

Agnieszka PAWNIK
Japońska kaligrafia w dobie komórek
Wczesnym rankiem 1 stycznia 2023 roku w Tokyo Tower znana kaligrafka Shoko Kanazawa zapisała tradycyjnym, dużym pędzlem znak kanji na kolejny, piąty rok ery Reiwa. Wybrała „miłość” (愛, ai), znak, który ma być odpowiedzią na kryzys COVID-19 oraz rosyjską agresję na Ukrainę. W Japonii, gdzie odręczne pisanie i czytanie znaków sprawia problemy nie tylko uczniom i studentom, ale nawet czołowym politykom, kaligrafia ciągle ma duże znaczenie kulturowe. Czy jest na nią miejsce w świecie smartfonów, długopisów i autouzupełniania tekstu?

Agnieszka PAWNIK
Jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła podstawy polityki energetycznej Japonii
Inwazja na Ukrainę i niepokoje o bezpieczeństwo energetyczne skłoniły japoński rząd do gruntownej zmiany polityki wobec wykorzystania energii jądrowej. Jeszcze w 2021 roku celem było uniezależnienie się od atomu, jednak wysokie ceny energii zmusiły kraj do zmiany kierunku. Japonia rewiduje też inne strategie energetyczne.

Agnieszka PAWNIK
Expo 2025 Osaka Japonia
W 2025 roku Japonia po raz kolejny przywita zagranicznych gości w czasie Światowej Wystawy Expo, tym razem w Osace. Poprzednio była gospodarzem w 2005 roku, a wcześniej – w roku 1970, jako pierwszy kraj Azji. Tego typu wydarzenia za każdym razem pozwalają na ocenę strategicznych decyzji i narracji, które im towarzyszą, i pomagają nakreślić kierunki polityki zagranicznej na kolejne lata.

Agnieszka PAWNIK
Japonia nie może pomagać Ukrainie wprost, może czynić to za pośrednictwem Polski
Inwazja na Ukrainę i agresywna polityka Chin i Korei Północnej zaostrzyły dyskusję o możliwościach obronnych trzeciej gospodarki na świecie.

Agnieszka PAWNIK
Dwa cesarskie pokolenia. Japonia wczoraj i dziś
30 kwietnia 2019 roku cesarz Akihito ustąpił miejsca swojemu synowi, księciu Naruhito, kończąc erę Heisei (平成) i rozpoczynając nowy etap historii – Reiwa (令和).

Agnieszka PAWNIK
Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie
Do połowy lutego 2018 roku grę z żabą w roli głównej ściągnęło już 33 mln Chińczyków. „Dziennik Ludowy”, oficjalna gazeta wydawana przez partię od 1948 roku, wydał nawet na ten temat oświadczenie: „Nie traćcie czasu na samotne wychowywanie żab, rozwijajcie się”.

Agnieszka PAWNIK
Korea Północna. Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku
Nieprzypadkowo w kwietniu świat słyszy kolejne zapowiedzi przeprowadzenia prób nuklearnych w Korei Północnej. Tak reżim świętuje rocznicę urodzin Boga Słońca, założyciela KRLD. Święto jest szczególnie oczekiwane ze względu na dostępność jedzenia i energii, a nie z powodu obchodzonej rocznicy.

Agnieszka PAWNIK
Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii
Życie za tzw. chryzantemową kurtyną nie jest łatwe. Osoba cesarza pozostaje żywym symbolem i źródłem kontrowersji. Obecne prawo nie przewiduje abdykacji, a cesarz Akihito przyznał, że jego zaawansowany wiek nie pozwala mu już w pełni wykonywać obowiązków.

Agnieszka PAWNIK
Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać?
Region Azji Wschodniej i jego stosunek do działań atomowych jest niezwykle złożony. Zmiany polityczne ostatnich lat oraz te, które mają nadejść, mogą okazać się kluczowe w kwestii rozwiązania kontrowersji koreańskich. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie.

Agnieszka PAWNIK
Japoński orientalizm, czyli o gejszach, które lubią herbatę i sztuki walki
Do pewnego stopnia wszyscy polegamy na uproszczeniach. Nikt nie wnika w symbolikę Hello Kitty czy laleczek kokeshi. W interesie Japończyków nie leży wyjaśnianie tych spraw. Japończycy opanowali do perfekcji grę oczekiwaniami zachodniego odbiorcy.

Agnieszka PAWNIK
Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.

Agnieszka PAWNIK
Hiroszimska narracja Japończyków
Hiroszima była i nadal pozostaje tematem trudnym do opisywania i przedstawiania. Choć powstało dotąd wiele filmów, komiksów, serii animowanych i obrazów, które starają się przybliżyć innym tragedię bombardowania, to dopiero w ostatnich latach miejsce bezpośrednich świadków wydarzeń zajmują opiekunowie ich pamięci. Nic dziwnego — żyje ich coraz mniej.

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK
"Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci
“Naprawdę można być w gimnazjum albo w liceum uzależnionym od gorszych rzeczy niż internet. Jestem pewna, że jest coś uspokajającego w świadomości, że dziecko nie śpi po nocach i psuje sobie wzrok, gapiąc się w monitor, ale nie bierze kokainy” – Agnieszka Pawnik w rozmowie o gimnazjalistach w sieci.

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK
Ulice Internetu (7). O poczuciu humoru Polaków
Polacy w anglojęzycznym Internecie raczej się wspierają niż zwalczają. Zupełnie inaczej, niż w polskim, gdzie hejterzy za punkt honoru biorą prześcignięcie w obelgach innych hejterów.

Agnieszka PAWNIK
Czy Barack Obama przeprosi za Hiroszimę? Między „bohaterską retoryką” a „tożsamością ofiary”
Wizyta Baracka Obamy w Hiroszimie ma znamiona wydarzenia historycznego, bowiem żaden poprzedni amerykański prezydent nie odwiedził pierwszego na świecie miejsca, w którym użyto bomby atomowej. Biały Dom oficjalnie zapewnił, że przeprosiny za Hiroszimę nie nastąpią, jednocześnie rewaluując słuszność decyzji o bombardowaniu.

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK
"Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"
Naturalnie, ludzie nadal umawiają się na zbiorowe samobójstwa i uczą się robić domowe koktajle Mołotowa, ale trzeba przyznać, że robili dokładnie to samo bez Internetu. Pytanie brzmi, czy znalezienie niszy podobnych sobie nie wspomaga autodestrukcji i nie nakręca spirali zmian tego, co normalne, a co nie.

Agnieszka PAWNIK
Harry Potter i świat politycznej poprawności
Wiele osób do dziś widzi w Harrym Potterze poważne zagrożenie dla rozwoju duchowego młodych osób. Kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, napisał w 2003 roku, że seria „to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć”.