Naukowcy z RPA są bliscy reprodukcji szczepionki mRNA firmy Moderna

Naukowcy z RPA są bliscy reprodukcji szczepionki mRNA firmy Moderna

Naukowcy z RPA są bliscy reprodukcji szczepionki mRNA firmy Moderna przeciwko COVID-19. Firma prowadzi badania bez uzyskania licencji na patent od Moderny.

.Naukowcy z RPA są bliscy reprodukcji szczepionki mRNA firmy Moderna. Afrigen Biologics and Vaccines w Kapsztadzie ukończyła najważniejszy etap opracowania szczepionki przeciwko COVID-19. Firma stworzyła technologię na podstawie badań amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Moderna. Afrigen nie uzyskała zgody na reprodukcję technologii od Moderny.

Opracowanie szczepionki w swoich laboratoriach przez Afrigen jest przedłużeniem inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która stworzyła centrum transferu technologii. Centrum ma na celu zbudowanie zdolności do produkcji szczepionek w krajach o niskim i średnim dochodzie. Afrykańscy naukowcy mają nadzieję, że wytworzenie szczepionki z pominięciem uzyskania licencji na patent przyspieszy dystrybucję szczepionki przeciw COVID-19 na kontynencie, co pozwoli szybciej pokonać pandemię.

Aktualnie Afrigen zakończyła fazę produkcji, która pozwoliła stworzyć informacyjne RNA, które koduje zmodyfikowaną część koronawirusa SARS-CoV-2 i zamyka ją w nanocząstce lipidowej dostarczającej szczepionkę do komórek organizmu. Następnym krokiem projektu ma być produkcja szczepionki na szerszą skalę oraz przekazanie przez Afrigen wiedzy innym naukowcom kontynentu.

Afrykańscy naukowcy bez wsparcia międzynarodowych koncernów

.WHO uruchamiając centrum transferu technologii mRNA w Republice Południowej Afryki miała nadzieję na współpracę Moderny, Pfizera i BioNTech. Firmy nie zareagowały jednak na prośbę o przekazanie naukowcom z krajów o niskim i średnim dochodzie know-how na temat procesu opracowania szczepionki przeciw COVID-19.

– Nie mogliśmy liczyć na pomoc od głównych producentów szczepionek na COVID-19, więc zrobiliśmy to sami, aby pokazać światu, że można to zrobić i to tutaj, na kontynencie afrykańskim – komentuje główny naukowiec w Afrigen, Gerhardt Boukes.

Jak przekazał Boukes, naukowcy z Afrigen nie użyli specyficznej mieszaniny lipidów Moderny, ale innej, dostępnej. W końcowej fazie badań zespół będzie musiał więc upewnić się, że szczepionka jest bliska oryginałowi. Jak przekazuje Nature, Moderna obiecała, że nie będzie egzekwować praw do patentu podczas trwania pandemii. Koncern nie odniósł się jednak do informacji o sukcesie skopiowania technologii preparatu przez Afrigen.

Naukowcy zaczęli realizować projekt pod koniec września. Prace były możliwe dzięki wsparciu inicjatywy WHO oraz wsparciu finansowemu m.in. Francji, Niemiec czy Belgii.

70% dawek szczepionki moderny zostało przekazanych do krajów bogatych. Ze względu na dysproporcje w dostawach w Afryce w pełni zaszczepiono około 10% osób.

Zachęcamy do odsłuchania: Mateusz M. KRAWCZYK: Podcast Wspólny Świat. Czy zmarnowaliśmy rok walki z pandemią?

Żródło: NATURE

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 8 lutego 2022