2022