Odkrycie starożytnej rzymskiej drogi

Odkryto starożytną rzymską drogę

W Anglii odkryto starożytną rzymską drogę licząca 1900 lat. Znaleziono ją w miejscowości Evesham, która jest położona w historycznym brytyjskim regionie Midlands. Uważa się, że za jej zbudowanie odpowiedzialni byli Rzymianie, ale ostateczne rozstrzygnięcie przyniesie specjalistyczne badanie naukowe. Archeolodzy twierdzą, że odkrycie jest ewenementem na skalę nie tylko brytyjską, ale również globalną.

.Drogą licząca nieomal 2 tysiące lat została odkryta przez robotników Severn Trent (angielska firma wodociągowa) kilka tygodni temu w czasie rutynowych prac wodociągowych, informuje portal Metro. Odkryto starożytną rzymską drogę liczącą 10 metrów długości i 2,9 metra szerokości. Archeolodzy twierdzą, że droga została zbudowana w taki sposób jakby mur z dużych kamieni został ułożony w pasma – czyli zgodnie z tradycyjną rzymską techniką – co można jedynie porównać z analogicznymi obiektami w Rzymie i Pompejach. Jeśli zostanie potwierdzone, że jest to droga z czasów rzymskich, to będzie to jedyna tego typu droga w Wielkiej Brytanii. Obiekt ten ma szansę zyskać miano najlepiej zachowanego do współczesności rzymskiej infrastruktury drogowej w Zjednoczonym Królestwie.

Dokładne położenie niezwykłego znaleziska archeologicznego nie zostało podane opinii publicznej. Badacze podzielili się jednak wskazówkami dla ciekawskich, informując, że rzymska droga została odkryta nad rzeką, przy której to wcześniej, cztery lata temu, odsłonięty został kompleks willi z okresu rzymskiej Brytanii. Obecnie na miejscu odkrycia trwają dalsze wykopaliska, które mają na celu dokładne przeanalizowanie całego obiektu. Pomimo braku jeszcze całkowitej pewności eksperci już na tym etapie twierdzą, że wszystko przemawia za tym, że jest to prawdziwa rzymska konstrukcja – zbudowana 1900 lat temu. Właściciele nieruchomości skontaktowali się z Radą Okręgu Wychavon i oczekuje się, że zespół z brytyjskie organizacji publicznej Historic England przeprowadzi dokładne badania na obszarze znaleziska.

Jak podaje portal Metro, Aidan Smyth, archeolog z Rady Dystryktu Wychavon, stwierdził, że odkrycie „zaparło mu dech w piersiach” – a następnie dodał: W tej chwili wszystko wskazuje na to, iż jest to droga rzymska, ale wciąż wydaje się to zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, tym samym zachowujemy otwarty umysł. […] Jeżeli okaże się, że jest to jednak średniowieczna budowla, to nadal można uznać, że jest to odkrycie o znaczeniu krajowym, ponieważ do tej pory w Wielkiej Brytanii nie znaleziono nic podobnego. Jednak jeśli potwierdzi się, że jest to rzymska droga z I wieku n.e., to będzie to jedyne tego rodzaju odkrycie, jakie będzie można dotychczas podziwiać w Wielkiej Brytanii. Zresztą do tej pory nie znaleźliśmy również niczego podobnego jeśli chodzi o okres średniowiecznej Anglii.

Zdaniem eksperta, jeśli faktycznie potwierdzi się, że ów droga została zbudowana przez Rzymian, to będzie ona mogła być porównywana jedynie z antycznymi drogami znajdującymi się w Pompejach i Rzymie. Tym samym odkrycie jego zdaniem najprawdopodobniej ma wymiar światowy a nie tylko ograniczający się do Wielkiej Brytanii. Kamień z którego wykonana została droga według archeologa jest „doskonały”, a także spełnia wszystkie kryteria potrzebne do zakwalifikowania go jako obiektu stworzonego zgodnie z rzymską techniką budowania dróg.

.Rada Dystryktu Wychavon potwierdziła, że ​​do tej pory w okolicy odkrytej antycznej drogi nie zostały odnalezione żadne przedmioty, która można byłoby datować, takie jak kawałki ceramiki czy monety – a które to są wykorzystywane jako obiekty umożliwiające datowanie danych znalezisk. Nie oznacza to jednak tego, iż przybliżona data powstania odkrytej drogi pozostanie nieznana na zawsze, gdyż wybrany odcinek drogi zostanie poddany testom OSL, czyli datowaniu optycznie stymulowaną luminescencją, dzięki czemu będzie możliwe oszacowanie kiedy osad był po raz ostatni wystawiony na działanie promieni słonecznych.

Oprac. MJ

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 października 2022