Naukowcy odkryli w Anglii starożytną społeczność, w której to kobiety grały pierwsze skrzypce

Zespół archeologów, na czele którego stała dr Lara Cassidy oraz prof. Daniel Bradley z Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie, za sprawą analizy starożytnego DNA odkrył, że przedstawiciele społeczności zamieszkujący Dorset pomiędzy 100 r. p.n.e., a 100 r. n.e. praktykowali matrylokalność, czyli zwyczaj i zasadę społeczną zgodnie z którą pary po ślubie zamieszkują z rodziną kobiety lub niedaleko niej.
Matrylokalność społeczności z Dorset
.Społeczność zamieszkująca Dorset w południowej Brytanii w epoce żelaza za dominujący model społeczny uznawała matrylokalność. Zgodnie z tym zwyczajem kobiety po zawarciu małżeństwa pozostawały w swojej najbliższej społeczności, gdyż nowożeńcy zamieszkiwali w jej rodzinnym domu lub w jego pobliżu. Jest to nietypowy zwyczaj, gdyż powszechnym wzorcem na życie po ślubie jest zasada patrylokalności zgodnie z którą nowożeńcy zamieszkiwali wspólnie z rodziną męża. Tym samym najnowsze odkrycie wskazujące na matrylokalność obowiązującą w społeczności Dorset zaskoczyło archeologów.
Chociaż obowiązywanie pełnej matrylokalności w społeczności Dorset uważają oni za najbardziej prawdopodobną, to nie wykluczają jednak, że mogła ona mieć ograniczoną formę i kobiety po śmierci były chowane obok swoich bliskich, chociażby miały parterów spoza swojej najbliższej okolicy. Mężczyźni zamieszkujący z rodzinami swoich żon lub w ich pobliżu wyróżniają się zdecydowanie na tle dominującego we Wczesnej Epoce Brązu zwyczaju patrylokalności.
Nietypowa praktyka społeczna
.Zespół badaczy z Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie nie tylko ustalił, że omawiane społeczeństwo było matrylokalne, ale również wykazał, że istniało w nim pochodzenie matrylinearne, czyli zasada pokrewieństwa, według której dziecko włączane jest do rodu matki. Badacze wykorzystali rzadką okazję do zsekwencjonowania DNA od wielu członków społeczności Dorset z epoki żelaza, uzyskując ponad 50 starożytnych genomów z cmentarzyska, które było wykorzystywane na wiek przed podbojem rzymskim Brytanii i kilka dekad po nim. Wyniki tego badania wskazały, że społeczność ta była zorganizowana wokół więzi pokrewieństwa matki.
„To było cmentarzysko dużej grupy rodzinnej. Odtworzyliśmy drzewo genealogiczne z wieloma gałęziami i odkryliśmy, że większość członków tego rodu wywodziła swoje pochodzenie matczyne od jednej kobiety, która żyła wieki temu. W kontraście do tego, więzi wynikające z linii ojca były niemal nieobecne” – stwierdziła Dr Lara Cassidy, adiunkt w Katedrze Genetyki na Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie.
.Wyniki badań wskazują, że mężowie przeprowadzali się do społeczności swoich żon po ślubie, a ziemia mogła być przekazywana przez linię żeńską. Jest to pierwsza dokumentacja tego systemu w europejskiej prehistorii, co sugeruje wzorzec społecznej i politycznej siły kobiet. Taki model społeczny jest stosunkowo rzadki w nowoczesnych społeczeństwach, ale zdaniem badaczy istnieje możliwość, że w przeszłości był nieco bardziej powszechny.
Oprac. MJ