NATO stoi przed bezprecedensowym kryzysem zaufania [„Le Figaro”]

Francuski dziennik „Le Figaro” określa jako „bezprecedensowy” obecny kryzys zaufania między USA i europejskimi sojusznikami w NATO. Gazeta ocenia, że „Europejczycy muszą przygotować się na irracjonalność decyzji (prezydenta USA) Donalda Trumpa”.

Francuski dziennik „Le Figaro” określa jako „bezprecedensowy” obecny kryzys zaufania między USA i europejskimi sojusznikami w NATO. Gazeta ocenia, że „Europejczycy muszą przygotować się na irracjonalność decyzji (prezydenta USA) Donalda Trumpa”.

Kryzys zaufania między USA i europejskimi sojusznikami w NATO

.Hipoteza nagłego wycofania przez USA z baz w krajach europejskich, które „zawiodły”, jeśli chodzi o poparcie w wojnie z Iranem, „przyprawia o dreszcz” – ocenia „Le Figaro”. Przypomina, że USA są obecne w 14 krajach europejskich, a niektóre bazy, np. Ramstein w Niemczech, są niezbędne do prowadzenia operacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce. „Le Figaro” zauważa, poza kosztem finansowym zamknięcia baz, że żołnierze stacjonujący obecnie w Europie nie mają baz w USA, do których mogliby wrócić.

Dziennik podaje, powołując się na źródło wojskowe w Sojuszu Północnoatlantyckim, że amerykańscy oficerowie w NATO „nie sygnalizują chęci odejścia”. Źródło to podkreśla, że w różnych strukturach dowódczych NATO Amerykanie zajmują około 1000 stanowisk.

„Le Figaro” o decyzjach Donalda Trumpa

.Jak powiedziała dziennikowi ekspertka Amelie Zima z Francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (IFRI), USA „niczego nie zyskają, niszcząc NATO”. Jednak – zdaniem „Le Figaro” – „Europejczycy powinni przygotować się na irracjonalność decyzji Donalda Trumpa”.

„Nawet jeśli armia amerykańska nie opuści Europy, mogłaby się od niej odwrócić i jej ochrona nie jest już zagwarantowana” – ostrzega dziennik. Tymczasem – jak zauważa – Europa jest w znacznym stopniu zależna od Stanów Zjednoczonych, np. w zakresie informacji wywiadowczych i transportu logistycznego. Jeden z przedstawicieli krajów bałtyckich powiedział gazecie, że nawet gdyby wydatki na obronę sięgnęły 10-15 proc. PKB, to jego kraj nie byłby w stanie bronić się przed Rosją bez wsparcia Stanów Zjednoczonych.

Rosja „dąży do testowania spójności i solidności” NATO, a europejskie służby wywiadowcze „obawiają się, że przejdzie do czynów, jeśli zobaczy słabość” – podkreśla „Le Figaro”.

Strategia na papierze, wojna w rzeczywistości

.Dokumenty strategiczne USA a Operacja Epic Fury, czyli lekcja, jaką odbieramy dla europejskiego planowania obronnego – pisze Maciej ŚWIRSKI.

wudziestego trzeciego stycznia 2026 roku Pentagon opublikował Narodową Strategię Obronną – NDS, od angielskiego National Defense Strategy – dokument pełniący w każdej administracji rolę konstytucji operacyjnej sił zbrojnych. Towarzyszy jej wydana w grudniu 2025 Strategia Bezpieczeństwa Narodowego – NSS, od National Security Strategy – szerszy dokument wyznaczający polityczne i geopolityczne ramy, wobec których NDS formułuje konkretne priorytety wojskowe i alokację zasobów. Razem tworzą oficjalny zapis tego, czego Ameryka zamierza bronić, przed kim i jakimi środkami.

Trzydzieści sześć dni po publikacji NDS, dwudziestego ósmego lutego, o godzinie 1:15 czasu lokalnego, te same Stany Zjednoczone rozpoczęły Operację Epic Fury: masową kampanię bombardowań Iranu prowadzoną wspólnie z Izraelem, której skala przekroczyła wszystko, co Bliski Wschód widział od inwazji na Irak w 2003 roku. 

Naturalna reakcja europejskich komentatorów była niemal natychmiastowa i jednomyślna: sprzeczność. Dokumenty mówiły jedno, operacja uczyniła drugie. Pisano o chaosie decyzyjnym, o nieprzewidywalności Trumpa, o rozbieżności między deklarowaną priorytetyzacją a faktycznym zaangażowaniem. Ta interpretacja ma wadę zasadniczą: zakłada, że dokumenty były tym, czym się wydawały – zapisem intencji, a nie narzędziem. 

Niniejszy esej stawia hipotezę inną. NSS i NDS nie rozminęły się z Epic Fury przez przypadek ani przez niekonsekwencję; ich funkcją operacyjną było wytworzenie przeświadczeń, które tę operację umożliwiły. Hipotezę tę poddaję próbie publicznie dostępnych dowodów. Wnioski wychodzące z tej próby są nieprzyjemne również dla Polski. 

Tekst dostępny na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/maciej-swirski-dokumenty-strategiczne-usa-wojna-w-rzeczywistosci/

PAP/ Anna Wróbel/ LW

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 10 kwietnia 2026