Otwarto pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej

Król Szwecji Carl XVI Gustaf, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Szwecji Ulf Kristersson otworzyli „Spaceport Esrange”, czyli pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej.
.Kilka dni po nieudanym wystrzeleniu brytyjskiego satelity, Szwecja otworzyła pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej – jak podaje portal France24. Obiekt wchodzi w skład Centrum Kosmicznego Esrange w szwedzkiej Arktyce, znajdującego się około 40 kilometrów od miasta Kiruna.
„Istnieje wiele dobrych powodów, dla których musimy przyspieszyć Europejski Program Kosmiczny” – powiedziała von der Leyen. „Europa ma swoje przyczółki w przestrzeni kosmicznej i utrzyma je”.
Około 15 milionów euro zostało zainwestowanych w miejsce, które ma służyć jako uzupełnienie europejskiego centrum kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Zapewni on również możliwości startowe w czasie, gdy współpraca z Rosją i korzystanie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostało ograniczone przez wojnę na Ukrainie.
Państwowy operator Esrange, Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SSC), zamierza wystrzelić swojego pierwszego satelitę z tego miejsca „w pierwszym kwartale 2024 roku”, powiedział rzecznik AFP. To uczyniłoby Szwecję pierwszym krajem w Europie kontynentalnej – z wyłączeniem Rosji – który wyśle w górę satelitę ze swojego terytorium.
Inne europejskie porty kosmiczne również biorą udział w wyścigu, z którego zostanie wystrzelony pierwszy satelita. Projekty w portugalskim archipelagu Azorów, norweskiej wyspie Andoya, hiszpańskiej Andaluzji i Wielkiej Brytanii, między innymi, walczą o to, by zapisać się w historii jako pierwsze miejsce w Europie kontynentalnej, z którego wyniesiono satelitę w przestrzeń kosmiczną.
Rocket Factory Augsburg (RFA), niemiecki specjalista od mniejszych rakiet nośnych, które są coraz częściej wykorzystywane przez kraje i firmy wysyłające w kosmos bardziej kompaktowe satelity, ogłosił niedawno, że pierwszy start jaki zaplanowali odbędzie się w SaxaVord na Wyspach Szetlandzkich pod koniec 2023 roku.
Próba wystrzelenia pierwszej rakiety na orbitę z terytorium Wielkiej Brytanii – na pokładzie Boeinga 747 Virgin Orbit, który wystartował z kosmodromu w Kornwalii – zakończyła się niepowodzeniem. Jednak przemysł satelitarny przeżywa rozkwit, a liczba działających satelitów w 2040 roku ma osiągnąć 100 000, jak podaje SSC, w porównaniu do 5 000 obecnie.
.Dzięki projektowi rakiety wielokrotnego użytku o nazwie Themis, Esrange będzie również gospodarzem testów Europejskiej Agencji Kosmicznej rakiet zdolnych do lądowania z powrotem na Ziemi, podobnych do tych używanych przez SpaceX, czyli firmy należącej do Elona Muska.
Oprac. Emil Gołoś