Otwarto pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej

Otwarto pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej

Król Szwecji Carl XVI Gustaf, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Szwecji Ulf Kristersson otworzyli „Spaceport Esrange”, czyli pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej.

.Kilka dni po nieudanym wystrzeleniu brytyjskiego satelity, Szwecja otworzyła pierwszy kompleks startowy dla satelitów w Europie kontynentalnej – jak podaje portal France24. Obiekt wchodzi w skład Centrum Kosmicznego Esrange w szwedzkiej Arktyce, znajdującego się około 40 kilometrów od miasta Kiruna.

„Istnieje wiele dobrych powodów, dla których musimy przyspieszyć Europejski Program Kosmiczny” – powiedziała von der Leyen. „Europa ma swoje przyczółki w przestrzeni kosmicznej i utrzyma je”.

Około 15 milionów euro zostało zainwestowanych w miejsce, które ma służyć jako uzupełnienie europejskiego centrum kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej. Zapewni on również możliwości startowe w czasie, gdy współpraca z Rosją i korzystanie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostało ograniczone przez wojnę na Ukrainie.

Państwowy operator Esrange, Szwedzka Korporacja Kosmiczna (SSC), zamierza wystrzelić swojego pierwszego satelitę z tego miejsca „w pierwszym kwartale 2024 roku”, powiedział rzecznik AFP. To uczyniłoby Szwecję pierwszym krajem w Europie kontynentalnej – z wyłączeniem Rosji – który wyśle w górę satelitę ze swojego terytorium.

Inne europejskie porty kosmiczne również biorą udział w wyścigu, z którego zostanie wystrzelony pierwszy satelita. Projekty w portugalskim archipelagu Azorów, norweskiej wyspie Andoya, hiszpańskiej Andaluzji i Wielkiej Brytanii, między innymi, walczą o to, by zapisać się w historii jako pierwsze miejsce w Europie kontynentalnej, z którego wyniesiono satelitę w przestrzeń kosmiczną.

Rocket Factory Augsburg (RFA), niemiecki specjalista od mniejszych rakiet nośnych, które są coraz częściej wykorzystywane przez kraje i firmy wysyłające w kosmos bardziej kompaktowe satelity, ogłosił niedawno, że pierwszy start jaki zaplanowali odbędzie się w SaxaVord na Wyspach Szetlandzkich pod koniec 2023 roku.

Próba wystrzelenia pierwszej rakiety na orbitę z terytorium Wielkiej Brytanii – na pokładzie Boeinga 747 Virgin Orbit, który wystartował z kosmodromu w Kornwalii – zakończyła się niepowodzeniem. Jednak przemysł satelitarny przeżywa rozkwit, a liczba działających satelitów w 2040 roku ma osiągnąć 100 000, jak podaje SSC, w porównaniu do 5 000 obecnie.

.Dzięki projektowi rakiety wielokrotnego użytku o nazwie Themis, Esrange będzie również gospodarzem testów Europejskiej Agencji Kosmicznej rakiet zdolnych do lądowania z powrotem na Ziemi, podobnych do tych używanych przez SpaceX, czyli firmy należącej do Elona Muska.

Oprac. Emil Gołoś

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 13 stycznia 2023