
Premier Japonii Fumio Kishida i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegli we wtorek w Tokio przed coraz większym zbliżeniem Rosji z Chinami w sferze militarnej w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę i wzrostu aktywności chińskiego wojska w regionie Indo-Pacyfiku. Japonia ostrzega przed tym, iż Pekin i Moskwa wspólnie starają się zburzyć dotychczasowy ład międzynarodowy.
.„Z zaniepokojeniem podkreślamy rosnącą współpracą wojskową Rosji i Chin, w tym w poprzez wspólne operacje i ćwiczenia w pobliżu Japonii” – napisano we wspólnym komunikacie opisywanym przez agencję Kyodo.
Kishida i Stoltenberg potwierdzili również, że Japonia i NATO będą w dalszym ciągu wspierać Ukrainę i potępiać rosyjską inwazję. Ocenili retorykę nuklearną Moskwy jako nieodpowiedzialną i niemożliwą do zaakceptowania oraz ostrzegli, że użycie broni jądrowej doprowadziłoby do „poważnych konsekwencji”. W oświadczeniu zaznaczono, że bezpieczeństwo euroatlantyckie jest blisko związane z bezpieczeństwem w regionie Indo-Pacyfiku. Podkreślono potrzebę „dalszego wzmacniania współpracy pomiędzy Japonią a NATO, by odpowiedzieć na zmieniające się środowisko strategiczne”.
Kyodo zwraca uwagę na utrzymujące się zaniepokojenie, że Władimir Putin może sięgnąć po broń jądrową oraz obawy, że komunistyczne Chiny mogą podjąć działania zbrojne przeciwko Tajwanowi. Według władz w Tokio rosyjskie i chińskie bombowce przelatywały wspólnie niedaleko Japonii w maju i listopadzie 2022 roku, a Moskwa i Pekin starają się podważyć ład światowy z dominującą pozycją USA, ustalony po zakończeniu zimnej wojny.
Chiny i Rosja dążą do zmiany status quo
.Kishida i Stoltenberg wyrazili stanowczy sprzeciw wobec „wszelkich jednostronnych prób zmiany statusu quo przy użyciu siły lub przymusu”. Ocenili, że stawką jest wolny i otwarty ład światowy oparty na praworządności – podała agencja Kyodo. Przed wizytą w Japonii sekretarz generalny NATO odwiedził Koreę Południową, gdzie wzywał władze tego kraju do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy. Wskazywał na pilną potrzebę dostaw amunicji i przekonywał, że wydarzenia w Europie i Ameryce Północnej są wzajemnie powiązane z sytuacją w Azji.
Władze Japonii znowelizowały niedawno strategię obronną kraju, zapowiedziały znaczne zwiększenie budżetu wojskowego i największe zbrojenia od zakończenia II wojny światowej. Tokio chce między innymi pozyskać pociski, w zasięgu których znalazłaby się część Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu.
Według komentatorów rząd Kishidy obawia się, że precedens stworzony przez rosyjską inwazję na Ukrainę może ośmielić Chiny do ataku na Tajwan, co z kolei mogłoby zagrozić pobliskim wyspom japońskim i zakłócić dostawy kluczowych materiałów. Pekin uznaje demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dąży do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.
Sekretarz generalny NATO o współpracy z Japonią
.NATO będzie nadal zacieśniać partnerstwo z Japonią w obliczu trwającej wojny na Ukrainie – powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas wizyty w Japonii, gdzie spotka się z premierem Fumio Kishidą.
„Wojna na Ukrainie ma znaczenie dla nas wszystkich, dlatego jesteśmy również bardzo wdzięczni za wsparcie, jakiego udziela Japonia, wliczywszy również samoloty i możliwości przeładunkowe” – powiedział Stoltenberg podczas krótkiego przemówienia po przeglądzie japońskich Sił Samoobrony Baza lotnicza Iruma.
Jego podróż, która obejmowała przystanek w Korei Południowej, ma na celu wzmocnienie więzi z zachodnimi sojusznikami w Azji w obliczu wojny na Ukrainie i rosnącej konkurencji z Chinami.
Przemawiając w Seulu w poniedziałek, Stoltenberg wezwał Koreę Południową do zwiększenia wsparcia wojskowego dla Ukrainy, powołując się na inne kraje, które zmieniły swoją politykę nie dostarczania broni krajom w konflikcie po rosyjskiej inwazji.
Japońska pomoc dla Ukrainy
.Na temat japońskiej pomocy dla Ukrainy, która odbywa się za pośrednictwem Polski, na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Agnieszka PAWNIK w tekście “Japonia nie może pomagać Ukrainie wprost, może czynić to za pośrednictwem Polski”. Autorka zwraca w nim uwagę na bezprecedensowy charakter japońskiego wsparcia militarnego. dla walczącej Ukrainy, a także również na przełomowe zmiany w podejściu Tokio do polityki obronnej i zbrojeń.
“Wsparcie militarne i zaangażowanie w sankcje wobec Rosji to nie jedyne bezprecedensowe ruchy Tokio w obliczu tego konfliktu. Zmienia się nie tylko japońskie podejście do obronności, ale także spojrzenie na uchodźców i gościnność wobec nich”.
“Od lutego do listopada 2022 roku Japonia przyjęła prawie 2 tys. uchodźców z Ukrainy. Dla porównania – ledwie rok wcześniej służby imigracyjne przyznały wizy zaledwie 74 osobom; pozytywnie rozpatrzono mniej niż 1 proc. złożonych wniosków. Nie udała się także próba przyjęcia 169 Afgańczyków, którzy trafili do Japonii po wydarzeniach z sierpnia 2021 roku. W krótkim czasie 58 z nich zdecydowało się wrócić do kraju, mówiąc o „presji i braku wsparcia ze strony Japońskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.
“Inwazja na Ukrainę zmienia stosunek Japończyków do uchodźców. Tokijskie Stowarzyszenie na rzecz Uchodźców przekazało prasie, że w pierwszych miesiącach wojny odbierało rekordowo dużo telefonów i maili od osób chętnych do pomocy. Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Nippon Foundation w grudniu 2022 roku, 65 proc. ukraińskich uchodźców przebywających w Japonii chce w niej zostać, z czego prawie 25 proc. podkreśliło opcję: „tak długo, jak będzie to możliwe” – pisze Agnieszka PAWNIK.
Globalna oś Państwa Środka
.Na temat nowej konfrontacyjnej polityki zagranicznej Chin oraz dążeń Pekinu do zjednoczenia z Tajwanem na łamach “Wszystko Co Najważniejsze” pisze Jagannath P. PANDA w tekście “Chiny tracą starannie budowane przewagi konkurencyjne. Zmierzają w stronę totalitaryzmu“.
“Pomimo aktualnych wewnętrznych problemów Chin Xi i KPCh są zjednoczeni w swojej nieugiętości wobec „niespokojnych” regionów takich jak Tybet, Sinciang i Hongkong. Aby wzmocnić swoje uznanie w kraju, Xi odwiedził wszystkie trzy regiony w ciągu ostatniego roku: Tybet – pierwsza od trzydziestu lat wizyta prezydencka (lipiec 2021); Hongkong – pierwsza od około dwóch lat podróż Xi poza Chiny kontynentalne (czerwiec 2022); oraz Sinciang – pierwsza od ośmiu lat wizyta w tej prowincji (lipiec 2022). W szczególności przemówienie Xi w Hongkongu z okazji dwudziestej piątej rocznicy powrotu pod panowanie Chin podkreśliło udane zastosowanie doktryny „jeden kraj, dwa systemy” i odrzucenie każdego „niepatrioty”, co jest wyraźnym nawiązaniem do kryzysu tajwańskiego. Tym samym kampania Xi na rzecz zjednoczenia z Tajwanem prawdopodobnie otrzyma odnowiony mandat”.
.”Pekin zapewne podwoi wysiłki na rzecz budowy własnej osi globalnej. Przykładem jest milczące poparcie Chin dla wojny Rosji z Ukrainą, mimo że osłabiła ona pozycję Pekinu w Europie. Świadczy o tym również stawanie Chin w obronie Korei Północnej, izolowanego na arenie międzynarodowej i samozwańczego państwa nuklearnego, mimo że Pekin od dawna żywi obawy w związku z posiadaniem przez Pjongjang broni atomowej. Jednak stabilność Pjongjangu i wpływy USA na Półwyspie Koreańskim pozostają obawami nadrzędnymi” – pisze Jagannath P. PANDA.
PAP/Andrzej Borowiak/Reuters/WszystkoCoNajważniejsze/MJ