Odbudowa Notre-Dame spopularyzowała zawody związane z rzemiosłem
Zgodnie z danymi Institut supérieur des métiers, w ciągu pięciu lat wzrosło we Francji zainteresowanie zawodami, związanymi z rzemiosłem artystycznym, budownictwem czy konserwacją zabytków. Jak zaznaczają autorzy barometru, wzrost zainteresowania tymi zawodami związany jest z “efektem Notre-Dame”.
W odbudowę paryskiej katedry Notre-Dame zaangażowanych było ponad 1000 pracowników
.Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu, zniszczonej przez pożar w 2019 r., wysunęła na pierwszy plan pracę warsztatów rzemieślniczych i zawody, związane m.in. z renowacją witraży czy organów. W odbudowę paryskiej katedry zaangażowanych było ponad 1000 pracowników ze 150 warsztatów w całej Francji.
Zgodnie z barometrem Institut supérieur des métiers, liczba osób, kształcących się na stolarzy, wzrosła między 2018 r. a 2023 r. o 44 proc. W ciągu pięciu lat wzrosło również zainteresowanie kierunkami, kształcącymi na dekarzy (+23 proc.), stolarzy artystycznych (+31 proc.) czy kamieniarzy (+40 proc.).
Liczba osób, kształcących się na konserwatorów zabytkowych budynków lub blacharzy, w ciągu pięciu lat została niemal podwojona. Znacznie wzrosła również liczba osób, kształcących się w kierunku tworzenia witraży (+72 proc.) oraz budowy i naprawy organów (+160 proc.).
Rosnące zainteresowanie zawodami, które uwydatnione zostały przez odbudowę katedry Notre-Dame, wpisuje się w szerszą tendencję wzrostu zainteresowania rzemiosłem. Związana jest ona z reformą szkół zawodowych, przeprowadzoną w 2018 r., oraz wzrostem subwencji przy rekrutacji. W ciągu pięciu lat, liczba przedsiębiorstw, zajmujących się rzemiosłem, wzrosła w całym kraju średnio o 50 proc. Liczba osób, kształcących się w kierunkach, związanych z rzemiosłem, we wszystkich sektorach, łącznie wzrosła z 317 000 w 2017 r. do 853 000 w 2023 r. Jak podkreśla raport Institut supérieur des métiers, wzrost zainteresowania niektórymi zawodami może być jednak wynikiem “efektu Notre-Dame”.
“Notre-Dame” pozwoliła na to, aby dużo mówiło się o tych zawodach twórczych i rzemiośle artystycznym” – stwierdziła dyrektor instytutu, Catherine Elie. “We Francji jest kryzys na rynku pracy a te zawody, mające sens i wymagające pasji, odpowiadają współczesnym aspiracjom” – oceniła dyrektor Institut supérieur des métiers, dodając, że zawody te przyciągają również młodych ludzi, będących w trakcie przekwalifikowania zawodowego.
Julia DELANNE