Pierwsze muzeum poświęcone w całości wojennym losom polskich lotników w Wielkiej Brytanii

W dawnej bazie lotniczej RAF Ingham w hrabstwie Lincolnshire na północy Anglii, w której w czasie II wojny światowej stacjonowały trzy polskie dywizjony bombowe, w przyszły weekend otwarte zostanie muzeum poświęcone polskim lotnikom w Wielkiej Brytanii.

Muzeum w dawnej bazie RAF

.Zapowiadając w czwartek 11 kwietnia otwarcie RAF Ingham Heritage Centre, lokalny portal Lincolnshire Today podkreśla, że to pierwsza placówka na świecie, w której losy żołnierzy Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii nie są elementem większej ekspozycji, lecz całe muzeum jest tylko im poświęcone.

Baza RAF Ingham funkcjonowała tylko przez sześć lat, od 1940 do 1946 roku, przy czym początkowo służyła jako pomocnicza dla pobliskiej bazy RAF Hemswell. Polskie dywizjony bombowe 301 i 305 były pierwszymi, które w niej stacjonowały, później dołączyły do nich także dywizjon 300 oraz trzy eskadry brytyjskie. Po zakończeniu wojny przez krótki czas była wykorzystywana do szkoleń oraz jako miejsce zakwaterowania zdemobilizowanych żołnierzy Polskich Sił Powietrznych, ale w grudniu 1946 roku została zamknięta.

Muzeum powstałe staraniami lokalnych historyków oraz wolontariuszy

.Teraz, po 14 latach starań lokalnych wolontariuszy i pasjonatów historii, w starym budynku gospodarczym, gdzie w czasie wojny była mesa, powstało muzeum przedstawiające zarówno wojenne losy polskich lotników i personelu naziemnego, jak i ich późniejsze zmagania z odnalezieniem się w powojennych realiach w Wielkiej Brytanii. Cała wystawa jest po angielsku i po polsku.

„Po wielu latach ciężkiej pracy i poświęcenia naszego wspaniałego zespołu wolontariuszy w końcu możemy otworzyć Centrum dla publiczności. Projekt ten jest wyjątkowy na skalę światową i opowiada historię polskich dywizjonów bombowych, które walczyły u boku RAF-u podczas II wojny światowej. Ale pamiętamy również o prawie zapomnianej historii małej bazy RAF Ingham w Lincolnshire, która istniała tylko w latach wojny” – powiedział szef RAF Ingham Heritage Centre, Geoff Burton, którego cytuje Lincolnshire Today. Muzeum zostanie otwarte dla publiczności w następną sobotę, 20 kwietnia.

Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA

.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.

Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.

Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.

Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.

Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].

PAP/Bartłomiej Niedziński/Wszystko co Najważniejsze/JT

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 12 kwietnia 2024
fot.: pl.rafingham.co.uk