Obowiązkowa służba wojskowa dla 18-latków w programie wyborczym Partii Konserwatywnej

Brytyjski premier Rishi Sunak zapowiedział, że jeśli jego Partia Konserwatywna wygra 4 lipca wybory do Izby Gmin, powróci obowiązkowa służba wojskowa dla 18-latków, choć z możliwością jej zastąpienia wolontariatem.

Obowiązkowa służba wojskowa w wymiarze 12 miesięcy

.Zgodnie z planem, 18-latkowie mieliby do wyboru wstąpienie do wojska w pełnym wymiarze na 12 miesięcy, służbę w brytyjskiej cyberobronie przez taki sam okres, gdzie uczyć się będą o logistyce, cyberbezpieczeństwie, zaopatrzeniu lub operacjach reagowania cywilnego, albo wolontariat przez jeden weekend w miesiącu przez rok – łącznie 25 dni – w policji, straży pożarnej, służbie zdrowia lub organizacjach charytatywnych zajmujących się osobami starszymi i potrzebującymi pomocy.

Szczegóły planu zostałyby ustalone przez nową Komisję Królewską, komitet doradczy, który jest powoływany w celu zbadania istotnych kwestii. Partia Konserwatywna zakłada, że pierwsi 18-latkowie zostaną powołani do służby we wrześniu 2025 roku. Oczekuje się, że koszt wyniesie około 2,5 mld funtów rocznie.

Sunak przekonuje, że nowa służba zapewni „młodym ludziom zmieniające życie możliwości” i pozwoli im „nauczyć się prawdziwych umiejętności, robić nowe rzeczy i przyczyniać się do rozwoju ich społeczności i naszego kraju”. „Tym, którzy krytykują, że uczynienie jej obowiązkową jest nierozsądne, mówię: obywatelstwo niesie ze sobą nie tylko prawa, ale i obowiązki. Bycie Brytyjczykiem to coś więcej niż tylko kolejka do kontroli paszportowej” – napisał na łamach „The Mail on Sunday”.

Konserwatyści chcą powszechnego poboru i wzmocnienia ducha narodowego

.Jak dodał, wierzy, iż obowiązkowa służba wojskowa pomoże wzmocnić „ducha narodowego”, który pojawił się podczas pandemii. „To wspaniały kraj, ale pokolenia młodych ludzi nie miały możliwości ani doświadczenia, na które zasługują, a istnieją siły próbujące podzielić nasze społeczeństwo w tym coraz bardziej niepewnym świecie” – wyjaśnił.

Partia Konserwatywna przekonuje, że posunięcie to pomoże zapewnić, że ci młodzi ludzie, którzy są bezrobotni lub nie kształcą się ani nie uczą, a także ci, którzy wywodzą się ze środowisk nieproporcjonalnie mocno reprezentowanych w sprawach karnych, zostaną odciągnięci od „życia w bezrobociu i przestępczości”.

Obowiązkową służbę wojskową w czasach pokoju wprowadził w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej rząd laburzystowskiego premiera Clemence’a Attlee. Od stycznia 1949 roku wszyscy sprawni fizycznie mężczyźni w wieku od 17 do 21 lat musieli służyć w siłach zbrojnych przez okres 18 miesięcy, przy czym okres ten został wydłużony w 1950 roku do dwóch lat. Obowiązkowa służba zniesiona została w 1960 roku. 

Dokąd zmierza świat technologii?

.Obowiązkowa służba wojskowa to nie jedyne zagadnienie, jakim zajmuje się premier Wielkiej Brytanii Rishi SUNAK. O zagadnieniach związanych z przyszłością rozmawiał także z Elonem MUSKIEM, współzałożycielem przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company.

Rishi SUNAK: Bill Gates powiedział, że w naszych czasach nie ma nikogo, kto zrobiłby więcej, aby przesunąć granice innowacji naukowych, niż Elon Musk. To z pewnością miłe, kiedy ktoś mówi o Tobie w taki sposób – tym bardziej, gdy ta pochwała pochodzi od Billa Gatesa – ale co zaskakujące, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, to przez prawie dekadę robiłeś coś zupełnie przeciwnego. Twierdziłeś, że powinniśmy spokojnie pomyśleć o tym, co robimy i co forsujemy, aby AI była na pewno bezpieczna. Być może nie powinniśmy naciskać tak na jej szybki rozwój? Co spowodowało, że myślisz o tym problemie w taki sposób? Dlaczego powinniśmy się martwić rozwojem sztucznej inteligencji?

Elon MUSK: Tak, przez jakiś czas byłem w pewnym sensie kasandrą sztucznej inteligencji. Kiedy mówiłem ludziom, że powinniśmy naprawdę zacząć martwić się sztuczną inteligencją, odpowiadali: „O czym ty mówisz?”. Nigdy tak naprawdę nie miałem żadnego doświadczenia ze sztuczną inteligencją, ale ponieważ zajmowałem się technologią przez długi czas, mogłem to przewidzieć. Sądzę, że w roku 2023 nastąpiło wiele przełomów. Obecnie dowolna osoba może stworzyć fałszywe wideo przedstawiające kogokolwiek. Każdy może nagrać filmik przedstawiający Rishiego Sunaka lub mnie mówiących w czasie rzeczywistym cokolwiek. Takie fałszywe nagrania to deepfaki, które mogą być niesamowicie dobre. Czasami są bardziej przekonujące niż prawdziwe osoby.

Potem były takie dość niezwykłe rzeczy, jak ChatGPT. Najpierw pojawił się GPT1, potem GPT2, GPT3, GPT4. Obserwowałem rozwój tej technologii i było mi łatwo przewidzieć, dokąd ona zmierza. Kiedy ekstrapolujesz punkty z krzywej i jednocześnie zakładasz, że trend będzie kontynuowany, to jasne się staje, że w końcu będziemy mieli tak rozwiniętą sztuczną inteligencję, że znacznie przewyższy ona inteligencję ludzką. Cieszę się, że obecnie ludzie poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa i chciałbym podziękować za zorganizowanie tej konferencji na temat bezpieczeństwa AI. Myślę, że w przyszłości będzie to uważane za bardzo ważne wydarzenie. Istnieje potencjał, aby sztuczna inteligencja miała pozytywny wpływ na ludzkość, przyczyniając się do nadejścia czasów, w których nie będzie niedoboru towarów i usług. Niemniej nie możemy zapomnieć o  „problemie dżina”. Jeśli masz dżina, który może spełnić wszystkie życzenia, historie te mogą nie skończyć się dobrze – uważaj, czego sobie życzysz.

Rishi Sunak: Jedną z rzeczy, które osiągnęliśmy podczas szczytu na temat przyszłości AI, spotkań między firmami a liderami, było porozumienie, że idealnie byłoby, gdyby rządy przeprowadzały testy bezpieczeństwa modeli sztucznej inteligencji przed ich wprowadzeniem na rynek. Jest to coś, nad czym naprawdę ciężko pracowaliśmy. Jak wiesz, moim zadaniem w rządzie w kontekście AI jest analiza potencjalnego ryzyka i ochrona kraju. Uporamy się z tym, gdy rozwiniemy potrzebne zdolności w naszym instytucie bezpieczeństwa, a następnie upewnimy się, że możemy przetestować modele, zanim zostaną wydane. Ty także mówiłeś o potencjalnym ryzyku. Co rządy powinny robić, aby ograniczać to ryzyko?

Elon Musk: W warunkach zagrożonego bezpieczeństwa publicznego rząd odgrywa ważną rolę. W przypadku zdecydowanej większości oprogramowania bezpieczeństwo publiczne nie jest zagrożone. To znaczy, jeśli dana aplikacja ulegnie awarii na telefonie lub na laptopie, to nie jest to wielka katastrofa. Jednak kiedy mówimy o superinteligencji cyfrowej, która moim zdaniem rzeczywiście stwarza ryzyko dla społeczeństwa, to rząd ma do odegrania ważną rolę w zabezpieczaniu interesów publicznych. Dotyczy to oczywiście wielu dziedzin: lotnictwa, transportu itp. Mam do czynienia z organami regulacyjnymi na całym świecie i właściwie zgadzam się ze zdecydowaną większością przepisów – z kilkoma małymi wyjątkami.

Rishi Sunak: Czy uważasz, że rządy nadążą za rozwojem AI? Czy zdołają wprowadzać regulacje wystarczająco szybko, biorąc pod uwagę to, jak szybko rozwija się ta technologia?

Elon Musk: Tempo rozwoju sztucznej inteligencji jest zdecydowanie szybsze niż tempo rozwoju jakiejkolwiek innej technologii w historii. Jej możliwości rosną co najmniej pięciokrotnie, a może dziesięciokrotnie rocznie. Władze nie nadążają za takim błyskawicznym tempem. Myślę jednak, że nawet jeśli nie zostaną ustanowione odpowiednie przepisy lub jeśli nie będzie możliwości ich egzekwowania, to samo przedstawienie opinii publicznej obaw dotyczących danego zjawiska przyniesie pewne efekty.

PAP/WszystkocoNajważniejsze/MB
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2024
Fot.:TheBritisharmy