Plany Muzeum Narodowego w Krakowie na 2024 rok
Osiemnaście nowych wystaw i pokazów, w tym prezentację sztuki gruzińskiej i motywu putta w renesansie europejskim, planuje w nowym roku zorganizować Muzeum Narodowe w Krakowie. Tegoroczną działalność zamyka z frekwencyjnym rekordem – 1 mln 600 tys. zwiedzających.
„Chcemy budować z jednej strony kanon, mówić o tym, co jest w historii sztuki niezmienne, a z drugiej eksperymentować i pokazywać te obszary, których jeszcze w muzeum krakowskim nie było. Gruzja, renesans i nowoczesność po roku 1989 to nasze główne propozycje na przyszły rok” – zapowiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej dyrektor MNK prof. Andrzej Szczerski.
Od antycznej Gruzji po sztukę współczesną
.Zaplanowana na marzec 2024 roku wystawa „Złote Runo – Sztuka Gruzji” ma być pierwszym w Polsce tak obszernym i wszechstronnym pokazem sztuki tego kraju od czasów antycznych po XX wiek. Na ekspozycję zostanie sprowadzonych prawie 700 eksponatów, w tym średniowieczne kodeksy iluminowane, stroje i obrazy.
„Zobaczymy wartość doświadczenia artystycznego tego kraju, a także jego związki z Polską, ponieważ na wystawie pokażemy też artystów polskich, działających w Tbilisi na przełomie XIX i XX wieku, oraz polskich twórców awangardy gruzińskiej” – powiedział Andrzej Szczerski.
Druga międzynarodowa wystawa będzie poświęcona sztuce renesansu europejskiego, którą muzeum przedstawi z perspektywy popularnego motywu ikonograficznego tego okresu – motywu putta. „Są to małe uskrzydlone dzieci, aniołki, które były narzędziem alegorycznym do mówienia o bardzo różnych uczuciach i komentowania rzeczywistości przez język, który jest częścią kultury europejskiej, a opiera się na źródłach antycznych” – zwrócił uwagę dyrektor muzeum. „Warto zobaczyć, ile można było przekazać przez pewne kody wizualne z przeszłości i jak bardzo ten motyw, który wydawać by się mogło, jest motywem dekoracyjnym, był tak naprawdę pełen wartościowych treści i znaczeń” – podkreślił. Ekspozycja obejmie przede wszystkim rysunki i grafiki, a także rzeźby, malarstwo, ceramikę i tkaniny.
Na koniec przyszłego roku MNK planuje wystawę zamykającą cykl „4 x Nowoczesność”, która będzie przedstawiać współczesne tendencje modernistyczne. „Domykamy ten cykl, pokazując to, co działo się po roku 1989, jak wyglądało nasze spotkanie z nowoczesnością w okresie transformacji” – wyjaśnił prof. Szczerski.
Wśród pozostałych planów muzeum jest m.in. prezentacja trzeciej odsłony wystawy stałej w Muzeum Wyspiańskiego, a także pokaz kartonów fryburskich Mehoffera.
Rekordowa frekwencja w Muzeum Narodowym
.Jak podsumowali przedstawiciele instytucji, obecny rok Muzeum Narodowe w Krakowie kończy z rekordową frekwencją 1 mln 600 tys. zwiedzających – to o 200 tys. osób więcej niż w roku 2022. Placówka zorganizowała 33 wystawy, w tym dwie wystawy stałe – „Klasztorek” i „Broń i barwa”. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz obrazów Tamary Łempickiej oraz ekspozycja „Matejko. Malarz i historia”.
Ważnym wydarzeniem dla przyszłości MNK było rozstrzygnięcie konkursu na koncepcję architektoniczną przebudowy dawnego hotelu Cracovia, w którym powstać ma Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowe Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych. Konkurs wygrała krakowska pracownia Biuro Projektów Lewicki i Łatak. Architekci zaproponowali zachowanie historycznej formy budynku i dodanie nowego elementu – przejścia pod nim, które ma otworzyć nową oś komunikacyjną od Wisły po Błonia i Park Jordana.
„Ma być to funkcjonalny obiekt, który pozwoli nam aranżować wystawy, a także stworzyć przestrzeń partycypacyjną, którą możemy oddać organizacjom, architektom, designerom. Zakładamy, że będzie to trochę inna formuła muzeum, miejsce nie tylko przedstawiające pewien dorobek, ale dostępne, otwarte na różne pomysły. W tym budynku mają tworzyć się nowe dzieła, nowe pomysły” – powiedział zastępca dyrektora muzeum ds. zarządzania Wiesław Sawa.
Zakończenie prac związanych z tą przebudową jest planowane na 2028 rok.
Newsletter KULTURA NAJWAŻNIEJSZA
.„Kultura Najważniejsza” to newsletter, w którym podpowiadamy, co warto obejrzeć, co przeczytać, czego posłuchać, ale i czego – posmakować. Odrywając się od codzienności, chcemy przypomnieć o fascynującym świecie kultury i sztuki, na który warto znaleźć czas.
Co innego niż kultura i sztuka może wyrwać nas z codzienności? Co innego pozwoli choć na chwilę uwolnić się od nieustającego biegu i skupić na czymś, co skierowane jest tylko do nas? Chcemy razem, wspólnie z Państwem, wybierać, to co najważniejsze w kulturze. W każdy czwartek, punktualnie o godzinie 21.00 znajdą Państwo w swojej skrzynce e-mailowej zbiór propozycji kulturalnych, które warto uwzględnić podczas planowania weekendu.
Piszemy o najgłośniejszych premierach, przypominamy o klasyce, do której warto wrócić.
Niekiedy proponujemy takie pozycje, które z pewnością Państwo widzieli, ale które naszym zadaniem warto przeanalizować i poznać ponownie.
Zachęcamy do zapisania się do specjalnego, darmowego newslettera „Kultura Najważniejsza”, który pozwoli Państwu zaplanować kulturalny weekend [LINK DO ZAPISÓW].
PAP/Julia Kalęba/Wszystko co Najważniejsze/ JT