Agnieszka PAWNIK

Studentka Studiów Dalekowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Interesuje się historią i polityką Japonii. Pisze dla Pulsu Azji. Uważnie obserwuje ulice Internetu.

Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie

Do połowy lutego 2018 roku grę z żabą w roli głównej ściągnęło już 33 mln Chińczyków. „Dziennik Ludowy”, oficjalna gazeta wydawana przez partię od 1948 roku, wydał nawet na ten temat oświadczenie: „Nie traćcie czasu na samotne wychowywanie żab, rozwijajcie się”.

Agnieszka PAWNIK: Korea Północna. Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku Agnieszka PAWNIK: Korea Północna. Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Korea Północna.
Kwiecień - najbardziej niebezpieczny miesiąc roku

Nieprzypadkowo w kwietniu świat słyszy kolejne zapowiedzi przeprowadzenia prób nuklearnych w Korei Północnej. Tak reżim świętuje rocznicę urodzin Boga Słońca, założyciela KRLD. Święto jest szczególnie oczekiwane ze względu na dostępność jedzenia i energii, a nie z powodu obchodzonej rocznicy.

Agnieszka PAWNIK: Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii Agnieszka PAWNIK: Życie za chryzantemową kurtyną. Na dworze cesarza Japonii
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Życie za chryzantemową kurtyną.
Na dworze cesarza Japonii

Życie za tzw. chryzantemową kurtyną nie jest łatwe. Osoba cesarza pozostaje żywym symbolem i źródłem kontrowersji. Obecne prawo nie przewiduje abdykacji, a cesarz Akihito przyznał, że jego zaawansowany wiek nie pozwala mu już w pełni wykonywać obowiązków.

Agnieszka PAWNIK: Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać? Agnieszka PAWNIK: Koreańskie próby atomowe. Kto i czego powinien się obawiać?
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Koreańskie próby atomowe.
Kto i czego powinien się obawiać?

Region Azji Wschodniej i jego stosunek do działań atomowych jest niezwykle złożony. Zmiany polityczne ostatnich lat oraz te, które mają nadejść, mogą okazać się kluczowe w kwestii rozwiązania kontrowersji koreańskich. Bardzo dużo będzie zależeć od tego, kto wygra amerykańskie wybory prezydenckie.

Agnieszka PAWNIK: Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę? Agnieszka PAWNIK: Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Dlaczego wszyscy, poza Japończykami, kochają Akirę Kurosawę?

Akira Kurosawa kształtował kino i obraz globalnej kultury masowej przez całe swoje życie, inspirując twórców takich jak Spielberg, Bertolucci, Altman czy Scorsese. Jego sukces zmienił sytuację Japonii w latach 50. ubiegłego stulecia i stanowił punkt przełomowy w sposobie postrzegania tego kraju przez Zachód.

Agnieszka PAWNIK: Hiroszimska narracja Japończyków Agnieszka PAWNIK: Hiroszimska narracja Japończyków
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Hiroszimska narracja Japończyków

Hiroszima była i nadal pozostaje tematem trudnym do opisywania i przedstawiania. Choć powstało dotąd wiele filmów, komiksów, serii animowanych i obrazów, które starają się przybliżyć innym tragedię bombardowania, to dopiero w ostatnich latach miejsce bezpośrednich świadków wydarzeń zajmują opiekunowie ich pamięci. Nic dziwnego — żyje ich coraz mniej.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

"Ulice Internetu (6). Gimbaza w sieci

“Naprawdę można być w gimnazjum albo w liceum uzależnionym od gorszych rzeczy niż internet. Jestem pewna, że jest coś uspokajającego w świadomości, że dziecko nie śpi po nocach i psuje sobie wzrok, gapiąc się w monitor, ale nie bierze kokainy” – Agnieszka Pawnik w rozmowie o gimnazjalistach w sieci.

Agnieszka PAWNIK: Harry Potter i świat politycznej poprawności Agnieszka PAWNIK: Harry Potter i świat politycznej poprawności
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Harry Potter i świat politycznej poprawności

Wiele osób do dziś widzi w Harrym Potterze poważne zagrożenie dla rozwoju duchowego młodych osób. Kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, napisał w 2003 roku, że seria „to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosnąć”.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu (7). O poczuciu humoru Polaków Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu (7). O poczuciu humoru Polaków
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

Ulice Internetu (7).
O poczuciu humoru Polaków

Polacy w anglojęzycznym Internecie raczej się wspierają niż zwalczają. Zupełnie inaczej, niż w polskim, gdzie hejterzy za punkt honoru biorą prześcignięcie w obelgach innych hejterów.

Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości" Jolanta PAWNIK, Agnieszka PAWNIK: "Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"
Agnieszka PAWNIKJolanta PAWNIK

Agnieszka PAWNIK
Jolanta PAWNIK

"Ulice Internetu (4). O granicach ucieczki od rzeczywistości"

Naturalnie, ludzie nadal umawiają się na zbiorowe samobójstwa i uczą się robić domowe koktajle Mołotowa, ale trzeba przyznać, że robili dokładnie to samo bez Internetu. Pytanie brzmi, czy znalezienie niszy podobnych sobie nie wspomaga autodestrukcji i nie nakręca spirali zmian tego, co normalne, a co nie.

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam