Agnieszka PAWNIK

Analizuje politykę i historię Japonii. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i stypendystka JASSO w Nagoya University of Foreign Studies.

Agnieszka PAWNIK: Japońska kaligrafia w dobie komórek
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Japońska kaligrafia w dobie komórek

Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?

Agnieszka PAWNIK: Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii

Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Agnieszka PAWNIK: Expo 2025 Osaka Japonia
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Expo 2025 Osaka Japonia

W 2025 roku Japonia po raz kolejny przywita zagranicznych gości w czasie Światowej Wystawy Expo, tym razem w Osace. Poprzednio była gospodarzem w 2005 roku, a wcześniej – w roku 1970, jako pierwszy kraj Azji. Tego typu wydarzenia za każdym razem pozwalają na ocenę strategicznych decyzji i narracji, które im towarzyszą, i pomagają nakreślić kierunki polityki zagranicznej na kolejne lata.

Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie

Do połowy lutego 2018 roku grę z żabą w roli głównej ściągnęło już 33 mln Chińczyków. „Dziennik Ludowy”, oficjalna gazeta wydawana przez partię od 1948 roku, wydał nawet na ten temat oświadczenie: „Nie traćcie czasu na samotne wychowywanie żab, rozwijajcie się”.

Agnieszka PAWNIK: Korea Północna. Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Korea Północna.
Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku

Nieprzypadkowo w kwietniu świat słyszy kolejne zapowiedzi przeprowadzenia prób nuklearnych w Korei Północnej. Tak reżim świętuje rocznicę urodzin Boga Słońca, założyciela KRLD. Święto jest szczególnie oczekiwane ze względu na dostępność jedzenia i energii, a nie z powodu obchodzonej rocznicy.

Agnieszka PAWNIK: Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Życie za chryzantemową kurtyną.
Na dworze cesarza Japonii

Życie za tzw. chryzantemową kurtyną nie jest łatwe. Osoba cesarza pozostaje żywym symbolem i źródłem kontrowersji. Obecne prawo nie przewiduje abdykacji, a cesarz Akihito przyznał, że jego zaawansowany wiek nie pozwala mu już w pełni wykonywać obowiązków.

Agnieszka PAWNIK: Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać?
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Koreańskie próby atomowe.
Kto i czego powinien się obawiać?

Region Azji Wschodniej i jego stosunek do działań atomowych jest niezwykle złożony. Zmiany polityczne ostatnich lat oraz te, które mają nadejść, mogą okazać się kluczowe w kwestii rozwiązania kontrowersji koreańskich. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie.

Agnieszka PAWNIK: Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?

Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.

Agnieszka PAWNIK: Harry Potter i świat politycznej poprawności
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Harry Potter i świat politycznej poprawności

Wiele osób do dziś widzi w Harrym Potterze poważne zagrożenie dla rozwoju duchowego młodych osób. Kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, napisał w 2003 roku, że seria „to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć”.

Agnieszka PAWNIK: Hiroszimska narracja Japończyków
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Hiroszimska narracja Japończyków

Hiroszima była i nadal pozostaje tematem trudnym do opisywania i przedstawiania. Choć powstało dotąd wiele filmów, komiksów, serii animowanych i obrazów, które starają się przybliżyć innym tragedię bombardowania, to dopiero w ostatnich latach miejsce bezpośrednich świadków wydarzeń zajmują opiekunowie ich pamięci. Nic dziwnego — żyje ich coraz mniej.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu (7). O poczuciu humoru Polaków
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

Ulice Internetu (7).
O poczuciu humoru Polaków

Polacy w anglojęzycznym Internecie raczej się wspierają niż zwalczają. Zupełnie inaczej, niż w polskim, gdzie hejterzy za punkt honoru biorą prześcignięcie w obelgach innych hejterów.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

"Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci

„Naprawdę można być w gimnazjum albo w liceum uzależnionym od gorszych rzeczy niż internet. Jestem pewna, że jest coś uspokajającego w świadomości, że dziecko nie śpi po nocach i psuje sobie wzrok, gapiąc się w monitor, ale nie bierze kokainy” – Agnieszka Pawnik w rozmowie o gimnazjalistach w sieci.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

"Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"

Naturalnie, ludzie nadal umawiają się na zbiorowe samobójstwa i uczą się robić domowe koktajle Mołotowa, ale trzeba przyznać, że robili dokładnie to samo bez Internetu. Pytanie brzmi, czy znalezienie niszy podobnych sobie nie wspomaga autodestrukcji i nie nakręca spirali zmian tego, co normalne, a co nie.