Nawet gdy nastanie pokój, Rosja się nie zmieni - premier Finlandii

Premier Finlandii powiedział, że Rosja jest poważnym i długoterminowym zagrożeniem dla Europy. Podczas spotkania z mediami Petteri Orpo stwierdził, że „nawet gdyby został zawarty pokój, Rosja się nie zmieni”.

Celem władz w Helsinkach jest „dbałość” o dobre relacje z USA

.”Celem Finlandii jest dążenie do zawarcia pokoju na Ukrainie, zapewnienie zachowania suwerenności tego kraju, jego droga do UE oraz członkostwa w NATO, jeśli taka jest wola Kijowa” – oświadczył szef fińskiego rządu przed szczytem europejskich liderów w Paryżu.

Prezentując założenia fińskiej polityki zagranicznej Orpo oświadczył, że „Europa musi być przy stole negocjacyjnym” w sprawie pokoju na Ukrainie, ale niezależnie od tego, celem władz w Helsinkach jest „dbałość” o dobre relacje z USA.

Szef rządu Finlandii powiedział też, że ze względu na obecną sytuację międzynarodową oraz stanowisko nowej administracji USA potrzeba, by europejscy przywódcy przyjęli „nową deklarację polityczną”. „Najważniejszym forum do tego jest Rada Europejska” – podkreślił Orpo.

Premier Finlandii „nie wykluczył możliwości” wysłania żołnierzy w ramach międzynarodowej operacji pokojowej na Ukrainie. Zaznaczył, że choć w dłuższej perspektywie czasowej Helsinki przygotowują się na różne scenariusze, to „z uwagi na członkostwo w NATO i UE na kraju ciąży duża odpowiedzialność z powodu wspólnej granicy z Rosją”. Orpo przypomniał, że ma ponad 1300 km i jest najdłuższą spośród wszystkich państw członkowskich NATO i UE. Media spekulują, że ewentualny wkład Finlandii w wojskową operację pokojową nie będzie „duży”.

Władze w Helsinkach poinformowały też, że w zaplanowanym na szczycie w Paryżu prezydent Alexander Stubb oraz premier Finlandii będą uczestniczyć zdalnie. Podczas pierwszego paryskiego spotkania, Finlandia była reprezentowana przez Danię.

Rosyjski imperializm zyskał nowy koloryt

.Najnowsza odsłona rosyjskiego imperializmu, który stanowi część doktryny putinizmu, czerpie z filozoficzno-politologicznych dociekań Aleksandra Dugina. Aby wniknąć w jego świat, należy sięgnąć do jego opracowania Geopolityka. Przyszłość Rosji (wydanego w Moskwie w 1997 r.). Jest to najbardziej znana jego publikacja. Być może nie byłoby warto się trudzić nad książką liczącą 927 stron, pełną wyjątkowo trudnego i zagmatwanego języka, gdyby Władimir Putin nie rozpoczął agresji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Zawarte tam tezy, to tej pory tkwiące tylko w sferze teorii, zaczęto wprowadzać w życie. Aby głębiej zrozumieć cele współczesnego imperializmu rosyjskiego, nieodzowna jest analiza trzech pojęć kluczy: „ruskiego miru” (ros. русский мир – russkij mir, „rosyjski świat”), „zbierania ziem rosyjskich” oraz „rosyjskiej duszy”. Jest to potrzebne nie tylko do zrozumienia filozoficznych dociekań Dugina, ale także do wyjaśnienia istoty najnowszej rosyjskiej myśli imperialnej.

Pierwszym kluczem jest pojęcie ruskiego miru. Już sam termin „mir” jest wieloznaczny. Oznacza on szacunek i poważanie, jakie ma ktoś u innych ludzi, zgodę, pokój, szczególną ochronę przyznawaną przez monarchę niektórym osobom lub miejscom (tak było w dawnym prawie polskim, a także wspólnocie terytorialnej u Słowian wschodnich).

Pojęcie ruskiego miru pojawiło się w XI stuleciu w dokumencie Słowo o odnowie dziesięciny w Cerkwi. Przez kilka następnych stuleci pojęcie to tliło się w tekstach cerkiewnych. Oznaczało nie tylko schrystianizowane obszary, ale nade wszystko duchowe i moralne wartości, które niosła Cerkiew. Równolegle posługiwano się pojęciem „Święta Ruś”.

Dopiero w XIX stuleciu pojęciu ruski mir nadano inną treść w związku z koniecznością uzasadnienia na nowo kreowanej idei Słowiańszczyzny. Rosja miała tu pośród narodów słowiańskich posiadać misję przewodnią. Podstawowy trzon ruskiego miru mieli stanowić: Rosjanie (Wielkorusini), Ukraińcy (Małorusini) oraz Białorusini. Rosja carska sięgała jednakże znacznie dalej, chcąc przewodzić wszystkim narodom słowiańskim. W tym celu zorganizowano w Pradze w dniach 2–12 czerwca 1848 r. Kongres Słowiański. Uczestniczyli w nim Polacy, Słowacy, Ukraińcy, Serbowie, Chorwaci, Czesi i Rosjanie. Oficjalnie kongres poświęcony był metodom walki z germanizacją i madziaryzacją Słowian.

„Współcześnie ruski mir stara się urzeczywistniać Rosja. To jej przypisuje się szczególną i opatrznościową rolę, polegającą na tym, że naród rosyjski, jego język oraz tradycyjne wartości rosyjskie, wywiedzione z katalogu cerkiewnego, stanowią oś rosyjskiej cywilizacji. W istocie ruski mir stanowi nowe narzędzie rosyjskiego imperializmu i ekspansji geopolitycznej. Jego celem jest odzyskanie statusu imperium; opiera się na przekonaniu o odrębności rosyjskiej kultury, rosyjskiej duchowości oraz mesjanizmie” – pisze w swoim artykule prof. Stanisław SAGAN.

Artykuł opublikowany na łamach Wszystko co Najważniejsze: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/prof-stanislaw-sagan-imperializm-rosyjski-ruski-mir/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 19 lutego 2025