Nowa polityka rodzinna w Chinach

polityka rodzinna w Chinach

Chińscy decydenci obawiają się, że nadciągający spadek populacji Chin może zaszkodzić drugiej co do wielkości gospodarce świata. W związku z tym Xi Jinping zapowiedział, że nowa polityka rodzinna w Chinach będzie miała na celu zwiększenie wskaźnika urodzeń.

.Chociaż Chiny mają największą populację na świecie, wynoszącą oficjalnie 1,4 miliarda ludzi, to według chińskich demografów, liczba urodzeń w ChRL spadnie w tym roku do rekordowo niskiego poziomu, poniżej 10 milionów urodzeń, w porównaniu z 10,6 miliona urodzonych dzieci w roku 2021. W związku z tym chiński przywódca Xi Jinping, przed ponad dwoma tysiącami delegatów, w przemówieniu otwierającym XX. Kongres chińskiej Partii Komunistycznej w Pekinie zapowiedział zmiany, które określił jako nowa polityka rodzinna w Chinach. Będzie miała ona na celu zwiększenie liczby urodzeń oraz realizację proaktywnej strategii narodowej w odpowiedzi na starzenie się populacji.

Chiński współczynnik dzietności w 2021 r. wyniósł 1,16 i był tym samym znacznie poniżej normy OECD, wynoszącej 2,1, dla stabilnego rozwoju populacji. Co więcej, chińskie statystki należą do jednych z najniższych współczynników dzietności na świecie.

Już w ciągu ostatniego roku, chińskie władze wprowadziły środki mające na celu podniesieniu współczynnika przyrostu naturalnego. Wśród wdrożonych działań znalazły się m.in. ulgi podatkowe, dłuższy urlop macierzyński, ulepszone ubezpieczenie medyczne, dotacje mieszkaniowe, dodatkowe pieniądze na trzecie dziecko i przeciwdziałanie drogim, prywatnym korepetycjom. Pomimo tych działań, nie osiągnięto zamierzonych rezultatów. Zgodnie z sondażem, opublikowanym w lutym przez think-tank YuWa Population Research, pragnienie posiadania dzieci wśród chińskich kobiet jest najniższe na świecie.

Chińscy demografowie twierdzą, że podjęte dotychczas działania są niewystarczające. Świadczy o tym brak sukcesu ostatnich prób podniesienia współczynnika dzietności w w Chinach. Jako powody przytaczają oni wysokie koszty edukacji, niskie płace, notorycznie długie godziny pracy oraz obawy gospodarcze.

Nowa polityka rodzinna w Chinach jest wdrażana od 2015 roku. Mająca na celu ograniczenie dzietności, polityka jednego dziecka obowiązywała w Chinach w latach 1980-2015, jednak w obliczu coraz poważniejszych sygnałów, świadczących o nadchodzącym kryzysie demograficznym, władze zwiększyły limit posiadanych dzieci do dwóch, a następnie do trzech.

.Kongres KPCh, na którym Xi Jinping ogłosił zmiany, odbywa się raz na pięć lat. W tegorocznym uczestniczyło około 2300 delegatów. Jak wskazuje Financial Times, obecny przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej zostanie wybrany najprawdopodobniej na trzecią kadencję.

Na temat wyzwań i problemów demograficznych, przed którymi stoi Polska, w artykule „Gdyby nie imigranci, Europę czekałoby wyludnienie” pisze prof. Piotr SZUKALSKI.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 października 2022