Niebo nad Polską. Co możemy zaobserwować w najbliższych tygodniach?

niebo nad Polską zaćmienie

Od początku marca 2025 r. przez kilka następnych tygodni niebo nad Polską będzie bogate w ciekawe zjawiska astronomiczne. Będzie to zaćmienie Księżyca, częściowe zaćmienie Słońca, a także Marsa i gwiazdy z konstelacji Bliźniąt w jednej linii.

Niebo nad Polską – ciekawe zjawiska od początku marca

.O tym, co ukaże naszym oczom niebo nad Polską w marcu i kwietniu opowiada Damian Jabłeka, wicedyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie i autor bloga „Dotknij nieba”. Naukowiec zachęca, by w najbliższych tygodniach spoglądać w niebo, bo będą się na nim już pojawiać gwiazdozbiory wiosenne – łącznie z najbardziej charakterystyczną dla tej pory roku konstelacją Lwa. „Niektóre są już widoczne wieczorem, ale warto prowadzić obserwacje również w drugiej części nocy, bo z czasem wiosenne gwiazdozbiory są coraz wyżej nad horyzontem i coraz lepiej je widać” – powiedział.

Zapowiedział też, że w marcu miłośników astronomii czeka kilka ciekawych zjawisk. 14 marca będą mogli obserwować zaćmienie Księżyca, choć będzie ono bardzo trudne do zobaczenia w Polsce.

„Faza częściowa będzie niewidoczna z naszego kraju, bo zdarzy się o wschodzie Słońca. Przed zachodem księżyca wejdzie on w fazę półcieniową, ale jego jasność zmieni się bardzo nieznacznie, w dodatku będzie niziutko nad horyzontem. Ale może uda się go dostrzec” – przyznał wicedyrektor Planetarium Śląskiego.

Za to 29 marca można się spodziewać częściowego zaćmienia Słońca. „Księżyc zakryje ok. 15 proc. tarczy słonecznej. Chociaż to niewiele, przy odpowiednich zabezpieczeniach sprzętu, a zwłaszcza oczu za pomocą silnych, przeznaczonych do obserwacji Słońca filtrów będzie można to wyraźnie zobaczyć. To będzie najbardziej efektowne zjawisko astronomiczne w najbliższych miesiącach” – ocenił Damian Jabłeka.

Z kolei w kwietniu w jednej linii ułożą się Mars oraz Kastor i Pollux, czyli dwie najjaśniejsze gwiazdy z gwiazdozbioru Bliźniąt. „Podobnej jasności gwiazdy i planeta obecnie układają się w kształt litery L. Na początku kwietnia jednak Mars – tuż przed tym, jak opuści ten gwiazdozbiór – utworzy z Bliźniętami trojaczki czyli jedną linię z trzech punktów. 5 kwietnia dołączy do nich jeszcze Księżyc” – wylicza ekspert.

„Astronomia jest popularna, bo do obserwacji nieba nie potrzeba wiele. Wychodzisz na zewnątrz, patrzysz do góry i widzisz niebo – gwiazdy, planety nawet gołym okiem, bo nie potrzebujesz teleskopu. Właśnie dlatego astronomia jest wdzięcznym tematem do tego, aby zachęcać młode pokolenie, dzieci do zajęcia się naukami podstawowymi, takimi jak astronomia i kosmologia. Wyzwalają one wielkie pytania: gdzie jest nasze miejsce w Wszechświecie, czy ludzie i życie na Ziemi to coś wyjątkowego?” – mówił prof. Willy Benz z Międzynarodowej Unii Astronomicznej podczas Kongresu Kopernikańskiego, jaki miał miejsce w Toruniu w lutym 2023 r. Szczegółowe omówienie jego wystąpienia dostępne jest na łamach „Wszystko co Najważniejsze” tutaj: https://wszystkoconajwazniejsze.pl/pepites/astronomia-i-kosmologia-wciaz-wzbudzaja-szerokie-zainteresowanie/

PAP/WszystkocoNajważniejsze/ad

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 marca 2025