Największy park energii odnawialnej w Europie Środkowej powstaje w Kleczewie

Największy park energii odnawialnej w Europie Środkowej powstaje w Kleczewie

Fundusz, zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju, zawarł umowę pożyczki o wartości do 90 mln zł na budowę farmy solarno – wiatrowej Kleczew Solar & Wind – poinformował PFR w piątek. Energia odnawialna w Polsce będzie wytwarzana przez jedną z największych farm solarno-wiatrowych w Europie Środkowo. Zostanie ona otwarta w 2023 r.

.”Fundusz zarządzany przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zawarł umowę pożyczki podporządkowanej o wartości do 90 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol. Będzie to pierwsza wielkoskalowa elektrownia łącząca energię słoneczną z wiatrową w Polsce” – poinformował PFR w piątek w komunikacie. Dodano, że farma o mocy ponad 200 MW powstaje na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim, a energia z farmy w Kleczewie popłynie jeszcze w 2023 r. Energia odnawialna w Polsce ulega stałemu rozwoju i stanowi coraz większy proc. ogólnego mixu energetycznego naszego kraju.

Jak podano pożyczka podporządkowana została udzielona przez PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju. “Jej głównym celem jest stworzenie warunków do szybszej rozbudowy projektu. Pożyczka udzielona przez PFR uzupełnia pakiet finansowania senioralnego w kwocie 776 mln PLN udostępniony przez konsorcjum banków ING, PKO BP oraz mBank” – wskazano.

Rozwój OZE a bezpieczeństwo energetyczne Polski

.”Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług”– powiedział cytowany w komunikacie prezes PFR Paweł Borys. Wyjaśniono, że Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej.

Poinformowano także, że w pierwszym etapie projektu do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz do 19,2 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, elektrownia w Kleczewie będzie w stanie zasilić ok. 100 000 gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii.

“Kleczew Solar & Wind (…)powstaje w znacznej części na terenach rekultywowanych, objętych historycznie wydobyciem węgla brunatnego. Przygotowując się wraz z Ergy do budowy projektu, zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw oraz umożliwienie dalszej rozbudowy projektu” – stwierdził prezes Lewandpol Holding Andrzej Lewandowski.

Energia odnawialna w Polsce

.”Dążymy do tego, aby takich projektów, jak Kleczew Solar & Wind było w Polsce znacznie więcej. PFR chce być partnerem dla polskich championów z branży OZE” – dodał wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak. PFR wskazał, że całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 mln zł.

Projekt został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol, jako inwestora oraz Ergy jako Asset Managera projektu i doradcy finansowego inwestora. Jak podano w komunikacie Grupa Lewandpol zajmuje się odnawialnymi źródłami energii. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy. Oprócz budowy i przygotowywanej rozbudowy Kleczew Solar & Wind, Grupa zarządza także wybudowaną w 2015 r. Farmą Wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW.

Polski Fundusz Rozwoju jest grupą finansową, która wspiera rozwój firm, samorządów i osób prywatnych oraz inwestuje w zrównoważony rozwój społeczny i wzrost gospodarczy kraju. PFR realizuje programy wspierające wyrównywanie szans i ochronę środowiska.

Atom – główne źródło energii w Polsce przyszłości?

.Na temat polskiej transformacji energetycznej, w ramach której docelowo jednym z głównych źródeł energii w Polsce ma stać się energetyka nuklearna, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Tomasz NOWACKI w tekście “Energetyka jądrowa. Szybki zysk czy tania energia dla następnych pokoleń?“.

“Rozwój rodzimego przemysłu to wymierne korzyści dla całej polskiej gospodarki. Możemy u nas zbudować zarówno sektor pracujący na rzecz OZE, jak i na rzecz energetyki jądrowej. Mało kto wie, że 60 polskich firm w ciągu ostatnich 10 lat było zaangażowanych w 40 projektów jądrowych w 24 krajach świata na trzech kontynentach. To głównie firmy budowlane i dostarczające wyposażenie do elektrowni jądrowych. Analiza Ministerstwa Energii wykazała także, że ponad 200 polskich przedsiębiorstw posiada kompetencje, które można bardzo szybko dostosować do wymagań sektora jądrowego. To olbrzymi potencjał i szansa na jak największy udział polskiego przemysłu w realizacji projektu jądrowego w naszym kraju. Warto w tym kontekście wspomnieć o Korei Południowej, która budowała swoją potęgę jądrową stopniowo. Pierwszą elektrownię w tym kraju w całości zbudował dostawca technologii, czyli strona amerykańska, lecz każda kolejna siłownia jądrowa była budowana z coraz większym udziałem przemysłu koreańskiego. Obecnie to Koreańczycy wytwarzają zbiorniki reaktora i wytwornice pary dla elektrowni amerykańskich, a przede wszystkim eksportują elektrownie za granicę, czego przykładem są cztery reaktory zbudowane ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich”.

.“Konieczność transformacji naszej energetyki wymaga podjęcia decyzji. Czy zbudujemy teraz stabilne źródło energii dla czterech pokoleń, czy też nasze dzieci, a później także wnuki będą musiały co pokolenie odtwarzać wielkim kosztem moc wytwórczą w sektorze elektroenergetyki?” – pisze Tomasz NOWACKI.

PAP/Anna Bytniewska/WszystkoCoNajważniejsze/MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 28 stycznia 2023